Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar (2007)

Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar (2007)

Hint filmlerini az çok bilenler içlerinden ne kadar kaliteli filmler çıktığını görüyorlardır. Aamir Khan’ ın oynadığı Taare Zameen Par’ın da işlediği konusuyla ve samimi senaryosuyla onlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Filmde, 8 yaşındaki Ishaan harfleri ve sayıları anlamakta zorluk çekmektedir. Bu yüzden 1.sınıfı geçemez ve tekrar etmek zorunda kalır. Ishaan bir türlü derslerinde ilerleme kaydedemez ve öğretmenleri tarafından gerizekalı muamelesi görür. Dersleri anlamadığı için ödevleri yapamayan dikkatini toplayamayan Ishaan, çoğunlukla sınıftan atılır. Sürekli bir yaramazlık peşinde olan, insanları zor duruma sokan Ishaan’ı öğretmenleri özel eğitime muhtaç çocukların yanına gönderme teklifinde bulunurlar. Babası oğlunun normal bir çocuk olduğunu ve sadece disipline ihtiyaç duyduğunu düşündüğünden devletin yatılı okuluna gönderir. Başlarda burada derslerinde ilerleme kaydedemeyen çocuk sıkı disiplin yüzünden iyice içine kapanır. Büyük bir hobisi olan resim yapmayı bile bırakan Ishaan için herşey kötü giderken birgün geçici görevle gelen resim öğretmeni Ishaan’ ın durumunu fark eder. Bir öğretmenin bir çocuğun hayatını nasıl değiştirdiğini ve gerizekalı muamelesi gören Ishaan’ ın neler başardığını filmde görmekteyiz.

Konusu itibariyle herkesin izleyip birşeyler öğrenebileceği, anlamlı bir film Taare Zameen Par. İzlerken eğlenceyi de duygusallığı da sonuna kadar yaşıyoruz. Einstein, Da Vinci, Steve Jobs, Graham Bell gibi insanlarında nasıl yollardan geçerek başarıya ulaştığını görüyoruz. İnsanın içinde bir noktaya temas eden bu film izlenilmeyi kesinlikle hak ediyor. Aamir Khan’ ın 3 Idiots filmi kadar beğendiğim bu filmini hepinize öneriyorum ve şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Yerdeki Yıldızlar (2007) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  89 Yorum

 1. Gözyaşlarınıza hakim olmaya çalışmakta güçlük çekiyorsunuz.. Film aslında tüm gerçekleri gösteriyor

 2. Hint filmlerinin duygu aktarımı gerçekten olağanüstü. Standart filmlerden azıcık uzun olmasına karşın, son derece çekici ve akıcı. Absürt sapan 90 dakikalık klişe filmler yerine böyle filmleri 1000 kez seçim ederim. Eğitici ve öğretici bir imal. Kesinlikle herkes izlemeli.

 3. İzlenmesi ve ders alınması gereken bir film. 10/10

 4. İzlerken hemen hemen herkesin kendinden bir şeyler görebileceği film. Neticede şayet talihliysek kesinlikle bir hocamız bizim yaşama bakış açımızı ya da yaşamımızı değiştirmiştir zamanında. Benim de bakış açımı değiştiren kendime güvenmemi sağlayan bir hocam olmuştu ilkokulda ve aynı biçimde mektebin fotoğraf müsabakasını kazanmamla sonuçlanmıştı. Film bittikten sonra filmin tesirinden çıkamıyorsunuz bir kaç gün, ikinci yarısına kadar Aamir’i görememenin verdiği sabırsızlığı yenerseniz filmin tadını daha çok çıkarırsınız.

 5. Bu filmi izleyince eğitim sistemimize sövdüm resmen. Sırf 3000 TL ücreti olduğu için hocalık yapan ve çocuklara hiç bir şey vermeyen eğitimcilerimiz var. Genelleme yapmıyorum ama çoğunluk böyle ne yazık ki

  Filme gelince Aamir Khan her zamanki gibi benim gibi dram hoşlanmayan bir insanı dahi filmin içine sürükleyip ağlatmayı muvaffak oldu. Küçük oyuncu çok iyi yansıttı şahsiyeti. Puanım 10/9,5 Puan.

 6. Teog, OKS, ÖSS, KPSS derken ömrünü tamamladık insanlarımızın. Neler kaybettik neler çaldık geleceğimizden. Bu filmi izleyince daha net anlaşılıyor kaybettiklerimiz, kaybedeceklerimiz.

 7. Bir hoca nasıl olmalı sualine en hoş cevabı kuşkusuz bu film vermiştir.Hem Disleksi hastalığı olan bir çocugun dünyasını bize anlatırken hem de eğitim sitemini eleştiriyor.Nitekim tespitler çok doğru.Bir eğitimci olarak tüm hocalara ve ebeveynlere nasihat ediyorum.

