Wild – Yaban (2014)

Wild – Yaban (2014)

 

Sanırım ben başını alıp uzaklara giden insanların hikayelerini izlemeyi seviyorum. Wild, bu yılın Oscar ödüllerinde En iyi kadın oyuncu dalında başrol Reese Witherspoon ile aday bir filmdi.  İzlemeye değer mi bilemediğimden hep ertelemiştim ama böyle yaptığıma üzüldüm çünkü gerçekten başarılı bir film olmuş.

Annesinin kaybını bir türlü kabullenemeyen, evli olmasına rağmen düzenli bir hayata sahip olamayan Cheryl, artık son noktada kafasını toplamak için Amerika kırsallarında yaklaşık 3 ay sürecek bir yürüyüşe çıkmaya karar verir. Yürüyüşü boyunca yaşadıkları, öğrendikleri ile birlikte flashback şeklinde geçmişinde yaşadıklarnı, yüzleşmekten kaçtıklarını da izliyoruz. Hem geçmiş hem şimdiki zamanda geçen film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Cherly Strayed’in dokunaklı hayatı izlemeye değer..

Reese Witherspoon ve Laura Dern’un oyunculukları, Dallas Buyers Club filminin yönetmeninin son filmi olması ve film boyu kullanılan müzikler filmin güzel tarafları. Olumsuz tarafı ise biraz fazla uzun olması, o da idare edilir artık..

Wild – Yaban (2014) Filmin Fragmanı

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yaz

  86 Yorum

 1. “İnto the wild’ i” hoşlandıysanız “wild” bütün size göre bir film. Tabiatyı hoşlanan film severlerin bunalmayacağını garanti ederim uykunuz varken izliyorsanız o sizin probleminiz. Yaşanmış hoş bir öykü ders kalitesinde zati son 5 dk sını gördükten sonra iyi izlemişim diyeceksiniz. #Salyangoz olmaktansa serçe olmayı yeğlerdim # hürmetler.

 2. nedense hiç filme giremedim. Çok bunaldım. kaç kez yarıda vazgeçtim 3 günde bitirdim.. başka bir deyişle hoşlanmadım.

 3. Serüven cinsinde bir film olduğundan izledim. İzlemesem de olur diye düşünüyorum. Zira kitaptan uyarlanmış bir film böyle olması çok iyi ama nasıl bir kitap bu kolay bir yaşlı amerikan bayanı kitabı. Konu da öyle garip bir şey yok.İzlemeye de gerek yok.

 4. Nhakikat bir ruh haliniz var ya kimi çok iyi demiş kimi çok makûs? Film seyretmeden evvel kazanç yorumları okur ona göre izlerim. Daha Öncekinden hoş insanlar yorum yapardı bu site ergen dolmuş tek kelime ile t-i-k-s-i-n-i-y-o-r-u-m sizden ergenler her yerde

 5. salyangoz olmaktansa serçe olmayı yeğlerim.. gezginler ve tabiat hoşlanırlar için hoş bir film.izleyenlerin kimileri bunalacak bağzıları çok beğenecek.ben beğenenlerdenim.bana göre eksi güzergahı azıcık fazla geçmişi anımsaması banal akıştan kopup geçmişini azıcık fazla yansıtmışlar..ama serüven severlerin ve gezginlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film

 6. Into the Wild vardı. ona benzediği için izledim ama onun kadar tat vermedi. uzun ve serinkanlı bir havada geçen bir film bunalmam diyorsanız izlemenizi tavsiye ederim :

 7. 7/10

 8. GÜZELMİYDİ EH HOŞTU…

 9. Yavaş ilerleyen bir film.

 10. İçinde azıcıkçık dahi olsa gezgin ruhu olanlar için basit basit bulunmayacak nitelikte bir üretim. Gerçekten çok güzel, çok tatlı duygular vazgeçen bir film Wild. Hem öyküsünün derininde şahsiyeti bize duygusal anlamda iyice yedirmesi, hem de backpacker felsefesinde tüm güçlüğü ve neşeyi ile geçen serüven… Şahane bir uyarlama olmuş.

