İlginizi Çekebilir!

Spotlight (2015)

Okuma süresi: 0 dk, 54 sn

Yaşanmış hikayeler ilginizi çekiyorsa buyurun izleyin… Spotlight gerçeklere ışık tutmak için çekilmiş bir film. Boston Globe Gazetesi’nde bir grup araştırmacı gazetecinin konusunu tecavüzcü papazlara yöneltir. Kiliseye bağlı insanların çocukları yada kendileri olsun uğradıkları cinsel istismarlar konu alınır. Devlet ile gizli anlaşmalar sonucu oradan oraya yerleri değişse de papazlar görevlerinden alınmazlar ve her çocuk tehlike altındadır. Komplo çok büyüktür ilk başta 10’a yakın papazken şehrin yarısında bu tarz vakaların sayısı hiç de az değildir.

Spotlight ekibi bu mide bulandıran kısır döngü komplosunu açığa çıkarırken meselenin aslında ne kadar kişisel olduğunun da farkına varırlar. Ekip istismara uğrayan kişilerle röportaj yaparak suçlu papazlara ulaşır. Spotlight, herhangi bir politik veya dini organizasyona verilen sınırsız otoritenin ne kadar yokedici olabildiğini, kocaman toplumların yaşamlarını ne kadar darmadağın edebileceğini gösteriyor bizlere.

Bir Cevap Yaz

  98 Yorum

 1. 10/7

 2. (Bunun dinlerle ilgisi yok, yada din adamlarıyla, bu seninle ilgili, benimle, çocuklarımızla, geleceğimizle, kısacası hepimizle ilgili bu iyi insanlarla kötülerin arasında, kötülüğün ta kendisi ile ilgili) Bazı filmler vardır o kadar güzel toplumsal mesaj verir ki içinde ne olduğunu, nasıl oynandığını bile fark edemezsiniz, doğrularla yanlışları ayırt edebilen her insan gibi sizde doğrunun yanında yer alır ve suçluların cezalandırılması için dua edersiniz, derken film bir çırpıda akıp gider ve siz sonuç için odaklanıp kalırken film biter işte Spotlight da böyle bir film tamda şu günlerde ülkemizde yaşanan vahim olaylara bakış açınızı birkez daha gözden geçirmenize sebep olabilecek harika bir film. Sürkleyicilik:100/76 Görsellik:100/74 Konu:100/86 Sonuç:79 (Tüm dünyada yaşanan güncel bir sorun ve konuya odaklanan film neredeyse tüm insanlığa hitap ediyor, kesinlikle izlenmesi gereken bir film)

 3. 7/10

 4. Gerçek olaylardan esinlenilmiş ve kendisinden baya bir söz ettirmiş 6 dalda oscara aday olmuş ve 88 oscar en iyi filmve en iyi özgü senaryo ödüllerini almış olan filmin güzelliği ve kalitesi hakkında yeterince izlemeyeni bile bilgi sahibi yapmaya yetiyor. Bunun dışın da Hollywood yapımı olan kaç film de daha böyle din adamlarının eleştirildiğini görebilirsiniz? İlk bu tarz eleştiri gördüğüm film daha doğrusu dini adamlarının kötü gösterildiğine şahit olduğum yani ilk izlediğim bu tarz film V For Vondetta buda ikincisi oluyor belki başka kimseler görmüşlerdir. Ben görmedim. Bunun dışında filmde de belirtildiği gibi katolikler bu konu da aşırı katı olabiliyorlar böyle bir konunun cesaret edilip beyaz perdeye taşınması bunun yanı sıra bu kadar işinin ehli oyuncuların da bu yapım da yer almaları bana göre kendi kişisel fikrim olarak takdire şayan. Bu kadar şeyin üstüne denilebilecek şeylerden biride 11 eylül saldırılarından kısa bir süre sonra buna cesaret edilmiş olması bu olayın gerçek kahramanlarının buna verdikleri önemi taşımaktadır. Bütün bunlardan sonra keyifli izlemeler dilerim demek kalıyor.
  iyi seyirler

 5. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.. Aslında sinematolojik açıdan çok üst düzey bir film değil ama konu, işleniş şekli, verdiği mesajlar ve herşeyden önemlisi benim gibi bir komplocuysanız kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.. Haa bu arada kime hizmet ediyor onuda çözemedim doğrusu..
  Notum: 8,5 / 10

 6. Amerikanın paralelini anlatmışlar , adamlar ne kadar iğrenç düşüncelere sahip göstermişler. Aldığı oscar ı haketmeyen eh işte bir film.

