The Skeleton Key – İskelet Anahtar (2005)

The Skeleton Key – İskelet Anahtar (2005)

Çok önceden izlediğim bu film geçenlerde aklıma geldi. Hatırlamak için bir daha izlediğimde bu filmin ne kadar kaliteli bir yapım olduğunuda hatırlamış oldum.

Zekice hazırlanmış senaryosu, başarılı gerilim sahneleri ve sevdiğim oyuncu kadrosuyla iskelet anahtar başarılı bir film olmuş.

Hasta bakıcı olan Caroline bir gün kendisine gelen konuşamayan ve yatalak bir hastaya bakma teklifini kabul eder. Hasta adamın karısı Violet evi tanıtırken Caroline’a bir oda dışında evin her kapısını açan anahtar verir. Filmimiz ilerledikçe bu odanın ve Violet’in söylemediği bir sürü sır açığa çıkar. Sonrasında gerilim dolu ve sizi filmi çözmeye uğraştıran sahneler başlar.

Bu filmi sevmemin sebebi gerilim filmi olmasının yanında zekici ilerleyen bir senaryosu olması. İzlerken filmin içine girip tahminlerde bulunuyorsunuz sonuna kadar. Filmin giriş bölümü biraz durağan gelebilir.

Eğer ki sabrederseniz gelişme bölümünde akıcı senaryosuna kendinizi kaptırırsınız. Son bölümde de şaşırma olasılığınız yüksek. İçinde dram, gizem, gerilim ve korku unsurlarını barındıran bu filmin başrollerinde Kate Hudson, Peter Saarsgaard, Gena Rowlands ve Joy Bryant oynamaktadır. İzleyenlere şimdiden iyi seyirler diliyorum.

İskelet Anahtar (2005) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  91 Yorum

 1. Yani bir filmde tersin tersi bu kadar olur.
  Vahşet olmadan, kan olmadan fobi ve gerilim sezmek isteyen bunu izlemelidir.
  Film öyle bir ilerliyor ki neden böyle suali başrol ile sizi de meraklandırıyor.
  Coşku da var ve içine sürüklüyor.
  Ha şimdi biri can verecek derken enteresan bir son bizi bekliyormuş meğerse.
  Ve kafaları da karıştırdı. Hiç kimse böyle bir sonu hoşlanmamıştır.
  Kesinlikle izleyin çığlık atmazsınız ama yay teli gibi gerilirsiniz.

 2. Film gerilim filmi olarak bence çok zaferli. Giriş ve büyüme kısmında bizimle paylaştığı tüm öğeler finalden sonra yerine oturuyor. Manalı kurgulanmış ve sırlı bir final ile zaferli bir film olmayı hakediyor bence.

 3. İzlediğim hoş filmlerden…

 4. ortalamanın üstü.fena değil.

 5. 7

 6. beni en çok etkileyen fobi filmi!!

 7. Zaferli ve farklı bir senaryo. Aşina olmadığımız, etkileyici bir son. Kurgusu ve sonu akıl işi. Sırli atmosferiyle sonuna kadar merak ettiren bir film. The Ring filminin yazarından yeniden zaferli yazılmış bir senaryo sayesinde ortaya çıkan zaferli bir film. Çok ender gerilim ve fobi filmi seven bir izleyici olarak bu film beni gerçekten tatmin etti. Sinemanın orjinal öykü kıtlığı sürüklediği şu yarıyıllarda 2005 üretimi olan bu filme izleseniz de olur izlemeseniz de denmesi büyük haksızlık. Müthiş bir gerilim ya da fobi sunmuyor ama oldukça afallatıcı ve merak uyandırıcı bir film. The Skeleton Key, izlenip ardından başında geçirmiş olduğun zamanın boşuna kaybedilmiş olmadığının, olamayacağının öğrenilmesi gerektiğini düşündüğüm bir film. Baştan sona gerilimi üst seviyede. Farklı finaliyle izleyicide hoş bir tat vazgeçiyor. Gerilim filmlerini beğeniyorsanız gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

 8. İzlediğim en muhteşem filmlerden biridir. Azıcık dikkatli izlemek gerekiyor bazı dostlar bütün kavrayamamış. Sonu takdire şayan. Bu senaryoyu ve oyuncuları tekerrür tekerrür tebrik etmek gerekir.

 9. sonlarını fazla anlamadım ilk başları ve senaryoyu bunalmadan ızledım guzel fılm sonları bıraz karısık kafam almadı ama fazla sıkıcı degıl.

 10. mevzusu hoş çok iyi bir filmdi
  10/10

 11. Terk köşe oldum =

 12. Mevzu olarak herzaman tekerrür edilen, edilmiş olan ancak kendi stili anlatım şekli olarak hep ayrı yerde olacak orjinalliğini gözetecek bir film “Skeleton Key”
  Geç izleyenler yeniden diyecektir neden bu kadar zaman izlemedim ben bu filmi diye tıpkı benim gibi, vahim olarak öyküyü seçersek gerilim anlamında tatmin edici hatta dramı dahi aşılayan bir hava var bittiğinde.. Oyunculuklar çok üst seviye cast tercihi yanılgısız Gena Rowlands’ın izlediğim en iyi performansı.. Çekildikten 11 sene geçen ama kendisi aralıksız mevzusu ve stili sebebiyle kopya edilmiş edilmeye devam edecek bir filmdir, cinsinin en iyilerinden.. -8.0-

 13. mevzusu gayet tatmin edici. nitelikli bi gerilim filmi.

