İlginizi Çekebilir!

Searching For Sugar Man – Bir Şarkının Peşinde (2012)

Okuma süresi: 1 dk, 53 sn

searching, of, sugar, man, bir, şarkının, peşinde

Filmi izlemeden önce filmle ilgili hiç bir araştırma yapmadan izlemeye başladım. Film bittikten sonraysa acaba nasıl methiyeler dizilmiş filmle ilgili diye araştırdığımdaysa çok şaşırdım.

Birkaç olumsuz yorum yazılmış ancak film bu olumsuz yorumların hiç birisini hakketmiyor sadece ilk 20 dk sabır göstermelisiniz. Sonrasında zaten hikaye sizi içine çekecek ve meraklandıracaktır. Searhing of Sugar Man belgeselden ziyade kurgusu çok iyi hazırlanmış bir biyografi filmi tadında. Bu nedenle belgeselden çok film kategorisinde benim için.

Hayal ürünü olarak yazılıp filmi çekilse izleyiciye “yok artık biraz abartmışlar böyle şey olur mu?” dedirtecek bir hayat hikayesi Sixto Rodriguez’in hayatı. Bu hikayenin gerçekten yaşanmış olması insanı hayrete düşürüyor ve filmi daha etkileyici hale getiriyor. Rodriguez 1970 lerin başlarında Detroid’in varoş barlarında çalarken bir kaç prodüktör tarafından keşfediliyor. Sesi ve müziğiyle onları hemen etkilemeyi başaran Rodriugez  bir albüm teklifi alıyor. Büyük umutlarla yapılan bu albüm ve arkasından gelen ikinci albüm Amerika’da yalnızca 6 adet satıyor.

Ancak bu albüm bir şekilde o dönemde ırkçılıkla mücadele eden dünyayla bağlantısını büyük oranda koparmış Güney Afrika’ya ulaşıyor. Güney Afrikalılar tarafından çok sevilen  Rodriguez bir anda ülkenin en popüler şarkıcısı oluyor ve albümü yarım milyondan fazla satıyor.

Tabi ki büyük çoğunluğu korsan olarak satılıyor. Güney Afrika’daki bu ününden haberi olmayan Rodriguz, müzik piyasasında başarısız olduğunu düşünerek yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Güney Afrikada’ki hayranlarıysa onunla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamıyorlar ve bir gün  Rodriguez’in sahnede intihar ettiği haberini alıyorlar.

Ölümünden sonra bile onu tanımak isteyen hayranları derin bir araştırma yapmaya başlıyorlar ve onun yaşamıyla ilgili çok şaşırtıcı bilgilere ulaşıyorlar. Buradan sonrasında spoiler vermemek adına filmi izlemenizi öneriyorum. Son olarak filmden bir alıntı, “Her devrim bir şarkıya ihtiyaç duyar”.

Bir Cevap Yaz

  13 Yorum

 1. Onun albümü Güney Afrika’ya bir tane muzun içinde gitti.

 2. Filim tamamiyla cep telefonuyla kayit edilmis

 3. konu hoş ama çok sıkıcıydı ya

 4. İzlediğim evraksallardan iyi diyebilirim…Arada şarkıların olması iyi olmuş öbür cinsli çok vasat olabilirdi.Şarkılarını dinlerdim ama kim olduğunu öğrenmeden.Bu evraksal ile tanımış oldum.

 5. Yaşadığınız yerde sıradan bi insanken,binlerce km ötede sizi dinleyen surat binlerce fanatik hayranınız olduğunu öğrenmeden yaşamak…nefis bi film…

 6. mükemmel bir yaşam öyküsü , normal üstü hoşlukta şarkılar ve bir adam , neler muvaffak olduğundan habersiz. netlikle izleyin bu öyküye ortak olmak isticeksiniz.

 7. izleyeni sıkan bir yapım.şarkıcı da tanıdık olmayınca filmi izlemek daha da güç oluyor.70’li senelerin müziğine meraklı olanlar izleyebilir.

 8. Ciddi ciddi duygulara değen şahane bir işmiş. Yaşamın süresince muvaffak olamadığını düşünüp hakikatinde muvaffak olduğunu bilmemek…

 9. harbi harbi bunaldım yaşam öyküsü ama izlerken hiç merak uyandırmadı bende.

