Malena (2000)

Malena (2000)

 

Monica Belluci’nin dünyanın en hoş ve en cool kadını olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım? Tüm yeteneği ve güzelliğini konuşturduğu bu filmi de Monica Belluci’nin en iyiler listesinde bence.

2. Dünya savaşı sırasında Sicilya’da bir kasabaya taşınan, eşini cephede kaybetmiş Malena, artık dul bir  kadın olarak kendi ayakları üstünde durmalıdır. Güzelliği yüzünden kasabanın tüm erkeklerinin aklını çelen ve kadınların nefret ettiği birine dönüşen Malena’nın hikayesini, yine aynı kasabada ona olan hayranlığı saplantı derecesine ulaşan küçük bir çocuğun gözünden izliyoruz.

Sicilya manzaraları, bol İtalyanca, dönem kıyafetleri, savaş anıları ve Monica Belluci güzelliğiyle izlenmeyi kesinlikle hakeden bir dram Malena. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler

Malena (2000) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  73 Yorum

 1. Monica Belluciyi çok hoşlanır ve severim.Bu film onu şanlı yapan filmdi diyebiliriz.Oynuculuklar,senaryo,kurgu herşey hayet iyiydi.İzlenmesi gereken bir film netlikle

 2. oyunculuğa laf yok. Mevzu da bize hiç ybancı değil bir bayan nasıl tolum tarafından ezilir görebiliyoruz.8/10

 3. En sevdiğim rejisörlerin başında gelen İtalyan rejisör Giuseppe Tornatore’nin idarediği 2000 imali film. Rejisörün öbür filmleri, Cennet Sineması, 1900 Efsanesi, Una Pura Formalita gibi şaheserlerinin yanında Malena azıcık sönük kalsa da, izlenmesi gereken imallerden. Ennio Morricone her filminde olduğu gibi bu filmde de Giuseppe Tornatore’yi yalnız vazgeçmiyor. Hoş müzikleri ile filme katkısı yadsınamaz. 2001 senesindeki 73. Yüksekokul mükâfatlarında film en iyi görüntü yönetimi ile beraber Ennio Morricone ile de en iyi orijinal müzik dallarında adaylık kazanır.

  /// Spoiler kapsayabilir ///

  Malena savaşta kocasını kaybetmiş, genç ve hoş bir bayandır. Hele bir süslenip caddeden bir yürüyüşü var ki, dönüp bakmayan kalmaz. Bu vaziyet Malena’yı, kasabanın tüm bayanlarının kıskançlık ve nefret dinlediği, erkeklerin ise heves ve hayranlık dinlediği bir bayan yapar. Bir de Renato vardır; ergenliğe yeni girmiş bir çocuk. Her erkek gibi Renato da Malena’ya alaka ve heves dinlemektedir. Değişik olarak Renato, Malena’yı sahiplenmek ve kasabanın öbür erkeklerinden gözetmek istemektedir. Ancak bunun için henüz çok minik olduğunun da farkındadır. Bunun için biran evvel gelişmek için dua etmektedir. Renato, Malena’yı herkesten çekememektedir. Renato için en acısı da budur herhalde; sahip olmadığını çekememek.

  Filmin ismi Malena olunca, ana şahsiyetin Malena olduğu sanılabilir. Fakat filmin ana aksını Renato şahsiyeti oluşturur. Bir çocuğun ergenliğe geçişi, kendi bedenini tanıması, karşı türe ilgi duymaya başlaması , yer yer gülünç yer yer de acıklı bir dille anlatılır. Bir çocuğun kendinden büyük bir bayana dinlediği saf ve pak /eflatuni aşk ancak bu kadar hoş anlatılabilir.

  Filmde, ön tasarıda olan Malena ve Renato olsa da arka tasarıda, faşizm, diktatörlük ve savaş mevzularında da ince iletiler verilir. Savaştan dolayı ulusun içine düştüğü yokluk iyi resimlenir. Mekan planlamaları ve kostümler zamana uygun, oyunculuklar oldukça zaferlidir. Monica Belluci neredeyse hiç konuşmadığı film süresince kısık sesle 6-7 tümce kurar Malena rolünde çok zaferlidir. Yürüyüşü ile, suçsuz ve baygın bakışlarıyla, bizleri böyle bir kadının yaşadığına ikna eder. Onun dışındaki oyuncular da rollerinin hakkını veriyorlar.

