Sin City: A Dame to Kill For – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın

Sin City: A Dame to Kill For – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın

sin, city, günah, şehriSin City benim için efsane filmler arasındadır. O karanlık atmosferi, karakterlerin ortamı eşsiz betimlemeleri, sigara dumanı, kan dolu sahneleri, yönetmenlerimizin bazı yerleri öne çıkarma tekniği, bir çok farklı konunun ayrı işlenip birbirleriyle yer yer iç içe geçmesi olsun benim gözümde farklı bir filmdir. 9 yıl gibi uzun bir aradan sonra devam filmi gelmiş bulunmakta, ilki kadar müthiş olduğunu düşünmüyorum ama yine de izlemesi çok keyifliydi. İlk filmde gördüğümüz Jessica Alba, Bruce Willis ve Mickey Rourke bu filmde de yer alıyor. Onların yanına da Joseph Gordon-Lewitt, Eva Green ve Josh Brolin eklenince yine Sin City kriterlerine uygun müthiş kadro sağlanmış.

Filmin konusu ise şehre yeni gelmiş Johhny iyi bir kumarbazdır ve şehrin en güçlü insanı olan senatörden intikam almak için bir plan hazırlamıştır. Bir diğer yandan Dwigth ise daha önce onu yarı yolda bırakan tek aşkı Ava’ nın ondan yardım istemesiyle hayatı alt üst olur. Ava’ nın onu bir kez daha tuzağa düşürmesiyle bu tehlikeli kadını durdurmak için karanlık tarafına tekrar bürünmesi gerekir. Ve bu yolda Marv ve başka kişilerden de yardım alır. Ama bu o kadar kolay olmaz. Son olarakta ilk filmde de olan Nancy, ölen aşkı John Hartigan’ ın intikamı için senatörün peşindedir.

İntikam üzerine kurulu bu filmde yine bir çizgi romanın içine giriyoruz. Sin City’ nin farklı tadını yaşamanızı tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın Filmin Fragmanı

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yaz

  87 Yorum

 1. Serinin 3. Filmine de göz kırpmış, görselliğiyle büyüleyici, seneler sonra da zevkle izlenecek bir yapıt…

 2. İlkinden daha makûs olmuş joseph gordon lewitten sonra sabredemedim zati ama aksiyon için izlenir 6.5/10

 3. Sin City yeniden farkını ortaya koymuş

 4. yeniden o atmosfer akıcılık hoş ama ilki kadar etkileyici değildi sarihçesi ama yeniden netlikle izlenir.. 7/10

 5. Galibiyetli.

 6. 7. sanata anlam kazandıran filmlerden biridir bana göre. Netlikle dikkatle izlenmeli ve içindeki iyi-makûs-eforlu-cılız çatışmaları çok iyi irdelenmeli. Harikulade görselliğinin artta derin bir felsefeyi işleyen netlikle sıradışı bir film.

 7. çizgi roman tadında.. en az ilki kadar galibiyetli bir üretim..

 8. ilki kadar hoş galibiyetli neşeli bir üretim olmuş çok sevdim diyebilirim.

 9. İlki kadar etkileyici bulmasamda yinede iyi bir film. . Çekim teknikleri ile yaratılan çizgi romansı hava ve şahsiyetler çok iyi. Özellikle ” Eva Green” in canlandırdığı şahsiyeti beğendim. Ama ilk filmde öne çıkan ”Marv” şahsiyetinin sahneleri bu filmde azıcık sönük kalmış. Marv’ın ilk filimdeki efsane repliklerinden yapıt yok. . Final kısmıda azıcık uzatılabilirdi ya da daha etkileyici yansıtılabilirdi diye düşünüyorum..
  Son olarak serinin devam etmesi ismine hoş, İlk filmi sevenler bunuda beğenecektir nasihat edilir. . .
  7/10

 10. filmin bi halta benzediği yok.10/5.5

 11. Çok sevdim bu filmi. Hem filmin görsel anlamdaki havası hemde her sahnedeki replikleriyle gayet çekici bir filmdi. Ayrıca filmin arka tasarısında kesintisiz çalan müzik de hoştu. İzlemeye netlikle kıymet.