 10. Herkesin izlemekten sevmeyebileceği benim için ise mükemmel bir öyküsü olan evraksaldı. Bu adam gibi büyük bir sanatçının öyküsü us almayacak seviyede olağanüstüydü. Meraklısına nasihat ederim.

 11. tamamen cep telefonuyla çekilmiş bir film. saçmalık…

 12. Sanki, Elvis Presley’in yine doğması ihtimali gibi afallatıcı, peri masalını anımsayan hikayede her daim kendi olan, kendi gibi kalan, hayatın her alanında üretkenliğini sürdürebilen sıradan bir adam anlatılıyor.

  1994 de Nelson Mandela’nın devlet başkanı olmasıyla Apartheid ırkçı-ayrımcı rejimin uygulamaları sonlandırılmaya başlanmış olmasına karşın, Rodrigez’in 1998 de Cape Town’da dolu salonlara verdiği konserlerde acı olan şey, sanatçıyı dinlemeye gelenlerin içinde şayet varsa zencilerin konser kayıtlarında bile kadraja girememiş olması.

  “Her devrim bir şarkıya gereksinim dinler” Rodrigez kendi şarkısını söyledi…

  Anekdot: “from being the outcast – to being, uh, who he really was – …kimsesiz olmak…onun reel kimliğiydi” diye çevrilmiş ama dışlanmışlık, izole etilmişlik anlamı da taşıyan ilk tümce sanatçının karakteri ve hayat şekli düşünüldüğünde “sadelik” olarak çevrilse daha anlamlı olacak sanki… 75/100

 13. Bugüne kadar evraksal müzikal stilinde izlediğim film rakamı bir elin parmaklarını geçmez.Ama ” Searching for Sugar Man ” o bir elin parmaklarında kafadan doruğa oturdu.Her haliyle değişik sıradaşı bir hikaye ve galibiyet hikayesiydi.Filmden laf edecek olursam Rodriguez isminde bir şarkıcının öyküsünü anlatıyor bu evraksal. Adamın mucizevi bir sesi ve marifeti var, zati play tuşuna bastığınız saniyeden itibaren bunu farkedeceksiniz. Filmi izlemeyi tamamladığınızda da muhtemelen çalan şarkıların toplaştığı bir albüm aramaya koyulacaksınız. 70′lerde keşfedilen bu ağabeyimiz birkaç albüm çıkarttıktan sonra Amerika’da doğru muntazam bir satış yapamadan, başka bir deyişle ismini bile duyuramadan yok olup gidiyor. Amerika’da yok olup gidiyor ama nasıl olduysa o müddetlerde feci bir yarıyıldan geçen Güney Afrika’da popüler olup çıkıyor. Popüler oluyor olmasına da, kim bu? Neci? Ne yer ne kapsa? Ne giyer, şarkılarını nasıl yazar vs. gibi sualleri cevaplamadan ortalıktan kayboluyor. Seneler boyu şarkıları dönüp duruyor, sürüyle satıyor, ama can verdi olarak öğrenilen, sahnede kendini yaktı olarak öğrenilen bu adamdan birkaç albüm sonra haber alınamıyor.O yarıyıl için kendisiyle bağlantıda olan adamlardan biri, seneler sonra kendisine erişmeye çalışınca da mükâfata doymayan bir evraksal ortaya çıkmış.” Searching for Sugar Man ” daha ilk dakikasından itibaren başlayan öyle muazzam müziklere sahip ki tadından yenmez.Müziklerini geçmek istemesem de, hadi onu geçtim diyelim, öyle içine sürükleyen ve değişik duygular yaşatan bir öyküsü var ki, takribî 1,5 saat süresince izlediğiniz her şeyden mükemmel tad alıyorsunuz. Anlatılan öykünün mucizevi bir güzergahı var zati. Ciddi anlamda denetliyorsunuz izlerken.Toparlarsam şayet kıyıda köşede kalmış ismini yeterince duyuramamış bu filmi kesinlikle nasihat ederim..10 / 8.4