Mad Max: Fury Road (2015)

Mad Max: Fury Road (2015)

Bir film izledim hala çözemedim.. Orijinal serisi 1980’li yıllarda başrolde Mel Gibson ile çekilen Mad Max’in 2015 uyarlamasında başrolde Tom Hardy ve Charlize Theron var.

2 saat süren filmde sakin geçen tek bir sahne yok. Hiçbir karakter “ay şöyle bir durayım da dinleneyim” demiyor. Konusuna gelince.. Aslında bir konusu yok ama bir yandan da insanoğlunun dünyaya yaptıkları, yok olan doğal kaynaklar, feminizm gibi konularda da verdiği güzel mesajlar var. Baştan sonra bir kaçma-kovalamaca hikayesi desem doğru olur sanırım. Süresi biraz uzun ama tempo, aksiyon asssla durmuyor film baştan sonra gümbür gümbür devam ediyor.

Gerçekten çok garip bir yapım Mad Max. Karakterler, kurgu, yepyeni bir dünya yaratılmış gibi. Hala vizyondayken izlemenizi öneririm. Elvis Presley’nin torunu pek bir sevdiğim Riley Keough, Rosie Huntington-Whiteley, Nicholas Hault gibi yan roller de filmin bonusu.

Mad Max: Fury Road (2015) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  71 Yorum

 1. Enerjisi ve aksiyonu hiç bitmeyen harikulade sahneleri olan nitelikli ve hoş bir imal 10/8.5

 2. Bu filmin devamını istiyorum.Son zamanlarda izlediğim nitelikli 4-5 filmden birisi bu kadar aksiyon,coşku bir arada görmemiştim ayrıca en ehemmiyetli nokta senaryonun özgünlüğü.Senaryo bizi çok değişik bir dünyaya götürüyor,tabi Tom Hardy’nin oyunculuğunu da es geçmemek lazım.

 3. renklerin mucizevi bir biçimde kullanıldığı görsel bir gösteri fakat senaryo açısından vasati bir film iyi fakat mübalağa etilecek kadar değil 7/10

 4. 70 yaşındaki bir adamın böyle bir film sürüklemesi…
  Aksiyon filmle başlıyor ta ki bitene kadar tempo durmuyor , oyunculuklar vasati seyrindeydi , bukadar yüksek tempoyu insanı yormadan verebilmesi takdire şayan , bir tık abartılsada iyi bir film..7.6

 5. Evet sıradaki filmimiz Mad Max! Bizzat kendimin oynadığı başka bir deyişle Tom Hardy’nin başrolü oynadığı film de aksiyona doyuyorsunuz resmen. Oyunculuklar, görseller, giysiler vs göz kamaştırıcıydı. Her şeyiyle fazla uzun bir aradan sonra olmasa da zira geçen hafta Branson’u izledim fevkalade bir üretimdi. Her saniyesi Aksiyon dolu ve soluğunuzu kesecek cinsten. Tek solukta izledim ben. Müddetinizi rahatça bu filme verebilirsiniz. Ben sinemada izlemiştim orijinal dili ile sizde öyle yapın eğer bazı filmler orijinal dil ile izlenmeli. Çekiciliğini ve coşkusunu sonuna kadar gözeten bilim kurgu cinsinin en iyi misallerinden diyebiliriz.
  Rokçular fenaydı. 9/10
  Bana ruh halimle ilgili sorular sorma Tommy.

 6. 7,5/10

 7. Hoş, bol aksiyon

 8. Mükemmel bir aksiyon. Oyunculuklarına, çekimlerine kısacası her şeyine hayran kaldım. Film bittiğinde ilk baktığım şey ikincisinin hangi tarihte çıkacağıydı. Birliktesi: “Nasıl bu filmi sinemada izlemedim” demeden yapamadım. İyi seyirler..

 9. Heralde bu filmi sinemada izleyememek en büyük pismanliklarimdan biri oyle bir film ki bu baslasigi andan bitene kadar aksiyon bitmiyor direk sizi mevzunun başka bir deyişle filmin icine aliyor sinema tarihinde yapilan en guzel uyarlamalarindan biridir gorsellik zati olaganustu hele ki o gitar sahnesi beşeri büyülüyor kesinlikle izleyin aksiyon cinsinde en iyi filmlerden biridir mad max kesinlikle izleyin 10/10

 10. Hoş bir filmdi aksiyonu bol. Tom Hardy azıcık eksik buldum belki başka biri oynayabilirdi.Yeniden de nasihat ederim

 11. Cok begendim gorsel olarak bana hitap etti

 12. Olağanüstü keyifliydi

 13. Harikulade bir filmdir

 14. gözler çocukluk yarıyılında izlediğimiz Mel Gibson babayı aramadı değil.Charlize Theron , Tom Hardy de rolünün hakkını vermişler.aksiyon dolu neşeli bir film olmuş.