  Oscar yarıyıllarının gediklisi ve neredeyse aday olan her filmi izleyen biriyim ama geçen yıl yurtdışında her gün 12-13 saat çalışmış biri olarak neredeyse hiçbir filmini izleyemediğim 2015 oscarlarında hakkı ile alınmış iki oyuncu adaylığıda var filmin. Kendime Wild ı neden bu kadar geç keşfettiğim için kızdım sarihçesi :

  Yine de herkesin beğeneceği bir film olduğunu düşünmüyorum, mevzu ilginize sürüklemiyorsa muhtemelen izlerken bunalacaksınızdır. Türkiyenin genel izleyici kitlesine hitap ettiğini söyleyeme o surattan yorumları ve fragmanları ayrıntılıca tahlilinizde fayda var izlemeden evvel ki filmin size uygun olduğundan emin olun. Bence harika bir filmdi 8/10.

 11. Reel yaşanmış bir vakadan ,otobiyografik bir çok satan kitabından uyarlanan hoş bir filmdi bence. Çok üst seviye olmasa dahi ortalamanın üzerinde iyi bir film bence. Reese bu filmde zaferli bir performans göstermiş . Gerçekten yaşanmışlık duygusu veriyor üretim.Değişik kurgu da filme hoşluk katmış bence. Filmin içeriğinde de çok hoş anlamlandırılmış sahneler mevcut,insanın az da olsa kendinden bir şeyler bulacağı.

 12. Cheryl Strayed’in kendi hatıralarından yola çıkarak yazdığı kitaptan uyarlanan filmimiz kısaca iyi yazılmış, iyi çekilmiş, iyi oynanmış bir iç yolculuk filmi. Cheryl Strayed’in imalci olarak yer alması, Sınırsızlar Kulübünde sinema dilinin eforunu bir defa daha gösteren Jean-Marc Vallee incelikli emekçiliği ve Reese Witherspoon’un oscar adayı olan eforlu performansı reel yaşamdan bir kesitmiş hissi veren bir dramatiğe dönüşmesini sağlıyor. Genelde bu stil filmlerde geri dönüşlerde hep bunalır ve sığ bulurum ki yapıtımız bu dezevantajı muazzam kurgusuylada avantaja çevirmeyi öğrenmiş. Geçtiğimiz ylın netlikle kaçırılmaması gereken yapıtlarından biri Wild.
  10/8

 13. Güzel bir filmdi.Sürekli arazide geçsede hadiseler çekici ve kendini izlettiriyor. Into The Wild filmiyle mukayese etilmez tabi o ayrı.Puanım 7.5/10

 14. Ya bu filmde resteurantta dostuyla derin derin konuşurken arkada çalan bir müzik var. Lütfen öğrenen varsa söyleyebilir mi müziğin adını

 15. çok feminist bir filmdi ama insana bunu çok iyi aşılıyor. Fİlm hakkında negatif yorum yapanlar ne cins filmlerden seviyor merak ediyorum. BEnce gayet hoştu 8/10

 16. 7.0

 17. Bir tv platformuna üyeyim.Oranın sinemaa kanallarını dolaşırken denk geldim.Saat 22:30 civarıydı.Filmin mevzusunu okudum ve alakamı çekti.Bir kahve yaptım ve başladım izlemeye.Filmin nasıl bittiğini kavramadım.Sıkılmadan izlediğimi söyleyebilirim.Yaşama dair bir film.İzlenmesi gerektiğini düşünüyorum.7/10

 18. Daha evvel İnto The Wild ‘i izlemiş biri olarak bu film çok vasat ve sıradan geldi… Şayet bu stil bir film seyretmek istiyorsanız İnto The Wild’den başlayın tenim.
  5,5/10

 19. kişilik bozukluğuna uğramış, bütünde pisliğe bulaşmışken annesini kaybedip, kendini bağışlamak ve temizlemek için yollara çıkıp yanına yinede 12 tane kondom almayı ilgisizlik etmeyen bir geri zihinli fahişenin yol serüveni… öyle herkesle ilişkiye de girmiyor haberiniz olsun… seçici…

 20. biyografik anlamda çok çok zaferli bir üretim olduğu söylenemese de sinematografinde kusur bulmak imkansız.su gibi akıp giden manzaralar.birbiri ile geçimli renkler ve mevzuya paralel giden o kurgu.bunun için dahi arşivimde olması gerekir.ve öyle de oldu.iyi seyirler.

 21. kim ne derse desin kulaklarınızı tıkayın ve filmi izleyin. o kadar mucizevi bir film ki izlediğim her seferde içimde saklı kalmış fobilerimi pişmanlıklarımı ve hayallerimi ortaya çıkarıyor. izlerken bazen kolay gelebilir arkadaşlar, fakat lütfen rejisörün ve Reese Witherspoon’un bizlere armağan ettiği bu mutluluğa kucak açın.

