İlginizi Çekebilir!
Müzik bebeğin de ruhunun gıdası!

Müzik bebeğin de ruhunun gıdası!

Okuma süresi: 2 dk, 31 sn

Hamilelik sırasında bebeğin duyma yetisini kazanmasıyla ilk duyduğu ses anne sesi olsa gerek bebek doğduğunda anne, baba ya da kardeşinin ses tonunu birbirinden ayıracak kadar anne karnında iyi duyduğunu kanıtlamıştır. Anne adaylarının zorlu geçen hamilelik dönemlerinde yoga ya da derin düşünme yapmaları özelliklede bu sporların müzikle yapıldığında annenin stresini uzaklaştıracaktır. Anne adaylarının da hamilelik dönemlerinde özelliklede psikolojilerinin olumlu yönde etkilenmesi açısından uzmanlar müzik dinlemenin hem anne adayı hem de doğacak bebek üzerinde olumlu etkileri olduğu açıklıyorlar.

Hamilelik döneminde bebeğin kulak yapısı geliştiğinde bulunduğu ortamın seslerini işitmeye başlar bu da ilk duyduğu sesin annesinin kalp atım sesidir. Annenin kalp atım ritmi oldukça önemli anne adayları bunu fark etmese de bebek annenin kalp atım hızını bir müzik olarak algılar bu bebeği rahatlatır. Bebeklerin anne karnında çok net duymadıklarını bilinen bir gerçek kalın karın duvarı ve kulakları örten bazı cilt koyucu tabakaların gelişmekte olması bebeğin net duyumunu engeller. Bu sebeple annenin kalp atımı bebeğin daha iyi duyduğu ve hissettiği müzik melodilerinden birdir. Fakat bebek geliştikçe de duyma net olmasa da anlaşılır yani bu dönemlere bebeğinize müzik dinletmeniz gerektiği sürekli belirtilir.

Anne karnında bebeğe klasik müzik dinletilmesi tavsiyesi tamamen müziğin inişli ve çıkışlı vurgularının daha belirgin olmasından dolayı tavsiye ediliyor yani bebek sadece bu kadar güçlü olan sesleri daha net duyabiliyor. Yapılan son araştırmalarda annenin sevdiği müziği dinlerken stresten uzaklaşması vücudunun mutluluk hormonu üretmesini sağlıyor buda bebeğin bu hormonu hissederek uyumlu olduğu biliniyor. Bebeğin doğduğu anda seslere yabancı olmadığı bir gerçektir anneye, babaya ve kardeşe ses tonlarından tanıdığı için tepki vermektedir. Sonuç olarak hamilelik döneminde bebeğinizin sakin bir bebek olarak dünyaya gelmesini istiyorsanız mutlaka müzik dinletmelisiniz. Dinlediği müziği tanıyacak ve duymak isteyecektir.

Müziğin doğumdan sonra bebeğe yararlarına bakıldığında araştırmalarda saptanan bebeğin sesleri duyarak beyin gelişiminin hızlandığı, bebek huysuzken sakinleşip daha dikkatli şekilde müziğe odaklandığı görülmüştür. Bebek duyduğu müziğin ritmine göre hareket etmeye başlar bu da bedensel hareket kas sisteminin gelişmesini sağlamaktadır. Bebeklerin duyduğu sevdiği ya da sevmediği müziklere göre kalp ritmini oluşturduğu belirtiliyor. Bebeğinizin doğumuyla evde istediğiniz bir müziğin kısık seste sürekli olması bebeğin psikolojik ve fiziksel gelişimi için oldukça yararlı olduğunu belirtelim.

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)