Total Recall – Gerçeğe Çağrı (2012)

Total Recall – Gerçeğe Çağrı (2012)

Filmimiz 21. yüzyılın sonlarında geçmektedir. Teknolojinin artık farklı bir boyuta taşındığı bu dönemde Recall isimli bir şirket insanların hayallerini gerçek anılara dönüştüren bir sistem icat etmişlerdir. Bu makine sayesinde hayallerini yaşayabilen insanlar için dünya farklı bir hal almaya başlamıştır. Filmin odak noktası da güzel bir karısı olan fabrikada işçi olarak çalışan Douglas Quaid’ tir. Douglas monoton hayatından çok sıkılmıştır ve hayatına bir renk katmak için Recall’ un sunduğu bu teknolojiden yararlanmak ister. Kendisine özel bir ajanın anıları yüklenirken işler pek yolunda gitmez ve silahlı kuvvetler tarafından arandığını farkeden Douglas için bir kaçış başlar. Yer altına gizlenen bir direniş örgütüyle yolu kesişen Douglas artık bir savaşın merkezindedir. Gerçeklikle hayal arasında gidip gelen Douglas çok önemli bir isyanda kritik bir rol üstlenir ve temposu hiç düşmeyen bir aksiyona sahne olur.

”Yaşam, beynin kimyasal olarak algıladığı şeylerden ibarettir. Göz görür, beynin kimyasal yapısı tepki verir. Biz aracıyı ortadan kaldırıp doğrudan kimyasallara ulaşıyoruz.” Filmin dayandığı bu kurgu mantık çerçevesinde olup insana çok cazip gelen bir düşünce yapısı. Bu yüzden bilim kurgu filmleri arasında kendi yerini alan bir film Total Recall. Ve bu filmin en büyük artısı sürükleyiciliği ve temposudur. 2 saatlik süresi olan film kendini göz açıp kapayıncaya kadar izlettiriyor. Kadrosunda Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale ve Breakin Bad’ in Heisenberg’ü Bryan Cranston olan bu filmin bence tek olumsuz yanı konunun çok derinine girmeyerek aksiyona daha fazla yönelmesidir. İkisini dengeleyebilse efsane filmlerden biri olabilecekken şimdi ise izlemesi çok keyifli bir film halinde kalmış. Yine de bu filmi izlemeyi düşünen herkese öneriyorum güzel vakit geçireceğinize eminim.

En azından fragmanını bir incelemeniz film hakkında size çok fazla bilgi verecek ve izlemeye iteceğini düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Gerçeğe Çağrı (2012) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  35 Yorum

 1. Gerçeğe Çağrı, gayet zaferli bir bilim kurgu filmiydi. Hemen hemen her karesinden çok yüksek bütçelerle çekildiği ve vizyona girmeden tekerrür tekerrür gözden geçirildiği emin oluyordu. Ortalarına kadar herşeyin bir hayal olduğunu düşündüm ve filmden tat alamadım ancak asılda öyle olmadığını farkedince sonuna kadar bunalmadan izledim. Öneri ederim.

 2. Zaferli bilim kurgulardan. İyi Seyirler..

 3. Bilim kurgu olarak harikulade. Bunda Arnold Schwarzenegger’ın 1990 üretimi aynı adlı filmin yeni versiyonu olmasının da büyük bir hisseyi var. Hangisi daha iyi diye karşılalaştırıldığında ise 22 sene evvelinde çekilmiş olmasına karşın ilk film daha iyi hoştu diyebilirim. Bu filmde görsellik ve yeni teknolojiler çok daha hoş ve yoğunlukta ama, film karanlık etraftan fazla kurtulamamış. Bir de Colin Farell’i her terafı metal ve iki katı robotla kavga ettirip, onca darbeye karşın ayakta kalıp robotu dövüşte yenmesine ne gerek vardı. Bu sahne oldukça sırıttı. Ayrıca İngiliz makûs hükümetinin en iyi casusu olan Kate Beckinsale hiç bir emri dinlemiyor, ama yeniden de en iyisi o….Ancak ne kadar tenkit etirsek tenkidim film gerçekten çok hoş ve bilim kurgu hayranları için biçilmiş kaftan.

 4. Filmin kurgusu çok iyi. Netlikle bitmeyen aksiyon sizi ekrana bağlıyor. Kaçırmayın 10/7,5

 5. Oyuncu tercihi ve tekerrür uyarlanması çok iyi. Keşke aynı şahsiyetleri canlandıran Sharon Stone’ye Kate Beckinsale gibi bir etkin rol verilseydi. 8/10

 6. Arnold Schwarzenegger ve Sharon Stone’lu kadrosuyla 1990 senesinde çekilmiş filmin yeni versiyonu. Kadrosu ve oyunculuk niteliğiyle yeniden çekici bir bilim-kurgu filmi. İlk filmi minik bir çocukken televizyonda izlemenin verdiği neşeyi vermesede bana oldukça iyi bir film diyebilirim. 10/7

 7. hoş

 8. İzlenebilir bir bilim-kurgu

 9. Çok çekici,netlikle izlemelisiniz.

 10. Film fena deil..Nitelikli mi evet kaliyeli fakat senaryo konuaunda sık~ntılari var..Ayrica basmakalıp bilim kurgu konularini ialemis gb geldi..Ama izlenebilir duzeydeki bir bilim kurgu filmi oldugunu soylemeliyim..