 15. Mad Max: Fury Road : Tekerleklerin Üzerinde , Post Apokaliptik Bir Western..
  1970’lerin başından 1980’lerin ikinci yarısına değin Avustralya Yeni Dalgası sinema akımı , bünyesinde George Miller , Peter Weir, Gillian Armstrong , Bruce Beresford ve Fred Schepisi gibi ülkenin en galibiyetli ve popüler rejisörlerinin ortaya çıkmasına vesile olmuştu..
  Hakikat olarak bir tıp hekimi olan rejisörün ilk filmi ve Mad Max serisinin ilk halkası : Mad Max’in sahip olduğu petrole sahip olma çabası, hakikatinde Miller ve senaryocu dostu James McCausland’ın 1973 senesinde alana gelen Petrol krizininin Avustralya milletine verdiği tesirden yola çıkarak oluşturulmuştur..
  Mısır ve Suriye’nin İsrail’e karşı savaştığı 1973 Arap-İsrail Savaşı’nda başta Amerika Birleşik Devletleri ve bir ekip Avrupa ülkeleri İsrail’e destekledimiş olup , petrol ihraç eden Arap ülkeleri de öncelikle Amerika Birleşik Devletlerine ardından değişik ülkelere ambargo uygulamış ve bu varil başına petrolün 3 dolardan 12 dolara yükselmesine neden olmuştu.. Miller ve McCausland Avustralya’da petrol krizine bağlı olarak, kentler arası mesafelerin fazla olduğu , büyük yüzölçüme sahip bu ülkede petrole sahip olmanın sanki su ve yiyecek maddesi kadar insan için zaruri bir gereksinim olduğuna tanık olmuşlardı..Bu vaziyet Mad Max’in öyküsünün doğuşuna kaynaklık teşkil etmişti..
  Mad Max Fury Road’dan evvelki 1979,1981,1985 senelerinde çevrilen Mad Max filmlerinde Avustralya’nın uçsuz bucaksız izole çöllerinde yaşamda kalma çabası verirken aynı zamanda intikam fikri ile ömrü yollarda geçen , eşinin ve çocuğunun vefatı ile inzivaya çekilen, çok iyi araba ve silah kullanma ,yüksek isabetli atış yapma ve güçlü refleksler gibi özelliklere sahip olan Max sanki John Ford’un The Searchers 1956 isimli şaheserinde John Wayne’nin canlandırdığı Ethan karakterini hatırlar.. Hem ailesini kaybetmiş Max , hem de iç savaştan yeni dönen ve akrabaları yok edilen ve kızıldereliler tarafından kaçırılan yeğeninin peşine düşen Ethan , sakin ve ketum görünümleri altında hakikatinde manevi güzergahtan çalkantılar , gel-git ler yaşayan ruh hallerine sahip olma doğrultusundan eşlik taşımaktadır..
  Mad Max Fury Road’da görülen Max’i yollara düşüren motif hakikatinde ehemmiyetli rakamda Western filminde başrol şahsiyetinin bulunduğu vaziyetle ehemmiyetli oranda örtüşür : Max’in , Furiosa’nın ve Immortan Joe’nin genç 5 eşinin dayanışma içerisinde tehlikesiz bir bölge sanki kendilerine bir yurt bulma arayışıdır.. Miller’in dördüncü Mad Max filmini sürükleme süreci aşinayı üzere 1990’ların ikinci yarısından itibaren gündemde olsa da yaşanan problemlerden dolayı, dördüncü filmin prodüksiyon süreci oldukça uzun bir zaman dilimine dağılmıştır.. Elbette ne kadar geç olsa da , Mad Max Fury Road’ın 2015 senesine damga vurmasının en büyük nedeni rejisörlükten koltuğunda 30 sene sonra yine tüm enerjisi ve deneyimi ile George Miller’in yer alması idi..
  Özellikle Mad Max 2’den aşinayı gibi Miller’in hareketli sahnelerin koreografisi , giderekme ve hareketli kameralara kontrolü gibi özellikleri rejisörün alametifarikası haline gelmiştir.. Mad Max Fury Road’da % 20 oranında görsel efekt ve % 80 oranında dublör ve mekanik efekt kullanılması filmin görsel güzergahtan inandırıcılık ve etkileyiciliğinde maksimum seviyede tesirli olmuştur..
  Elbette bu yol filminin hatasıza yakın çatışma sahneleri , mucizevi dublör çalışması , film için alana getirilen eşsiz taşıt modellemeleri , Miller’in aksiyon yaratmadaki eşsiz yaratıcı zekâsına karşın senaryosu rastgele bir twist kapsamamakla birlikte , drama güzergahtan çok derinlikli olmayan öyküsü ve yüzeysel diyaloglara sahip olması , görsel cafcaftan ziyade senaryo ayağına dikkat eden kesimin canını sıkabilecek ebattadır..
  Elbette senaryo , rejisörlük ve oyunculuk ile beraber bir sinema filminin üç esas ögesinden biri olsa da , Mad Max Fury Road öncelikle bitmek tükenmek öğrenmeyen tempo, sürat , çatışma ve patlama hoşlanan bünyelere daha fazla hitap etmektedir.. Mad Max Fury Road , The Revenant’ın ardından geçen sene en çok dalda oscar adaylığı kazanan ikinci film oldu..En iyi film ve rejisör dahil olmak üzere 10 adet adaylık.. Peki geçmiş oscar yarışlarını düşündüğümüzde, harikulade dizayn edilen aksiyon ve hareketli sahneleri ile böyle bir film 10 dalda yüksekokul adaylığı kazanabilir miydi ?
  Bizzat 88 senelik oscar tarihini ayrıntılı incelemiş biri olarak hiç düşünmeden Hayır yanıtını verebilirim.. Peki Fury Road, nasıl 10 dalda oscar adayı olup 6 dalda oscar kazandı ? Zira geçmişte çevrilen filmler ile günümüzdeki Hollywood filmleri arasında kalite farkı mevcut..Artık Yurttaş Kane , Casablanca , Rüzgar Gibi Geçti , 12 Hiddetli Adam , Vertigo , Ben-Hur , Sapık , Arabistanlı Lawrance , Baba , Baba II , Kıyamet , Amadeus vb. cafcaflı filmler çevrilemiyor.. zira sinemada da daha önceki bedeller başkalaşıma uğradı , ticari maksatlar daha ön tasarıya alındı , orjinal senaryo üretmede bir tıkanma , kısırlık gidişatı ortaya çıktı , John Ford,Billy Wilder,William Wyler,John Huston,Orson Welles,Frank Capra,Alfred Hitchcock,Michael Curtiz vb. büyük rejisörlerin yer aldığı bir jenerasyon yaşama veda ettiği gibi daha önceki cafcaflı ve de akılda oyuncular : henry fonda,yul brynner,anthony quinn,james stewart,james cagney,cary grant,gregory peck,charlton heston,burt lancester,robert mitchum gibi oyuncular da sinemaya veda ettiler..
  Lafın özü Fury Road’dan yola çıkarak ve Amerika Birleşik Devletleri sinemasının son 100 senesine bakarak , Amerika Birleşik Devletleri sinemasının günümüzde süper kahraman filmleri , yine çekimler ve devam filmleri ile meşgul olduğunu , sanki bir tıkanma, gerileme hatta çöküş yarıyılında olduğunu ifade edebilirim..