 14. Filmin ilk yarım saatinden sonra ufak ufak ipuçları verilmeye başlanıyor. Şayet ince bir akla sahipseniz filmi çözersiniz. Fobi ismine pek pozitif konuşamayacağım. Daha çok sır cinsi hoşlananlara hitap eden bir film. İzlenilebilir 10/7

 15. BÜTÜN BİR FİYASKO GİTTİ BİRBUÇUK SAAT YORUMLARA ALDANMAYIN

 16. Filmi an itibariyle izledim ve daha evvel nasıl izlemediğime anlam veremedim.
  Çok çoık iyi film. Dabbe serilerinden bir film ile eşlik gösterdiğini söyleyebilirim.
  Gerilim cinsi beğenenler için en iyiler arasında yer alacaktır.
  KAte Hudson’da ayrıca muhteşem bir iş çıkartmış keza değişik oyuncular için de benzersi söylenebilir.
  İzlemenizi öneririm.

 17. Hoş film yalnızca sonuna gıcık oldum.

 18. Film çok hoştu çok geç izlediğim için acıklım. Başı azıcık sıkıcı olsada ilerleyen sahnelerde merak duygumla beraber coşkuda devreye girdi ve sonuna kadar öyle devam etti. Farklı bir son beni pek mutlu etmesede öyle bittiği için taktir ettim, ikinci filmi gelse hoş olurmuştu gerçeğinde :

 19. Hoş son. Gerilim azıcık daha güçlendirilebilirdi ama sıkıcı değildi netlikle.

 20. izleyın derım

 21. fobi diyince akla gelen filmlerden biridir.şiddetle nasihat ederim.

 22. Müthiş.Filmde katkısı olan herkesin eline sağlık.Gerilmek ve filmin sonunda yooookkk arttııkkkk demek istiyorsanız kaçırmayın bu filmi.Hemen izleyin. Fobi gerilim filmlerinde yaşamımda izlediğim en iyi ilk 10’a kafadan koyarım bu filmi. Bu nitelikte filmleri kaçırmadan hemen izlemek gerekir.

 23. 10 yıl sonra bir kez daha izledim zira usumda hiç bir şey kalmamıştı.bu kere daha da çok sevdim.gerilim,sır ve fobi filmlerinde acı akıbetleri hoşlanan biri olarak zaferli buldum.6.5

 24. normal film’di mübalağa yorumlar var bunalmadan izlenir evet ama çok iyi değildi senaryo-kurgu-oyunculuk iyiydi sonuda hoştu kafam karmaşıkken izledim sonunu kavramadım fazla ama çok iyi bitti iyice karıştı kafam cins’ünü beğenenler izlesin. 7/10

 25. Hoş bir gerilim filmi mi izlemek istiyorsun, bu filmi izle.

 26. Hoş bir sır filmi. Bunalmadan izlettiriyor. İyi seyirler. 10/7.5

 27. Bu filme sanki daha evvel de yorum yapmıştım ama neyse yeniden de yazmak istedim. Film gerçekten de ters köşe diye deyim edilen stilde ve benim en beğendiğim filmlerden biri. Devam stili bir film bekledim ama seneler oldu ses seda çıkmadı. 10/8

 28. sonu donakaltan,çekici hoş bir gerilim filmi :

 29. Muhteşem

 30. 10;/7.5

 31. Bu şahane film benim yaşamımda izlediğim en iyi gerilim filmlerinin ilk üçündedir. Çok zekice kurgulanmış ve oyunculuklar müthiş. 9/10

 32. Senaryo farklı ve kurgu çok iyi ancak başrol oyuncusundan hoşlanamadım. Fobi sahne rakamı az ama absürtlük yok, gerilim de kararında. Farklı fobi filmi arayanlar için ideal.

 33. sonu gerçekten afallatıcıydı fobi doğrultuyu az olsada gerilim ve sır açısından gayet iyiydi sonuna kadar sırrını korudu

 34. Alışılmış fobi filmleri gibi değil. Farklı bir kurgusu var. Netlikle pişman olmazsınız. 7/10

 35. Genellikle kategorilerde karşımıza çıkmayan ama izleyince fobi gerilim cinsinde ilk 5’in içine koyacağınız nadide nitelikli imallerden biri

 36. azıcık bunalsam da sonradan film beni aldı

 37. oldukça sırrını gözeten bir filmdi nasihat ederim

 38. Bi kısmı vasat sonlara doğru hoşlaşan filmlerden netice olarak zaferli 8,5/10

 39. Gerilim sır cinsinin iyi misallerinden biri.Final çok iyiydi.

 40. Filmin sonunu daha çok sevdim.Genel olarak film makûs değil sırrını sonuna kadar koruyor.Korkudan ziyade gerilimi fazla bir film. 10/6.8

 41. sonunun kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyorum. senaryocuya sormadan bilemeyiz natürel fakat konutun ufak çocuklarının hiç konuttan taşınmadığını, sihir yapanın da onlar olduğunu düşünüyorum.