 7. Konu insanın boğazında düğüm olup bir yumru gibi gögüs kafesine oturan türden. Ve bunun için aldığı ödülleri hakediyor. Oldukça derin bir araştırma ve yüzleşilmesi gereken gerçekler film biraz ağır akıyor sıkılıp yarıda kesmeyin derim çünkü her ülkede çok acıda olsa olan şeyler..

 8. Oyunculuğa ve filmin müziklerine diyecek söz yok ama en iyi film ödülünü hak edecek bir film de değil. Gerçekten de denildiği gibi biyografiden ziyade belgesel tadı veriyor. Sır gibi saklanan bir rezaleti gün yüzüne çıkarmaya çalışan gazetecilerin kapı kapı dolaşıp röportaj yapmaları filmin bir saatinden daha fazlasını oluşturuyor. Bence En İyi Film Oscarı’nı The Hateful Eight almalıydı. En azından sinema duygusu çok çok daha ağır bir film kazanmış olurdu. Uzun lafın kısası sırf hassas konusu yüzünden akademi jürilerinin filme hassasiyet gösterdiklerini düşünüyorum. Ayrıca bir sebebi daha var ama onu da kendime saklasam iyi olur. İzleyen sezecektir nasıl olsa. Bol diyalogtan oluşan, belgeselvari bir film izlemek istiyorsanız ya da yer yer konunun ilerleyemeyip sizi kısır bir döngüde bırakacak olmasına aldırmıyorsanız izleyin. Az da olsa gideri var.

 9. gerçek bir olaydan beyazperdeye yansıtılan bir film ibret alınması gereken iyi bir yapım 8/10

 10. Amerikan sinemasının toplumsal sorunlarını cesaretle ele aldıkları filmlerde biri. Kirli işleri nasıl hasıraltı ettiklerini araştıran ve ev ev gezip röportaj yapıp bilgi edinmeye çalışan gazetecilerin karşılaştıkları baskıları anlatıyor. Bu film tam da Ensar Vakfı ve Gazetecilere uygulanan baskıların çokca konuşulduğu bir döneme denk geldiği için epey ilgi çekmişti ama genel anlamda ağır ilerleyen belgesel tadında bir film olduğunu unutmadan izlemenizi öneririm.

 11. Oldukça durağan geçen bir film. Daha çok belgesel tarzında çekilmiş gibi.Konusunun iyi olmasına rağmen izleyenleri etkileyecek bir diyalog da görmedim. Puanım 10/6.5

 12. izledikten sonra sonunda çıkan açıklamada gerçek olaylardan alıntı olduğunu öğrendim ve film beni daha çok etkiledi. kurgusu karışıklığına rağmen anlaşılıyor olmasını gerçekten çok beğendim 8.5/10 .

 13. Açıkçası film beni sarmadı film gerçek hikayeden alınması felan iyi ama çok ağırdı sanki film 4 5 saat gibi geldi o yüzden filmi pek beğenmedim tabiki bu filmin kötü olduğunu göstermez ama bana göre film değil 10/6

 14. gazetecilik ve medya ile ilgilenlerin büyük ilgisini çekecek. iyi seyirler

 15. belgesel tarzı bir film ama gercek hayattan esımlenmesı olanlar gercek olması tuyler urpertıcı bir durum oyunculuklar mukemmel denıcek bir laf yok turune gore bence agır fılanda ılerlemıor ayrıca durust ve gercek gazaeecılık nasıl olur onun da güzel ornegını vermısler gunumuz gazetecı ve medya ıcındekılerde umarım bundan bır ders cıkarmısladır

 16. Toplumun dokunulmaz kesimlerinin her türlü kirli davranışlarını görmezden gelip vazgeçilmez olduğu düşünülen adına sistem denilen yapı “Zübük” kafaların yarattığı yozlaşmış bir oluşumdur.Bu güçlü ve kirli sistemi yıkmak sanıldığı gibi öyle büyük bir güç istemez aksine inanmış üç beş idealist insanın çabasıyla mümkündür.Filmin geneli böyle bir sistemin varlığı üzerine kurgulanmış.Özelinde ise Kilise’nin (Sistem) insan doğasına aykırı olarak inancı meslekleştirmesinin insanları bir sapığa ve ruh hastasına çevirmesi vurgulanmış.Gerçek bir hikaye olması da filmin didaktik yapısını güçlendirmiş.Özellikle Keaton ve Ruffalo oyunculuklarıyla ön plana çıkmış.Sıkılmadan izlenilecek öğretici bir film.

