The Cove – Koy (2009)

The Cove – Koy (2009)

the cove, koy, belgesel, dolphin, yunus

Tam anlamıyla bir hayvan sever  ya da hayvan hakları savunucusu değilseniz bile bu belgeselin herkesi derinden etkileyeceğine eminim. İzlediğiniz her dakikada içiniz acıyacak ve belkide kendinizi sorgulayacaksınız. Japonya’da yunuslara karşı yapılan bu caniliğin şimdiye kadar nasıl durdurulmadığını anlamak mümkün değil. İyi ki Richard O’Barry gibi sisteme karşı çıkan ve bunun uğruna savaşan iyi yürekli insanlar var. Her ne kadar bu belgeselden sonra dahi katliam devam etse de Richard O’Barry ve arkadaşları bu belgesel ile bir  farkındalık yaratmayı başardılar. İşin acı tarafıysa yunus eğlence sektörünün başlangıcınnın Richard O’Barry nin eğittiği yunusun baş rolünde oynadığı Flipper dizisine dayanması. Daha sonra bu dizide yer alan  Suzy adlı yunusun intihar edişine tanık olmasıyla yaptığı hatanın farkına varıyor ve geri kalan hayatını yunusları doğal ortamına döndürebilmek için harcıyor. İntihar diyorum çünkü kendisi bu şekilde adlandırıyor Suzy’nin ölümünü.

Belgesel için yapılan çekimlerinin büyük bir kısmının engellenmeye çalışılmış ancak filmleri aratmayacak bir plan ve aksiyonla gizli çekim yapmayı başarabilmişler. İnsan oğlunun acımasızlığını görmeniz ve içinizdeki hayvan sevgisini arttırmanız için 2010 yılında En İyi Belgesel  Oscar’ını kazanan The Cove belgeselini şiddetle öneriyorum. Bu belgeseli herkes izlemeli.

“10 Yılımı harcayarak yarattığım bu endüstriyi 35 senedir bitirmeye çalışıyorum.” Richard O’Barry.

The Cove – Koy (2009) Filmin Fragmanı

Etiketler: ,

Bir Cevap Yaz

  68 Yorum

 1. henüz başlarındayken kalbime bıçak saplandı sanki,öyle bir acıyla seyrettim.izlerken japonlardan nefret ettim ama sonraları japonların bu vahşetten haberinin olmadığını bildim,yalnızca o kasabanın yaptığı bir şey.gelenekleri için böyle barbarca bir şey yapmaları ne kadar iğrenç.
  evraksal mucizevi zati.adamlar kafasına koymuş ve her türlü güçlüğe karşın çekmişler bu vahşeti.emeklerine sıhhat,o mükâfatları hak ettiler netlikle.

 2. Ric O’Barry: “Bu sektörü yunus ticareti inşaa etmek için bütün 10 senemi verdim, tekerrür devirmek içinse 35 yılıma tükettim. Şayet yunusları tabiattan koparıp tutsak alan insanlar varsa onları serbest vazgeçen insanlarda olucaktır.”
  Oscar sahibi “Koy” Yaşamım süresince izlediğim en iyi evraksallardan biridir. Oscarın son senelerdeki verdiği en adil mükâfat. ‘Flipper dizisinde oynatılan beş yunusun eğitmenliğini yapmış olan Ric O’Barry, zamanla yunusları havuzlarda yaşatmanın, onları nasıl bir hâle getirdiğini kavramış ve eğittiği yunuslardan birinin kollarında can verdiği günden sonra, yaşamını, dünyanın neresinde olursa olsun, esirlik altındaki yunusları kurtarmaya adamıştır. Dokümansalda, O’Barry ve dostları, Japonya’daki ufak bir kasaba olan Taiji’deki bir koyda, yunuslara yapıldığı iddia edilen fakat bugüne kadar hiçbir biçimde kanıtlanamayan vahşeti gözler önüne seriyor. O’Barry ve dostlarının yaşadığı tüm güçlükleri ve bu güçlüklere karşın, tüm dünyaya delil ettikleri acı reelleri soluksuz izleyeceksiniz.’ Evraksal sevsenizde sevmesenizde netlikle izlemeniz gereken bir imal. Puanım: 10/10

 3. Bu filmi herkese izletmek gerekli hepimizin bileceği çook şey var , ama bence en çok yunus parklarına gidipte o yunuslara yapılanların hiçbirinden haberleri olmadan izleyenlere izletmek gerekli , reelleri görsünler, insanların tabiata yaptığı makûsluklardan yalnızca biri. 10/10

 4. çok hoş bir evraksal film. izleyence bir şeyler öğreten filmler vardır ya işte buda onlardan biri. ihtar izlerken iğrenebilirsiniz. insanoğlu böyle cani bir mahlukat işte. bunu bu filmde bir kere daha kavrıyorsunuz. kaçırmayın kesinlikle izleyin..