 12. İlk filmi izlediğim zaman daha dün gibi usumda 9 yıl sonrada ikinci film. hep ikincisi gelicek, geliyor diye yıllarca yorum yapıldı sonunda film çıktı. Bu filmin çok değişik bir stili var. Kan, fobi, seks, pislik hepsi bu filmde.

 13. İlk filme göre daha iyi olmuş en azından şahsiyetlerin yaşamları birbirlerine dokunmuş diğerinde tamamen bağımsızdı

 14. ilk filmdeki gibi derin duygular işlenmesede, şu haliyle dahi her bakımdan mükemmel bir filmdir. çok hoş bir film olduğu keskin. ilk filmden iyi değil diye bu film makûstur anlamını çıkarmayın.

 15. İlki kadar hoş ve özellikle cinsi beğenenler için bunalmadan izlenebilecek bir film. 7/10

 16. azıcık absürt ve azıcıkta mübalağa sahneler olsada genel olarak filmi sevdim. 10/7

 17. Evvelki filmi kadar saramadı beni.Onun dışında Eva Green. Oyunculuğu şahaneydi. Joseph Gordon-Levitt’in rolü ise şahaneydi. Marv şahsiyetinin tekerrürü ise azıcık boğucuydu.

 18. son yarıyılda en hoşlandığım oyunculardan biri olan Joseph Gordon Levitt ‘in kısımları haricinde hiç zevk alamadım ilk filmin tadını vermedi bu :/

 19. ilk filmin çeyreği dahi değildi belkide Tarantinonun eksikliğindendir.

 20. Böyle filmleri kavramak aşırıdan bir düşünce biçimini gerektirir ve siz bu düşünce biçimini harekete geçirmediyseniz dahi başka insanların çok beğendiği ve imbd den yüksek bir puan bu filmi başkaların izlemek dahi istemeyeceği biçimde kötülememelisiniz.

 21. değişik yapısıyla izlenmeye kıymet bir film.

 22. Sağlam kadrosuyla ilk filmdeki gibi yeniden izlettiriyor.

 23. Acıkcası ılk fılmın yanına yaklasamaz ama eva green muhteşem fılmde. 7/10

 24. İlkini senenler evvel çok sevmiştim ve filmin ikincisini de uzun vakit bekledim ama bu çıkalı uzun vakit oldu hala izlemedim, sinemaya olan merakım azaldımı nooldu, bence son zamanlarda hiç hoş film yapılmamasından dolayı.. Yazık bir sinema hoşlanır daha soğudu :

 25. İlk film olmadan bu filmi izleseydim muhtemelen çok ama çok hoşlandığım bir film olurdu. Ama ilk film öylesine muhteşemdi ki, bu film ister istemez ilk filmin gölgesinde kaldı.

  Nancy’nin intikamı kısmı pek olmamış olsa da yeniden de vasatın üzerinde, neşe alarak izlediğim bir film oldu.

  Umarım seriye yakışacak bir 3. filme noktayı koyabilirler. Ve bu sefer bu kadar uzun bir vakit beklemezler.

  7,2 /10

 26. ”Bu perişan kent herkesi pisledi” 10/7.5

 27. Bu serinin her sahnesinden tat alıyorum mükemmel 9/10

 28. 8/10

 29. azıcık fazla uzamış sanki sonlarına doğru sıktı beni ama bir çok sahnesinde iyi güldüm izlenir çerezlik filmlerden 10/7

 30. 107

 31. Tüm zamanların en iyi devam filmlerinden biridir. Başka lafa gerek yok.

 32. Öncelikle şu bir hakikat ki ilk filmin yerini netlikle yakalayamaz. Onun dışında bu filmde Joseph – Gordon Levitt ve Eva Green’in performansları göz doldurucuydu. Bruce Wills filmde muazzam bir ayrıntı olarak kullanılmıştı. Film genel olarak yer yer
  afaki uzamış fakat Marv şahsiyeti sarihçe filmin p oranında çekicisi olmuş.