  Malena, yalnız bir dul iken eşi askerde /can verdiği sanıldığı kısımlarda seksi ve dar kıyafetler giyer, suratı makyajlıdır. Tüm erkeklerin arzuladığı, bayanların nefret ettiği bir bayandır. Filmin sonunda kocası geri döndüğünde ise kasabanın öbür bayanları gibi giyinir. Suratında neredeyse hiç makyaj yoktur, saçları da sıradandır. Daha evvelleri Malena’dan nefret eden, hakkında demediklerini vazgeçmeyen kasaba bayanları Malena’nın bu halini kendilerine yakın bulmuş olacaklar ki onunla diyalog kurup ona destekçi olmaya başlar. Malena pazardan evine giderken de dönüp kimse bakmaz. Zira o artık dul bir bayan değildir, eşi vardır. Belki de Malena hep aynı bayandı, aynı giyinirdi, fakat dul olunca başkalarının gözüne değişik görünüyordü.

  Monica Belluci için, uluslarası şan kazandırması bakımından bu film çok ehemmiyetlidir. Daha evvel minik rollerde oynayan oyuncu bu film ile özellikle Avrupa’da büyük galibiyet kazanır ve tüm dünyada tanınır hale kazanç.

 4. ‘siz altlıklar için savaşanlar, netlikle kahraman değildir

 5. Anlatılmak istenen çok hoş ama bütün malena italya ya geri döndü hadiseler bir anda başka bi soluk alacak derken bellucci domatesleri alıp konuta gitti.

 6. Normalde Monica Bellucci filmlerini beğenirim ama bu film nedense çok afaki buldum bir kısmı hariç erkeklerin asıl suratını gösteren kısım bayanlar Monica Bellucci paralarken o kadar beğenip can verip biten erkek vardı biri vicdana gelip durdurmadı Ne olursa olsun bir bayan bir erkeğe vücudunu paylaşıyor ve istediği gibi erkeği mutlu ediyor erkek de yaptığının artta durmalı en azından buna hürmeten düşmüş bayana destek etmeli ama nerede o erkeklik ancak bayan arttan konuşsun vursun eziyet etsin her ne ise ben aşağılanmış bayan görmekten usandım neticede benide bir bayan doğurdu bu stil film beğenirler izleye öğrenir neşeli seyirler

 7. la ben bunu seneler evvel izlemiştim o zamanlar kanal 1 vardı 😀 başrol su gibi

 8. Monica’nin hoşluğu,,,,

 9. bir şahıs için bu film izlenir..

 10. Monica Belluci beğenenlerin kaçırmaması gereken bir film.
  6,5/10

 11. Derleeer derleeer yapmasada yaptı derleeer… O hıkayenın amaaan madem öyle dıyolar bız de yapalım versıyonu. Monıca Belluci muhteşem oynamış. Çok iyi bir film 8/10

 12. Ulan süperonlıne dediler 5 kat süratli dediler bir film seyredelim dedim içine ettiler son 20 dk yı yüklemedi dahi daha öncekisi daha iyiydi..Sonunu çok merak ettim ayrıca donarak izlediğim için filmi birdaha izlemem gerekiyor..Monica Bellucci için izledim hayranım bu bayana renato da etkileyiciydi..Yer yer gülme krizine girdim : 8.5/10

 13. Filmin erotik güzergahı olmasa, bu film için bu kadar söz kalabalığı yapan olmazdı. şuraya bak padişah fermanı gibi uzun uzadıya yazmışlar ama koftiden.