 5. Gerçekler bu kadar hoş anlatılabilir. İnsanoğlu nun para için nasılda acımasız olduğunu, gözlerinin köreldiğini, içinde şevkat duygusunun kalmadığını gösteren bir eserdir. Sarihçesi yapılanları görünce asaplarım bozuldu, balansım altüst oldu. Kim öğrenir bizim öğrenmediğimiz başka yerlerde daha neler oluyordur. Çekim yapılmaya girildiğinde görüntü almak yasak diyen canileri asmak istedim. Gözü dönmüşlük bu olsa gerek. Filmin bir hayli yerinden etkileneceksiniz fakat bir sahne var izleyince kavrayacaksınız, o sahnedeki duygularımı ifade edemiyorum,kelime bulamıyorum. Bu üretimi yapan tüm takıma ne kadar tsk etsek azdır. Kısacası Nasihat olunur 10*10
  Bu arada ne kendim ne çocuklarım ne de yakın tanıdıklarım yunus şovlarına gitmeyeceğiz. Bunların hala yapıldığını bildiğimize göre yetkililerin ne kadar duyarsız olduklarını, o canilerden bir farkı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 6. o ufak yunus sahnesinde gözlerimden yaşlar istemdışı aktı gitti, o anın yaşamım süresince zekamdan siliniceğini sanmıyorum

 7. The Cove, bence, bugüne kadar izlediğiniz tüm dokümansalları bir kenara itmenize neden olacak kadar derinden sallayan bir film/dokümansaldır. Hala izleyecek birilerini buldukça oturup onlarla bir kere daha izlerim. Ki izledikçe nasıl daha iyi insan olunması gerektiğini bir kere daha anlar, kendimce kararlar alır, hassasiyetlerimi yine sivriltir ve kaldığım yerden devam ederim. Netlikle izlenmesi gereken bir imal. Hiç pişman olmayacaksınız !

 8. Yunusların insana olan yakınlığını dahi bu insanoğlunun nasıl da suistimal ettiğini göreceğiniz genelinde nefret dinleyip göz yaşı dökeceğiniz bir evraksal. Onca davaya karşın hala somut bir adım atılamamış olması ise gelişmiş ülkelerde ki hak sistemi, eforlu devletlerin anlamsız işlerde ortaya çıkıp yaptıkları baskı siyasetini dünya ve canlılar için yapmamalarının arkasında ki sebepleri bir kere daha düşünmenize neden oluyor.

 9. izle ve gör

 10. Bir evraksal nasil cekilirin en guzel misallerinden biri.. anlattiklarindan bahsetmiyorum dahi..

 11. İnsanlıgımdan utandıgım anlardan birini yasattıgı icin bu isleri yapan Japonlardan nefret ediyorum artık. Ben ki uzakdogu kulturune inanılmaz ilgi duyan biriyim ama bu stil insanlar yuzunden sogudum resmen. Bu evraksal izlenmeli unutturulmamalı asla ve asla!

  anekdotum:10/10

 12. Evraksal içinde evraksal çekiliyor. Biraz vicdanı olanın vicdanı sızlar. İzleyin ve netlikle izlettirin. İyi seyirler.

 13. Şahane bir imal. İzlemenizi nasihat ederim.

 14. İnsanın tüylerini diken diken eden bir kırımın belgelenişi. Ama kimse kılını kıpıdatmadığı için çokta bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca filmi sürükleme cesaretinden dolayı O’barry’i tebrik etmek zorundayız. Keşke elinden daha aşırısı gelebilseymiş. 9.0/10

 15. kırım izlemeye hazır mısınız. farkındalık için izleyin

 16. Sanki dünyada tek canlı insan. Sanki yalnızca insanın hayata hakkı var. Sadece yunuslar değil, insanoğlu tüm canlıları katletmek için yaratılmış gibi.

 17. Bu dokümansala kelimeler eksik kazanç açın izleyin 10/10

 18. Bu dokümansaldan sonra Japonya hakkında düşüncelerim değişti. Özellikle Taiji’liyim diyen bir japona denk kazançsam…