 33. 10 sene sonra devam filmi sürüklemenin anlamı şu.mevzu bitti orijinal senaryo bulamıyoruz ya yenisini ya da devamını çekelim mantığı…

 34. Ben pek hoşlanmadım. Bence hak ettiğinden fazla puan verilmiş. 5*

 35. Ayaklı afrodizyak Eva Green’in üzerine yığılmış film. Yığılmış zira sanırım oyuncular dışında setteki ışıkçı dahi üzerinden inmemiş. Kabul edilmesi gereken bir nokta var ki; o da bu kadının gerçekten femme fatale oluşu. Ancak yeniden film ismine makûs vaziyete sebebiyet veren de bu vaziyet oluyor. Ava kişiliğini odağa yerleştirme endişesiyle beraber durum doğrultusundan çokça taviz verilmiş. Kesintisiz aynı suratlara bakıldığı, kişilik perspektifi çok dar olduğu için de bazı noktalarda bıkkınlık veriyor. Sin City’nin en ehemmiyetli özelliği ikircikli şahsiyetlerin bolluğunda çağdaş çizgisel anlatımı sayesinde iyi bir zafere erişmesiydi. Pis, istenmeyen şahsiyetlerin aşırılığı seyircide gelecek dakikalar ismine evham da yaratıyordu. Fakat devam filmine bakıldığında herkese kahraman rolü verilmeye çalışıldığı için ne olursa olsun muhakkak kumpasa sadık kalmaktan öteye gidemiyor.

  İlk filmden bilindik olunan materyallerde ya da şahsiyetlerin bazı noktalarında renk kullanımı devam ediyor. Kesintisiz alışılmış noktalar yinelenince haliyle etkileyicilik bakımından da geriye düşüyor. Günümüz filmlerine bakıldığında hakikatinde kendine has olan atmosferine avantajını sezdiriyor. Ek noktalarda değişiklikler yaratıp, kurguda azıcık daha pratik olmayı muvaffak olabilseydi benim açımdan çok daha çekici, kaliteli olurdu. Yeniden de zaman kaybı olduğunu düşünmediğim, en azından insanı görsel olarak etkileyebilecek öğelere sahip olduğundan dolayı vasat noktasına inmediğini düşünüyorum. 6/10

 36. İlk filmden yetersizleri kurgu irtibatlarının evvelki filme göre cılız kalması ve diyalogların içeriğinin ilk filme kıyasla daha kısıtlı kalması ki bunda Tarantino’nun noksanlığını görebiliyoruz. Bunun dışındaki her şey ilk Sin City gibi mükemmel olmuş.

 37. Kısmetine öldürülecek bayan değil, aksine geberilecek, intihar ettirecek bayan !
  Ah Eva, ne büyüleyici bir bayansın ama. Konutlu çiftleri dahi boşandırır sizi temin ederim. Bunları neden söylediğimi, filmi izleyince kavrayacaksınız ki yalnızca bu filmde değil, kendisi us almaz bir hoşluğa, sürükleyiciliğe sahip. Hoşluğundan fazla bahsettik. Oyunculuğu da kendisi gibi muhteşem. Bu ikinci filmde, katkısı oldukça göz arkasını edilmeyecek cinsten. Yalnızca o da değil öbür oyuncular da kendilerini ispatlamış emin birer ünvana sahip tipler. İlk film ve bu ikinci filmin kadrosu bana ‘Adanamın Kebabı’ gibi geliyor tadından yenmez, enfes. Kendim oldukça şikemperver imdir de. Devam filmleri genelde azıcık sönük kalır, bozarlar hoşum filmleri ve keşke devamı olmasaydı deriz, ama çoğul konuşmuyorum. Lakin bu üretim netlikle onlardan biri değil. Aynı tadı, neşeyi ve coşkuyu yaşadım doğrusunu söylemek gerekirse. Devamı netlikle yapılmalı diye düşünüyor ve şiddetle altını çizerek söylüyorum, yapılmalı. Böyle imaller devam etmeli. Bir yandan da tadında kalmalı hakikatinde diyorum. Ama bu seviyede filmler yapılmıyor pek. O surattan değer öğrenilmeli. Ve izlenmeli. Hani demem o ki, bu seriyi bizlere taahhüt ettiği için ‘Robert Rodriguez’, sana şükranlarımı borçluyum adamım. 9/10