İlginizi Çekebilir!
Zerdeçal Lekesi Nasıl Temizlenir?

Zerdeçal Lekesi Nasıl Temizlenir?

Okuma süresi: 3 dk, 30 sn

 

Zerdeçal çok sık bir kullanıma sahip değildir. Buna rağmen günümüzde zerdeçal lekesinden sorun yaşayan çok fazla insana rastlanabiliyor. Bazen bir tatlı içerisinde, bazen ise baharat olarak tüketilebilen zerdeçal bir şekilde kumaş elbiselere bulaşarak leke olarak kalabiliyor. Aynı şekilde mutfak tezgahlarına ya da farklı yüzeylere temas etmesi sarı bir leke oluşumunun önünü açıyor.

 

Toz halindeki zerdeçal leke olarak kaldığında hemen temizlenmesi gerekir. Ancak burada renkli ya da beyaz kumaşlar için ayrı bir temizleme seçeneği doğmaktadır. Çamaşır suyu zerdeçal lekesini çıkaran ve çamaşırlarınızın daha da beyaz olmasını sağlayan önemli ürünlerden birisidir. Fakat renkli çamaşırlarınızda bunu kullanmanız mümkün değildir.

 

Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Zerdeçal lekesini çıkarma yöntemleri tamamen elinizdeki malzemeye göre farklılık gösterebilir. Bunun için gliserin gibi ürünlere başvuracağınız gibi karbonat gibi daha doğal temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Evinizde hangisi bulunuyorsa onunla temizliğini sağlayabilirsiniz. Lekeyi söküp atarak kıyafetinizin ilk günkü gibi olmasını sağlamak tamamıyla sizin elinizdedir.

  • Çamaşır Suyu İle Zerdeçal Lekesi Çıkar Mı?

Eğer zerdeçal lekesi beyaz kıyafetlerinize bulaştıysa çok daha kötü bir görüntü söz konusu olacaktır. Beyazın üzerinde sarı renkteki leke fazlasıyla sırıtır. Fakat bundan kurtulmak çamaşır suyuna basmak kadar kolaydır. Bir kabın içerisine çamaşır suyu doldurarak içerisine beyaz olan kumaşı basmanız lekenin tamamıyla arınmasını sağlayacaktır. Renkli çamaşırlarınızda asla uygulamamanız konusunda uyarıda bulunmakta fayda görüyoruz.

  • Karbonat İle Zerdeçal Lekesi Çıkar Mı?
Zerdeçal lekesinin üzerine ister beyazlarda ister renklilerde uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Karbonatı bir kabın içerisine döktükten sonra üzerine bir miktar su ekleyin. Bu karışımı tamamen karıştırmanız sizin için yarar olacaktır. Fakat kıvam olarak çok sulu olmamasına dikkat edin. Örneğin en yaygın kullanımı diş fırçasıyladır ve fırça yardımıyla lekeli bölgenin üzerine jel olarak sürülür. Sonrasında ise fırçalayarak lekenin arınması sağlanır.

  • Soda İle Zerdeçal Lekesi Çıkar Mı?

Sodanın temizleyici etkisini fark etmek için zerdeçal lekesinin üzerinde uygulamanız yeterlidir. Burada lekeyi yumuşatmak için uyguladığınızı varsayın ve lekeli olan bölgeyi sodayla yıkayın. Suyla yıkıyormuş gibi düşündüğünüzde sodanın leke çıkaran gücünü sizde fark edeceksiniz. Zerdeçal lekesini kısa sürede çamaşırınızın üzerinden sökecektir.

  • Gliserin İle Zerdeçal Lekesi Çıkar Mı?

Eczanelerde gliserin satıldığı için kolayca satın alabileceğinizi söylemek gerekiyor. Bu aşamada gliserini yalnız başına kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım. İki bardak suyun içerisine öncelikle yarım su bardağı gliserin ekleyin. Karışımın üzerine ise yarım su bardağı kadar bulaşık deterjanı ilave edin. Böylece müthiş bir sökücü etkiye sahip olan özel karışımınız hazır olacaktır. Zerdeçal lekesinin üzerine gliserin ve bulaşık deterjanı olan suyu uyguladıktan sonra lekenin kısa sürede kaybolacağını görebilirsiniz. Fakat kimyasal bir ürün olmasından ötürü kıyafetlerinize zarar verebileceğini unutmayın. Haliyle önce bir deneme yapmanız önerilmektedir.

  • İspirto İle Zerdeçal Lekesi Çıkar Mı?

İspirto bir uçucu olmasına karşılık gliserin ile aynı yöntemle uygulanmaktadır. Yarım su bardağı kadar bulaşık deterjanıyla birlikte yarım su bardağı ispirto suyun içerisine ilave edilir. Böylelikle karışımı elde etmiş oluruz. Sonrasında ise lekeli bölgenin üzerine uygulanır. Fakat diğer yöntemlerin aksine biraz ovaladıktan sonra kurumaya bırakılır. İspirtonun elbise üzerinde kurumasıyla zerdeçal lekesinden hiçbir eser kalmayacaktır.

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)