Spirited Away – Ruhların Kaçışı (2001)

Okuma süresi: 1 dk, 18 sn
Ruhların Kaçışı
Ruhların Kaçışı

Açıkcası normalde bir anime hayranı değilim çok fazla anime izlediğimde söylenemez. Hatta izlediğim ikinci ya da üçüncü uzun metraj anime filmi Spirited Away.

Ancak o kadar başarılı bir anime ki izlerken hiç sıkılmadım hatta keyif aldım. İzlediğim her sahnede yönetmen Hayao Myazaki’nin hayal gücüne hayran oldum. Myazaki hayal gücünün sınırlarını zorlamış bu filmde. 2003 yılında Akademi Ödüllerinde uzun metrajlı en iyi animasyon filmi Oscarını kazanan film, türünün en iyi örnekleri arasında gösteriliyor.

Oscar kazanmayı başaran ilk anime özelliği taşıyan Ruhların  2002 yılında da 52. Berlin Uluslararası Film Festivalinde Altın Ayı ödülüne  layık görülmüş.

Film bittikten sonra yönetmen Hayao Myazaki hakkında ufak bir araştırma yaptım. Myazaki animelerin yani Japon animasyon filmlerinin en efsanevi yönetmeni olarak nam salmış biri. Hatta  Walk Disney ile kıyaslama yapanların sayısı az değil.

Anime hayranlarının en sevdiği yönetmen olan Myazaki 2013 yılında emekliliğini açıklayarak bir devrin kapanışını yapmış. Daha önce Hayao Myazaki’nin adını duymamış olabilirsiniz ama mutlaka yapımlarından birini izlemişsinizdir.

Bu kadar emin olmamım sebebi Heidi’nin Myazaki’nin ellerinden çıkmış olması. Farklı bir tarzda eğlenceli, sürükleyici ve macera dolu bir film arıyorsanız Ruhların kaçışını kesinlikle tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler.

Bir Cevap Yaz

  60 Yorum

 1. Ama hoş ileti veren bir film

 2. sonunda izledim. miyazaki diyorum

 3. Anime beğenmem fakat bunu oldukça sevdim. Abartmaya gerek var mı? O kadarına gerek yok. Ama şunu söylemek gerek ki anime mevzusunda şaheser olabilecek bir yapıt. Ancak böylesine olağanüstü bir hayal eforu bu orijinallikte bir öykü çıkarabilirdi. Ben sevdim, çok da hoş bir animeydi. 8/10

 4. Anime filmleri hoşlanırım. Bu filmi uzun zamandır öğreniyordum. Ama izleme fırsatı bulamamıştım. Öykü, hayal eforu enfes bir anime. Oluşturulan şahsiyetler çok galibiyetli. Ama Ateşböceklerinin Kabri gibi etkileyici, beynime kazınacak bir anime olmayacağı da apaçık. Bu cinsi beğenenler izlemeli.

 5. fazla hoşlanmadım 6.7/10

 6. Ne imdb puanını ne de bu kadar methiyeyi haketmiyor. Kolay bir Alice Şahanelar Diyarı’nda kopyası bana kalırsa.

  anekdotum:2/10

 7. Bu filmi ilk kez ortaokula gittiğim zamanlar Cnbc-e de denk gelmiştim..Tabi o zamanlar altyazı okuma süratim düşük olduğundan adam uslu izleyememiştim.Bir sitede en iyi anime filmleri sayfasına denk geldiğimde yeniden Ruhların Kaçışı filmini gördüm ve bu kere başladığım işi tamamlamaya karar verdim.Öncelikle film hoş hatta müthiş dahi denilebilir fakat beceriksiz olan kafada sual işaretleri vardı ki; Ruhların Dünyası nasıl bir yer insanlar buraya kafasına göre gelişigüzel girebiliyor mu? Chihiro ya neden bir şey olmadı başka bir özelliği mi var? Haku daha evvelden şahidi bir insan mı? vs. vs. daha bir sürü sual sorabilirim.Şimdi çarpık oturup doğru konuşmak gerekir filmimiz çizgiler,görsellik ve ileti verme bakımından müthiş fakat senaryo ve öykünün irtibatı doğrultusundan da bir o kadar berbat.2 saat müddette usta kalan suallere pekala hoş ve donakaltıcı bir biçimde yanıt verilir ve karmaşık salata gibi duran öykü akışı muntazam bir biçimde seyirciye aktarılabilir di.Sonuca kazançsak bazı izleyiciler tarafından fazla derece sevilip bazı izleyici tarafında fazla derece yerilse de Ruhların Kaçışı gayet hoş bir anime filmi.Şiddetle öneri edilir…Puanım: 7.8

 8. Yani kısaca Hayao Miyazaki nin bana göre en hoş yapıtı zira çizdiği şahsiyetler efsane, vakalar desen her zaman orijinal …

 9. Miyazaki animeleri izleyerek geliştik hepimiz ve en hoş yapıtı bana göre bu. Hoş bir animasyon olmuş. Ama en sonunu nedense böyle düşünmemiştim. İnsanlar değişse keşke dedim. İyi seyirler..

 10. Acaba kral üryan diyemiyor muyuz ? Mübalağa Etildiği kadar çok iyi olduğunu düşünmüyorum. Çok daha iyi animasyonlar olduğu mevzusunda ısrarcıyım.Bu sitede dahi en iyi animasyonlar sıralamasında 2.sırada ?