V for Vendetta (2005)

V for Vendetta (2005)

V For Vendetta olarak bilinen maskeli bir adam, İngiltere yönetiminin korkuyla sindirmiş olduğu egemenliği halkına geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V For Vendetta İngiltere halkını, Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun önünde buluşmaya davet eder ve bu 5 Kasım gününün asla unutulmayacağını söyler.

V For Vendetta filmi İngiliz yazar Alan Moore’un yazdığı birçok çizgi roman gibi  V For Vendetta’da sinemaya uyarlanmış. Yönetmenliğini James McTeigue üstlendiği 2005 yapımı film imdb sitesinden 846.103 oyla 8.2 puan almış. Oldukça yüksek bir oy oranı olduğunu ve filmin bu puanı sonuna kadar hak ettiğini söyleyebilirim. Etkileyici bir devrim filmi ve bir o kadarda unutmaz sahneleri, replikleriyle izleyenlerin aklında yer etmeyi başaran bir film. Filmin konusundan pek fazla bahsetmek istemedim çünkü spoiler vermek istemiyorum fakat izlerseniz pişman olmazsınız, kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

V For Vendetta Filmi Replikleri

Kurşunlarınız var, ancak silahlarınız boşaldığında ölmüş olmamı ümit edin. Şayet ayakta kalırsam silahlarınızı dolduramadan ölmüş olursunuz.

Aynaya baktığınızda suçluluk duyuyorsanız gerçekleri öğrenmişsinizdir.

Bu maskenin altında bir yüz var… ancak benim değil. Ne altındaki kaslardan daha “ben”dir o yüz… ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! ve fikirler kurşun geçirmez!

V for Vendetta (2005) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

    73 Yorum

  1. Başyapıt.