Primal Fear – İlk Korku (1996)

Primal Fear – İlk Korku (1996)

İlk Korku
İlk Korku

Karizmatik ve yakışıklı bir avukat olan Martin Vall (Richard Gere) bir piskoposun öldürülmesiyle açılan cinayet davasında cinayet bölgesinden kaçarken yakalanan Aaronu’ u savunma kararı alır. Herkes için bu dava kazanılması imkansız bir dava olarak görülmektedir. Bu davanın savcılığını da Martin Vall’ ın eski kız arkadaşı yapmaktadır.

Dava ilerledikçe farklı bir boyuta uzanıyor ve izleyici filme bağlayıp şaşırtmayı başarıyor.

İzlediğim en iyi suç filmlerinden olan bu film mahkeme sahneleriyle etkilerken perde arkasında neler yaşandığına da ışık tutuyor. Edward Nortan’ ın kendini film camiasına kabul ettirdiği bu film onun kariyeri için bir dönüm noktası oldu.

Bu filmdeki muhteşem oyunculuğundan sonra kariyerinde büyük bir patlama yaşadı ve Fight Club gibi kült bir filmde başrol oynama şansını elde etti. Oyuncu kadrosunun çok başarılı olduğu bu film, senaryosu ve sürükleyiciliğiyle de bu tarz diğer filmlerden farkını ortaya koyuyor.

Hak ettiği değeri görmeyen ve herkes tarafından bilinmeyen bu filmi sizlere şiddetle tavsiye ediyorum. Gizem ve suç türlerindeki bu film Richard Gere, Edward Nortan ve Laura Linney gibi büyük oyunculara ev sahipliği yapmaktadır. Hepinize şimdiden iyi seyirler diliyorum.

İlk Korku (1996) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  67 Yorum

 1. bu filmi bunca yıldır yeni izleme ihtimalim oldu tabi filmi izlemeden derin bi araştırma içerisine girdim film yorumlardan kavradığım kadarıyla hoş bi bayağıydı başka bir deyişle filmi izlemeden temennim büyüktü sarihçesi temennimin azıcık altında kaldı ama yinede izlenebilir ters köşeside büyük bi artısı filmin 7.5/10

 2. mükemmel …

 3. Sır cinsi filmleri beğeniyorsanız netlikle izlemeniz gerek.

 4. Filmde kesintisiz beklediğiniz birtakım vakalar var nasıl desem hem sıkmadan izlettiriyor hem de sizi ters köşeye yatıracağına ikna ediyor. Oldukça sağlam bir psikolojik-gerilim çıkartmışlar

 5. Güzeldi hoş…

 6. Akıcı,çekici bir filmdi.Toplum nezdinde haysiyeti olan birey ve müesseselerin hukuk karşısında ki tavırlarını ve psikolojilerini izlemek ayrı bir tat veriyor.Sürpriz neticelere de sarih vazgeçecek bir kurgu ile duruşma filmi beğenenlere tavsiyemdir.

 7. sonunu varsayım etmek gayet efor.. hoş kurgulu ve çok esrarengiz bir film…

 8. Bir filmi 20 sene erteledikten sonra izleyip gözdelere eklemek..bunun ismi dram.. 8.5 /10

 9. ciddi bir film seyredicisi olarak unutulmaz bir film…

 10. Edward Norton’un unutulmaz filmlerinden. Sürpriz sonu ile kendine hayran vazgeçen bir üretim. Oyuncular ve nitelik tartışılamayacak kadar iyi.

 11. Bu film az kisinin bildigi ve öğrenenlerinde gercekten sansli oldugu bir film..Eger bu yorumu okuyosan ve filmi izleme mevzusun da çelişkideysen hemen siteyi kapatip filmi izlemeye basla..

 12. Ben bu filmi şimdiye kadar niçin izlemedim diye kendinizi suçluyacağınız bir film . kafanız durmadan karışıyor bu mu kabahatli yoksa o mu ? yoksa çılgın mı ? diyorsunuz ama en sonunda reeli görüyorsunuz şaşırıyorusunuz ve o an aldığınız zevk 2 saatinizi harcamınıza kat kat dokunuyor …

 13. Gözdelerim arasındadır kendileri. Sır-Ters Köşe film teklifleri isteyenlere önerdiğim ilk filmlerden bir tanesi. Edward Norton efsane ötesi oyuncuk sergilemiş. Netlikle izlenilmeli.

 14. FIGHT CLUB’IN BÜTÜN TERSİ DİYEBİLİRİZ

 15. Film izlediğim en iyi duruşma filmi.Hem film baştan sona alakayla izlemenizi sağlıyor.Hemde mükemmel ters köşe finaliyle şoke olmanızı ve neşe almanızı sağlıyor.Puanım 10üzerinden 8.25puan

 16. Edward Norton un neden Fight Club da başrole seçildiğini sorarsanız bu filmi izledikten sonra yanıtını alacaksınız. Gerçekten büyük oyuncu. Richard Gere dahil diger tüm oyuncu kadrosunun silik kaldığını dusunuyorum. Senaryo ve fınal gayet guzel. Verilen iletilerde gayet guzel. iyi bir film . 7/10

 17. nitelikli bir yapim oyunculara diyecek söz yok..Öneri edilir 10/8