 17. muhteşem bir filmdi. toplumun en güvendiği ve saygı duyduğu yapıların ibadethanelerin kirli yüzü kişilerin bu saygınlığı nasıl kullandığı istismara uğrayan kişilerin psikolojileri çok güzel anlatılmış. ne desem az kalır . ama en azından bunu anlatma cesareti gösterdikleri için tebrik ederim. düşünebiliyor musunuz böyle bir filmin Türkiye için çekildiğini

 18. Film güzeldi fakat birkaç eleştiride yapmadan duramayacağım.
  1-Kilisenin baskısından çok bahsedildi fakat bu baskı yeterince etkili gösterilmemiş
  2-Film biraz daha akıcı olabilirdi

 19. bence filmin en önemli eksiği akıcı olmaması. yoksa dört dörtlük efsanevi bir film olabilirmiş.

 20. Toplumu derinden etkileyen ama örtbas edilmiş bir olayın yıllar sonra yeniden gündeme gelmesini anlatan, ağır tempoda ilerleyen başarılı ve güzel bir film. Oyuncu performansları ise; Mark Ruffalo başarılı oyunculuk sergilemiş, diğer oyuncularda iyiydi.

 21. biraz daha kısa olsa akıcılık sorunu ortadan kalkabilirmiş. hem fazla akıcı olmaması hem de uzun bir film olması ara ara sıksa da genel olarak çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

 22. Olayın aslında; eminim ki o gazetecilerin arkasında çıkarları katolik kilisesi ile çelişen kimseler vardı. Basın özgürlüğü Amerika’da bile yok. Hepsi planlı, programlı olarak değişen çıkar grupları tarafından destekleniyor.

 23. Film kalite. merak uyandırıcı biraz durağan ama konusu güzel.

 24. Bizim ülkeden de böyle bir film çıkabilir, senaryo olarak. Düşünsenize, imamlar vesaire…

 25. Belgesel tadında bir yapım. Konusu insanın kanını donduran cinsten bir grup gazetecinin kilise ve elitistlerle mücadelesini anlatıyor. Film bence daha destansı ve hareketli işlenebilirdi. Mark Ruffallo’nun oyunculuğunu çok beğendim. Kesinlikle seyredilmesi gereken bir yapım.
  Puanım: 8.0

 26. Kurgusu güzel olsa da yeni ve kalici hicbirsey demeden Tv filmi havasinda gereksiz uzun, sinema sanatindan beklenen görselligin esamesinin okunmadigi zaman hirsizi bir film…50/100

 27. Tamam film müzik ve akıcılık bakımından beklentilerin altında kaldı fazla abartılmış buraya kadar katılıyorum.Ama filme kötü diyemeyiz bence iyi bir konuya değinmiş malum ülkemizde de bazı vakıf ve yurtlarından çocuk taciz haberleri gelmeye başladı son zamanlarda , filmin eksiklikleri var özellikle sonu pek tatmin edici değil daha cesur olunmalıydı ve daha hızlı akmalıydı.Sonuç olarak herkesin izlemesi gereken bir film 9/10

 28. Değindiği konu güzel ancak senaryonun gidişatı cok agır ve sıkıcı, yarısından sonra kapattım. Herkese hitap eden bir film değil

 29. Beklentimin altında kaldı. Çok ağır ilerliyor. Belgesel tadında. Sadece isminin ağırlığı için izlenir.

 30. BBC Culture 21. yy en iyi 100 film listesinde 88. sırada

 31. Aslında konusuna göre fazlasıyla durağan geldi bana. Daha bir hareketlendirilip, daha fazla heyecan katılabilirdi. Cesaret isteyen bu tarz filmler –bir de gerçekler olduğu gibi veriliyorsa eğer- daha da fazlalaşmalı diye düşünüyorum. Bazı durumların iç yüzünü görmek utanç verici olsa gerek. 10/7

 32. Tecevüz olaylarını, güçlü klisenin karşısında direnen ve çok iyi araştırmalarıyla olayları tüm dünyaya duyaran ve bunun sonucunda taciz olaylarını kimseye anlatamayan ailelere güven verip anlattıran ,kamuoyu oluşturan bir araştırma şirletinin hikayesi. Filmin konusunun çekiciliği filmin eksiklerini kapatmış ve Oscarı hakkeden bir film olmuş.