 11. Bilimkurgu filmleri beğenmem fakat bunu beğendim.Bu stil film beğenenler hoşlanır diye düşünüyorum.Puanım 8/10

 12. Orta ayar bir filmdi.Efectler hoş aksiyonlar nedense beni fazlaz heyecanlandırmadı
  Hatunların hatrına izlenir.

 13. çok evvelleri izlediğim nitelikli bir bilimkurgu çekici……

 14. orta derece bır flım cok etkıleyıcı degıl

 15. orta hallı bı bılım kurgu aksıyonu 6/10

 16. 7.5/10

 17. Bence çok hoş olmuş. Hiç bunalmadan izleyin

 18. Colin Farrell en çok Fobi Gecesi serisine yakışıyordu. Onun dışındaki filmlerini aynı nitelik temennisiyle izlesem de bu temennilerim hep boştu. Tüm filmlerini baz alırsak Fobi Gecesi filmlerinden sonra en iyi filminin bu olduğunu düşünüyorum ..

 19. Aksiyonu ve heycanı bol olan çekici ve soluk kesici harikulade bir imaldi, oyunculuklar çok iyiydi durmaksızın koşuşturmalar, çatışmalar, münakaşalar hiç bitmiyor nerdeyse, Aksiyon ve Bilim Kurgu severlerin netlikle izlemesi gereken bir imal 10/10

 20. arnoldun yaptığı bir tık önde geldi bana sanki neden öğrenmem

 21. çok iyi bir bilim kurgu. izleyin netlikle 8/10

 22. daha fazla puanı hak eden müthiş bir şaheser,netlikle izleyin,filmin nasıl başlayıp bittiğini kavramayacaksınız dahi,aksiyon bir an olsun sürat kesmiyor.10/8.5

 23. Puanın bu kadar az olmasının nedeni bence ilk filmden kaynaklanıyor.

 24. Puana aldanmayın dostlar yalnızca izleyin

 25. Aksiyona ara vermekle iyi etmemişim iyi bir film

 26. Kötü konu ama aksiyon görselleri gayet başarılı.
  https://www.keyifli.com/ u takibe devam.
  Teşekkürler…

 27. Hacı sadece fragmanı izledim ama acayip heycanlıydı tavsiye ederim =))
  Şimdi filmi izlicem ve sağlam olduğundan hiç şüphem yok.

 28. Arnold Schwarzenegger’in oynadığı 1990 seneyi aynı isimli üretiminin tekerrür çevrimi. Öykü aynı ama senaryo azıcık değiştirilmiş. Öbür taraftan 22 sene sonra teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılmış natürel olarak. Aksiyonu bol, hoş bir film.

 29. HOŞ BİR BİLİMKURGU COŞKUYLA İZLENİR

 30. Film özelinde bakacak olursak değişik gibi görünen, görsellerle azıcık süslenmiş ama gerçeğinde sıradan olan bir film. Filme eş filmleri düşününce usuma bir sürü bu mevzuyla sıradan bir çok film geliyor. Kurgusu ve senaryosu çok cılız ama yaratılan atmosfer ve bir iki tane enteresan vaziyet sayesinde izlettiriyor kendisini.

  Colin Farrell zaferli bir oyuncu. Burada çok oyunculuk ön tasarıya çıkmasa da niteliğini emin ediyor. Ayrıca bu yıl fargo da izlediğim psikopat siyah tenli abmizi burada görüce durun durun dedim, ben bu adamı tanıyorum. Sonra bakınca gördüm ki bizim reis çıktı.

  Filmden ayrı olarak…Bu filmi banalde ikinci defa izlemezdim, yalnız ekstra bir vaziyet oldu. Şöyle ilk kez bir filmi 4K özelliğiyle izledim. Çok yüksek gb olduğu için ve bu film en çok paylaşılan olduğundan bunu indirdim. Yoksa sıradan bir film ve izlediğim bir film. Neyse 4K nasıl derseniz, Colin Farrell göğüs kıllarını dahi sayabilirsiniz o kadar net. Ama bu teknolojiyi kullanmak için daha çok erken çünkü ortada bu nitelikte çekilen film ya çok az ya da bulunmuyor. Ve indirmeye kalktığınızda banal bir filmin, 20,30 katı büyük ebatlarda indirmek zorunda kalıyorsunuz. Güç iş. Ve o kadar büyük dosyayı gizlemekte kasvet.

  Çok öneri etmiyorum. İzlemezseniz hiç bir şey kaybetmezsiniz. İyi seyirler… 4.6/10

 31. Hoştu hiç bunalmadım izlerken görsel açısından hoştu öneri ederim 10/8

 32. Öncelikle filmde bayanlar çok hoş orda yolan yok. Ama benim gözdem tabiki Kate Beckinsale.
  Mevzu olarak ve benim en hoşlandığım cins olan bir bilim kurgu olarak gerçekten güzel sayılabilir. Hipotezler meblağ yakalamaz arabalar uçar robotlar çıkar felan öğrenmem ama geleceğin böyle olabileceğine beni azıcık olsun inandırdılar ki bu dahi filmi zaferli yapar. Oyunculuk hoş, Senaryo fena sayılmaz, sonu varsayım edilebilir kısaca güzel bir bilim kurgu..
  7,8/10

 33. Ters köşe yapmaya çalışan ama kolay kurgusu olan bir film , yinede zaferli 7/10

 34. Nitelikli aksiyon ve bilim kurgu filmlerinden.
  7.5/10

 35. Çok iyi bir film. Tavsiyeniz için teşekkürler.