 8. Yazacak çok şey var ama kısa kesicem; çok ağlattı çok ta duygulandırdı. Aamir Khan etmeni filmi çok çok yukarlara taşımış zati

 9. bence filmden hakikat alınması gereken ileti, her insanın ANLAŞILMAYA gereksinimi olduğudur ! ufak büyük farketmez herkes…filmi herkes izlemeli 10/7

 10. Şayet yarış istiyorsan o zaman çocuk yapma, Git bir yarış atı al.

 11. Doğruları surata çarpan en iyi Aamir Khan filmlerinden… 10/10

 12. Az evvel milyonuncu kere tekerrür izledim ve milyonuncu kere yeniden ağladım : Herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum, özellikle de meslektaşım olan hocaların…

 13. Mükemmel…

 14. Verilmek istenen iletiler çok net. Bir filmin son sahnesi her izleyişte ağlatır mı? Ağlatır.

 15. “Taare Zameen Par” Yerdeki Yildizlar 2007
  Filmin hem rejisörlüğünü hem de başrolünü üstlenen Aamir Khan’a ait bir dram filmidir. Başrollerini dişlek ufak bir çocuk olan Darsheel Safary ve Bollywood’un en şöhretli oyuncusu mu dersiniz yoksa rejisörü mü yada üretimcisi mi dersiniz o size kalmış, netice ta şöhretli Aamir Khan ile paylaşmaktadır.
  2007 imali olan film Bollywood’un Oscar’ı olarak öğrenilen Filmfare mükâfatlarında En İyi Film dalında mükâfata layık görülmüş. Ayrıca film gişede de ciddi bir hasılata imza atmış diyorlar. IMDB puanı 8,3 olan film her nedense ülkemizde pek öğrenilmemekte. Ben dahi bu film hakkında pek bir şey dinlememiştim. Ta ki benim hanım bu filmi tüm aile hep birlikte izleyeceğiz diyene kadar. Bu aralar nedense hep hind sineması ile karşıma çıkıyor ya hayırlısı.
  Konusu ise; Darsheel Safary’in canlandırdığı Ishaan Awasthi şahsiyeti disleksi meseleyi olan bir çocuktur. Harfleri rakamları idrak etme problemi yaşayan Ishaan etrafı ve ailesi tarafından uyuşuk geri zihinli muamelesi görür. Yatılı mektebe verildikten sonra tanıştığı fotoğraf hocayı ile değişen yaşamı ve galibiyetini anlatan bir film. Bu arada Disleksi, harflerin ve sözcüklerin karıştırılması ve tersten idrak edilmesi olarak anılmakta.
  Filmin üretimcilerinin verdikleri bir mülakatta filmin hakikat esin kaynağının disleksi hastalığı değil de mektepte makûs performans gösteren şöhretli Japon film rejisörü Akira Kurosawa’nın çocukluğu olduğunu idi. Rejisörümüzün emeli “mektep akışına uymayan bir çocuk” öyküsünü anlatmaktı. Kurosawa’nın yaşam öyküsünden hocanın bir talebenin yaşamını nasıl değiştirebileceği alıntısı da alınmış senaryoya.
  Filmin çocuk oyuncusu Darsheel Safary, film için seçildiğinde okuduğu mektebin idaresinden mektepten ve derslerinden fazla uzak kalacağından dolayı itiraz gelmiş. Rejisör Amir Khan Darsheel mevzusunda ısrar edince, derslerinden geri kalmaması için özel öğretmenler yakalanarak şahsi dersler verilmiş. Filmin büyük bir finans kaynağını buna ayırmak zorunda kalmışlar. Netice olarak buna dokunmuş. Filmin tek yanılgıyı ise 165 dakikalık süresi. Seyirciler mevzuyu anladıktan sonra kendini azıcık fazla yineliyor hissi yaratıyor filmin uzun süresi. Ama yinede göz arkasını edilebilecek ufak bir hata olarak göre biliriz.

 16. 8.5/10 ref+

 17. keşke bi Aamir Khan’da Türkiye’se olsa.

 18. aamir khanın bu filmde oynadığını öğrenerek izleyin. onu bekleyin sahneye adımını attığından itibaren sizi içine sürükler bidaha çıkamazsınız bu film hep usunuzun bi köşesinde kalacak bir gün ortaya çıkacak ve tekerrür tekerrür izleyeceksiniz emin olun:D

 19. İlk bir saat çok ağır tempoda gidip bazı yerlerde beni sıksada bir saat sonunda filmin atmosferi sizi içine alıyor. Bu film , 2 saat 35 dakika’dan daha az bir vakitte öyküyü bize aktarabilseydi benim nazarımda daha galibiyetli olurdu.
  Başroldeki çocuk minik yaşına karşın gerçekten olağanüstü bir performans sergilemiş.Tabi bir de rejisör ve oyuncu olarak aamir khan’ın harikulade performansınıda ilave etmek gerek.
  Hem vermiş olduğu sosyal ileti hem de çocuk sevgisini çok iyi anlatan galibiyetli filme puanım 8.25/10

 20. eğitici ve öğretici bir film.