 33. Çok cesurca işlenmiş konu. Oyuncular zaten hakkını vermiş. Böyle bir rolde çok beklenmeyen bi isim Mark Ruffalo da dahil.

 34. ”Fakir bir ailenin fakir bir çocuğuysanız din sizin için çok şey demektir. Bir rahibin dikkatini çekerseniz ise bu önemli bir şeydir. İlahi kitabını getirmenizi veya çöpleri çıkarmanızı istediğinde kendinizi özel hissedersiniz. Tıpkı Tanrı’nın yardım istemesi gibidir.” Yani o dinini öğrenmeye çalışan çocuklar rahipleri bir Tanrı olarak görürler. Gerçek hikayeden uyarlanan 80 li yıllardan itibaren 2002 yılına kadar kilisedeki papazların çocukları taciz ettiklerini anlatan bir yapıt. Bu olayın basına yansıması ve insanların öğrenmesini sağlamak için hiç durmadan çalışan bir gazete grubunun hikayesi. Verilmek istenen mesaj yönüyle çok güzel ve enfes bir film. Gerçek hikayeden uyarlanması da bi o kadar güzel. 249 tane rahip suçlu bulunmuş çok fazla da bir sayı bu. Sürükleyici, gizemli, yavaş ilerlese de hiç sıkmayan ve akıcı olan bir film. Abi o değilde ben bir sürü işkolik filmi gördüm ama bu spotlight ekibi kadar işkoliğini ve çalışanını görmedim. Hayran kaldım doğrusu. Taciz konusu da ne kadar utanılası ve üzüntü verici bir durum. Sen de içinde hissediyorsun sanki filmi. Senaryosuyla, kurgusuyla, akıcılığıyla, gerilimiyle, diyaloglarıyla ve verilmek istenen mesaj yönüyle çok güzel bir film. Uzun zamandır görüp ve izlemediğim için pişman olduğum bir yapım oldu yine. 2015 yılında oscar almış ve bunu sonuna kadar hak etmiş bence. Bundaki en önemli etken ise değinilen konu çok farklı. Ben çok beğendim. Oyunculuklara gelecek olursak Michael Keaton, Mark Ruffalo ve Rachel McAdams çok çok iyi oynamışlar. Özellikle mark ve Michael döktürmüş diyebilirim. Yine şunu da söyleyeyim Liev ve Stanley de iyi bir performans sergilemişler. Geniş oyuncu kadrosuna rağmen iyi bir iş çıkarmışlar. Kesinlikle ve şiddetle tavsiye edilir. 8.6/10

 35. Konunun gerçek bir olaya dayanıyor oluşu, senaryonun yalınlığı ve abartısız oyunculuklar nedeni ile sanki kurgusal bir film değilde bir belgesel izliyorum hissine kapıldığım bir film oldu.

  Amerikan sineması ne zaman müslümanlar ile ilgili bir film yapsa, film ne kadar kaliteli ne kadar gerçekçi olursa olsun “müslüman düşmanlığı yapıyorlar, bunlar hep Amerikanın oyunları” geyiği yapanların bu filmi mutlaka izlemesi gerek. İzlemiyorlarsa birileri bu tipleri bir sandalyaye bağlayıp, göz kapakları açık olacak şekilde bantlayıp zorla izletmeli. Belki o zaman dokunulmaz olarak gördükleri bazı kavramların ne derece kokuşmuş olabileceğini görebilirler.

  7,8 /10

 36. insanlık mı önemli kurumların saygınlığı mı ? çirkin dünyanın karanlık tarafına biraz ışık tutan bir film kesinlikle izleyin lütfen.

 37. bu tarz bir konuyu bu kadar cesurca ele almak gerçekten büyük bir başarı. yeri geldiğinde iğneyi kendine batırmayı biliyor adamlar.