 22. Annemi kaybedersem ben kendimi nerelere atarım öğrenmiyorum.. Dramı görmeyen film olarak bakan parazitler acaba babasız gelişmenin ve yalnızca anneye ait olma hissini öğrenir mi?

 23. Refah ülkesi Amerika’da fertsel depresyonlar filan filan. Bizim bunlara karnımız tok.

 24. Çok ama çok mübalağa etilmiş..Tabiat ve müziklerle kurtarılmaya çalışılmış..evet müzikler şahane evet tabiat şahane ama bu bir dokümansal değil…kahraman bayan uyuşturucu içki fahişelik vb vb yapmış hamile kalmış sonrada kendini bulma yoluna çıkmış…tamam yol çok şahane de bu kahraman neden bunları yapmış..anne var aralıksız haylede usta başka bir deyişle orijin anne midir? onun ölmesimidir? gÖRSEL OLARAK HOŞ OLSADA EDEBi OLARAK KESİNLİKLE BASİT….Kİ FİLM olunca da overrated dedikleri olmuş….
  ama reesenin sevişme sahnesi asılmış söylenilene göre başka bir deyişle bu overrated deilmiş…:=

 25. Hoş filmdi insana pes etmemeyi öğretiyo gerçekten ama azıcık ağır ilerlesede hoştu

 26. Hiç sıkmadı, gayet çekiciydi ve kendi cinsinde nitelikli bir film 7.5/10

 27. Çok hoş iletiler kapsayan, dolu dolu, kendinizi, yaşamınızı denetleten şahane bir film. İzlerken sizde kendi iç yolculuğunuza çıkacaksınız. İnişlerimiz, çıkışlarımız, yanılgılarımız, pişmanlıklarımız hepsini denetlediğinizi fark edeceksiniz.
  Cheryl’ninde sezdiği gibi ” Balıkları suyun hemen üstünde görmenin yeterli olduğunu kavradım” işte bu… Çok hoş bir tat …Cidden çok etkilendiğim şahane bir filmdi.

 28. bazen yaşam size çok yüklenmiş gibi gelebilir, hah işte o an açın izleyin bu filmi. meseleyi olan tek insan siz değilsiniz. acısıyla, tatlısıyla bu sizin yaşamınız. size ait. 2 alternatifiniz var ya vazgeçin her şeyi -intihar edenler gibi- ya da eforlu kalın, devam edin hatta yine başlayın. filmi düşük bütçeli etkileyici filmler gibiydi. beğenmeyenler olabilir ama ben bu filmi unutmayacağım. azıcık yürümeye ne dersiniz ?

 29. Filmi izlenir kılan yaşanmış bir hikayeden esinlenilmiş olması.. Filmi izlerken görüyoruz ki o hudut süresince yürüyüş yapan tek insanın film kahramanının olmadığı, gayet normal ve aralıksız yaşanan bir hadise olduğu.. haliyle pekte mübalağa etilecek bir vaziyetin olmayışıdır..

 30. into the wild ı tavsiye ederim

 31. Bayan 3 ay süresince tabiatta gezdi ve hiç bronzlaşmadı.Bu stil film hoşlanırlar için INTO THE WILD ve ÇÖLDEKİ İZLER filmlerini tavsiye ederim çok daha iyi. 5.5/10

 32. 7.4/10

 33. Herkese göre değil ama ben sevdim. Kaba tabiatı ve insanın onunla çabasını beğenenler için hoş film. Ayrıca bu stilde backcountry var onuda tavsiye ederim.

 34. Filmin çok iyi olmadığını öğrenerek izledim. Ama yeniden de temennilerimin altında kaldı.

 35. izlerken bunaldığım bir film.oyunculuklar sıradan,senaryo ağır akıyor.izlenmese de olur türünden.imdb puanının yanından bile geçemeyecek bir film.

 36. Ben arayış içe girip manevi olarak kendisini bulmak isteyen meselelerini çözmek isteyen insanların çıktığı manevi yada parasal yolculukları anlatan filmleri oldukça seviyorum.Filmde Reese Witherspoon un yer alması çok iyi olmuş. Zira film süresince en çok gördüğümüz şahsiyeti o canlandırmış. Ve natürel oyunculuk maharetini konuşturmuş. Film bir serüven filmi yada macera filmi değil. Daha çok bir kadının iç dünyası ve ruhsal yolculuğu üretimin ana teması haline gelmiş. Ben sevinçle izledim tavsiye ederim