 16. Aksiyon filmlerinden çok fazla haz almayan birisi olarak film beni bağladı. Özellikle son 15-20 dakikada resmen adrenalin tavanı yaptırdılar. Film her ne sığ görünse de alt metinleri oldukça derinlik kapsıyor. Genel itibariyle film galibiyetli, ve değinmeden edemeyeceğim gitarcısıyla da ayrı efsanedir. Devam imallerini bekliyoruz artık

 17. Gerek kadrosu gerek senaryosu gerekse görsel niteliğiyle çok iyi hazırlanmış bir film. Şaheser diyemesek bile çölde vaha gibi gelen bir film MM:FR benim için. Tom Hardy, şahsiyetinin hakkını vermiş. Charlize Theron’ı zati anlatmama bile gerek yok. George Miller’ın da rejisör olarak çok iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Aksiyon sahneleri bol olan filmin tek bir sıkıcı istikameti var: çok uzatılan sahneler. Ancak o dahi filmi makûs bir film haline getirmeye yetmiyor bence. Daha Önceki filmlerini izleyip hoşlandıysanız bu filmi izlemekten pişman olmayacaksınız.7.5/10

 18. Yok böyle bir sey. askiyonun serüvenin hakkını vermısler. Mükemmelm…

 19. Evvelki daha önceki Deli Max filmlerinin tüm serisini izlemiş biri olarak yeniden bol aksiyon barındıran şimdilik son kısmını da izlemiş olduk. Senaryo gereği filmin atmosferinde yer alan arabalar, kostümler ve etrafsal etmenler oldukça nitelikli hazırlanmış. Fakat bazı dostların yorumlarının aksine bir şaheser değil ne yazık ki. Çünkü gereğinden fazla uzatılmış bazı sahneler yer yer seyirciyi sıkıyor. İmtiyazlar kuralı bozmadığı için emelinde hazırlanmış bir film olduğundan sonuna kadar izledim. Arşive atılacak bir film olmasa da soluk soluğa izlenen gerçekci aksiyon sahneleri suratından çerez eşliğinde gidecek bir imal olduğunu söyleyebilirim. İyi seyirler…

 20. Hoşlanıyorum seni mad max

 21. mükemmel.