 38. balık her zaman baştan kokar vatikan dünyanın en pis ülkelerinden biridir gözümde ve orda her yere yayılmış bir iğrençlik güzel aktarmışlar cesurca davranmışlar izlerken insanın kanı donuyor resmen

 39. yasanmis bir hikaye ve islenen konu sasirtici olsada film gorsellik olarakta heyecan olarakta asiri sekilde yetersiz ve basit olmus..
  evet anlatilan hikaye dikkat cekici ama bu dikkat cekici hikayenin islenisi ve anlatimi cok yetersiz ve bayiyor..herkesin sevemiycegi turden bir film olmus spotlight..10/7

 40. Katolik Kilisesi’ndeki çocuk tacizleriyle ilgili haberler yapan The Boston Globe’daki araştırmacı gazetecilerin hikayesini beyaz perdeye taşıyan Spotlight filmi oskar ödülü alarak başarısını taçlandırmış oldu.Gerçek yaşamdan alınmış bu film gerçekten kayda değer ve kesinlikle şiddetle izlenmesi gereken bi film…

 41. Tavsiye bakınanlara kısa ve öz: Hemen aç izle! Fragmana bakmadıysan hiç bakma direkt filme atla.

 42. Cesaretin dibine vurulan bir yapıt olmuş. İzledikten sonra neden yasaklanmadığını düşündüm. Sonra gerçek bir hayat hikayesinden alınan ve içeriğinde hep kilisenin bu denli gücünden dem vurulan filmde, haberi yapan ekibe neden tehdit veya fiziki bir şiddet olmadığını düşündüm. Acaba kısmi olarak bir vicdan muhasebesi mi yaşadılar? Bence bu filmi çekerken olayın tam içinden hatta direkt spotlight ekibinin kendinden birebir hikayeyi almışlar hatta filmi beraber çekmişler. Çünkü işi yönetmene bıraksalar biraz daha kurgusal şeyler eklenirdi sanki. BatesNorman üstadın da dediği gibi belgesel tadında olmuş. Belgesel olsa daha iyi olurdu demiş, evet konu, anlatım ve gerçekliğin vurgulanması için belgesel daha iyi olurdu ama kanaatim film olduğu için daha çok kişiye ulaşmıştır ve izlenilmiştir ve de iyi olmuştur. İzlerken herkes gibi kendi ülkemle kıyasladım… Tuhaf. Filmin sonundaki liste ise daha bir vurucu. Çok şeyi sorgulattı bu film bana ama hepsini burada yazmak mümkün değil. Neyse bence kendiniz izleyin ve kendiniz düşünün. Not: Bazı sitelerde bu film yoruma kapatılmış. Puanım ise; 8.6

 43. Ve işte Film. NASIL OLUR DA BİR İNSAN ÇOCUKLARA TECAVÜZ EDER? DİN ADAMI VASFI İLE ANCAK DOMUZ YİYEN PİSLİKLER BUNLARI YAPABİLİR. Bunları söylemek ile bu tür işleri yapan diğer azınlıkları korumuyorum ama çoğunluk her şeyi anlatıyor.
  Öyle ahım şahım şeyler beklemeyin filmden konusu itibari ile ilk 200 e girmeyi kesinlikle hak etti. Özellikle Mark Ruffalo’nun performansı dikkat çekici.
  8.2/

 44. vay be helal olsun adamlara….

 45. Son zamanlarda izlediğim en Sert mesaj içeren filmlerden 10/8.2

 46. her toplumda hassas kabul edilen bir haber konusu. sikmadan ilerleyen bi film. ve yuzunuze vuran “based on a true story”

 47. Rahiplerin taciz skandalının anlatılması çok cesurca olayların gerçek olmasıda cabası …

 48. Bu filmin vizyona girmesine nasıl izin vermişler ya da engelleyememişler diyelim. Rakamları duyunca insanın şaşırmaması elde değil. Her kurumda olduğu gibi maalesef bu kurumda da yozlaşmış insanlar var. Bilindiği halde kimsenin bir şey yapamaması üzücü. Taciz olayı maalesef her yerde var ve bunu anlatmak anlatmayı istemek çok zor olmalı. Bu tip insanları ne yapmalı…? İyi seyirler 10/7,5