 14. Her erkegin gelişirken bir melena’sı vardır. Rejisör cidden hoş bir bayana cemiyetin bakış açısını iyi yansıtmışken,diger yandan melena’nın o itilen vasıfa nasıl zamanla geçim sagladıgını veya saglamak zorunda kaldıgını gözler önüne seriyor.Bir asıl varsa oda şudur,bizim toplumumuzda’da aynı şeyler var nesnel bakılırsa o kadının güzelliginin o kadının laneti oldugu mevzusunda hem fikirizdir.
  Türkiye cinsel açlıgın afrikası cemiyet iyi bayanlarla birlikte olanı pahalı otomobillere binip nitelikli olan bireylere dev aynasından bakıyor.Egitimsiz cehalet cemiyet psikolojisi yalnızca.

 15. Hikaye, mekan, müzikler, oyunculuklar, kısacası her şey çok hoştu bu filmde. Zevkle izledim

 16. Hoş film.

 17. İtalyan Sinemasının en hoş bayanlarından biri olan Bellucci’nin beni en çok etkileyen filmi…Şahaneydı

 18. İlk gençlik yarıyılının karışık duygularını, eflatuni aşkın umutsuz yakıcılığını tekerrür yaşatan…savaş senelerini, cemiyetin benmerkezci davranışını, acımasızlığını, iki suratlılığını sansasyonel bir biçimde anlatan iyi bir film. Belluci’nin unutulmaz filmi. Ve de ana tema : Hoşluğun acı bedeli…

 19. Bir buçuk saat durmadan kendini tekerrür eden sahneler ,
  Hoş bir bayan ve ergenliğe adım atmak üzere olan bir çocuğun fantezileri.
  Filmin finali de kurtaramamış.Sıkıldım.

 20. ‘ -Bayım gecenin bu müddeti nişanlımın evinde ne arıyorsunuz ?
  -ben cagrılmadığım yere gelmem bayım
  -muntazam konuşun bayım yoksa size karşı değişik davranmak zorunda kalacağım:DD
  Film hoştu o yarıyılın çocugun gözünden anlatılması ve olağanüstü hoş monika Belluci ya o nasıl bir yürümedir özellikle saçlarını kızıla boyayıp kasabadan gectiği sahne çok çok hoş bir bayan..ama malenanın bu kadar pasif olusu canını sıkıyor insanın kasaba ona bazı seylerde kötüle attı ama tamamen haksız da değillerdi..kendini korunacak diye bekledim ama başka bir deyişle bu film şunu gösteriyor gercekten onun tek sucu hoş olmaktı..Renatonun babsına güldüm o mübalağalı hareketleri haykırarak konuşması
  :
  10/7

 21. Giuseppe Tornatore! diyorum başka bir şey demiyorum. Evvel rejisörün farkında olmadan “En iyi Öneri” izledim. Daha sonra Top 250 aracıyla “Cennet Sineması” izledim. Ve her iki filmden sonra da, suratımda anlam veremediğim gülümseler oluştu. “Malena” filminde de, bittikten sonra duygulandım, düşündüm ve bu sanatsal izlenim vazgeçen filmin ne kadar kıymetli olduğunun bir kere daha farkına vardım. Malena’nın kasabada gördüğü dışlanma harikulade işlenmiş. Malena’nın da, Kürk Mantolu Madonna yapıtındaki Maria şahsiyeti gibi bir şaşaayı vardı. Bakın Malena’nın yaptıkları benim hiçbir biçimde doğru bulduğum ya da ayak uydurduğum, hoşlandığım vaziyetler değil. Ama insan işte! Filme başladı mı; bu sanatsal, müzikleri şahane eserin de, anlattıklarına kulak vermekle beraber filmin içndeymiş gibi seziyor. Malena’nın kasabasındaki gezen söylentiler ise en hoşlanmadığım şey! Fakat söylentilerin çoğu da doğru.. Neden mi ? Zira Malena’mız bayanların erkeklerini gerçekten ayartıyor! Güç gidişatlara da düşüyor, güçle taciz de görüyor, evet! Ama buna bir dur denilebilir… Çocuk oyuncumuz ne şahane performans sergilemiş öyle! Bisiklet sahneleri bu kadar mı harika olur… Monica Bellucci’i izlemek büyük bir şerefti, benim için… 8.5

 22. Baştan sona kadar ağzınızda salya ile Monicayı izleyeceksiniz : Şahane bir film.

 23. Nasihat üzerine izledim, hoşlandığımı söyleyemeyeceğim.