 21. 8.0 İyi seyirler

 22. netlikle izlenmesi gereken bir eser 9.9

 23. 10/10

 24. Çooo…k iyi. Kesinlikle izleyin

 25. Aamir Khan’ın 3 İdiots filminin dışında da hoş filmleri olduğunu kanıt eden bir film.Bir eğitimci gözüyle izleyip nerede yanılgı yaptığımızı denetleten bir imal.Uzun vaktine karşın netlikle sıkmayan,güzel müzikleriyle göz dolduran bu galibiyetli dramı kaçırmayın.

 26. her anne, baba ve hocanın kesinlikle izlemesi gereken bir film.. ehemmiyetli dersler çıkaracağımız eğitici bir film. Kesinlikle nasihat ederim…
  ayrıca bu filme eş 3 ablavut ve sevgili hocam to sir with love filmlerini de netlikle nasihat ederim…

 27. 1 puan çok uzun olduğu için kesiyorum ve 10 üzerinden 9 veriyorum. ehemmiyetli dersler çıkaracağımız eğitici bir film… anneler, babalar, hocalar kesinlikle izlemeli…

 28. aamir khan rejisör koltugundada çok iyi boy göstermiş çok hoş bir film 8.0/10

 29. AMİR KHANIN baş yapıtlarında ilk 3 te benim birici sıramda çocuğa verilen sevgi değer ve onu önemli hissettirmek bir çocuğu nasıl etkilerin en güçlü gösterimi bence herkesin arşivinde ilk sıralarda olması gereken bir film muhteşem ötesi şiddetle tavsiye

 30. İlk Mektep yarıyılında sınıflarımız 50/60 karakter olduğu için hocaların çoğu, sınıfların aşırılığını gerekçe edip uğraşmaz talebeleri sınıflandırırlardı ne yazık ki 2 sınıf olurdu gayretliler ve miskinler olarak ne yazık ki afacanlığımızdan bizde uyuşuk sınıfına girerdik. Ailem aynı mektepte yaz kurslarına gönderdi bir yarıyıl aynı hocalar işin ucunda para olunca 2 kat ilgileniyorlar ister istemez bu da derslerime yansıdı sonra yeniden aynı nane mektep başladı hocalar yeniden kayıtsız natürel olarak ailemde maddiyatsızlıktan kesintisiz yaz kurslarına yollayamayacağı için uyuşuk olarak ite kalka bir biçimde mezun olduk. Filmdeki çocuğu izleyince bir an kendimi onun yerine koydum alıp götürdü kim öğrenir belki bizimle de böyle ilgilenen hocalarımız olsaydı şuan daha değişik yerlerde olabilirdik..

 31. Bir değişikliğe ancak bu kadar dikkat çekilebilirdi.

 32. süresi çok uzun ilk 1 saat vakalar çok durağan dolayısıyla azıcık sıkıyor,gözler artık khan’ı görmek istiyor sonrasında ise yeniden khan yaptı yapacağını dedirtiyor…bu adam bu işi biliyor….

 33. verdiği ileti itibariyle 10 numara bir film. ama ne yazık ki mevzusu itibariyle de çok uzun bir film, başka bir deyişle mevzusuna göre afaki uzun. bu vakitte bir film daha fazla mevzu işlemeliydi diye düşünüyorum.

 34. Bütün bir ileti filmi. İstediği iletiyi sonuna kadar veriyor, özellikle mektep çağında çocuğu olan aileler kesinlikle izlemeli. Her insanın mahareti değişiktir, yapmak istemediği bir şeyi güçle yaptırırsanız asla yarar alamazsınız. Vazgeçin o eller istediğini beğenerek yapsın 8/10

 35. Beni en çok etkileyen filmlerden yeniden Aamir Khan farkı özellikle filmin sonları çok duygusaldı hem güldürüp hem ağlattı

 36. Süresinin uzunluğuna karşın mucizevi bir filmdi. Aamir Khan yeniden mükemmel bir mevzu üzerine şahane bir film sürüklemiş. Filmde negatif bulduğum tek mevzu zamanın azıcık uzunluğu. Darsheel Safary boyundan büyük bir oyunculuk sergilemiş. Aamir Khan da rejisörlüğünün oyunculuğu kadar galibiyetli olduğunu göstermiş bizlere. Filmin mevzusu da ders olarak okutulacak cinsten. İzlemenizi netlikle nasihat ediyorum.
  Puanım: 8.3

 37. İzledikten sonra “adamlar yapmış ya” dedirtiren film. Çocuk işçileride gösteriyor. ordan da ileti veriyor

 38. Bir Aamir Khan klasiği.Daha başka ne denebilir ki 8.5/10

 39. Şahane ötesi mükemmel bir film yurtta kalmış birisi olarak zaman zaman çocukta kendimi gördüm çok hoş ve anlamlı bir film