Lost Highway – Kayıp Otoban (1997)

Lost Highway – Kayıp Otoban (1997)

lost, highway, lost highway, kayıp, otoban, kayıp otoban,david lynchBu filmle ilgili size şunu söyleyebilirim ya bayılacaksınız ya da nefret edeceksiniz orta bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum. Yönetmen David Lynch gerçekten enteresan bir insan filmlerinde seyirciye derdini anlatabilme derdinde değil bir sürü ufak ipucuyla karmakarışık bir senaryoyu önümüze koyuyor ve muhtemelen film bittiğinde öylece jeneriğe bakıyoruz nasıl yani bitti mi ne oldu şimdi anlamadım ben bir şey diye. Ama filmin içine inanılmaz sokabiliyor izleyiciyi akıcılık mükemmel ve en önemli özelliği asıl olay film bittikten sonra başlıyor. Ben filmi bitirdiğimde uzun soluklu bir araştırmaya başladım bir sürü film incelemesi okudum ve ufak sahnelerin ne kadar önem arz ettiğini anladım. Filmi ikinci izleyişimde ise parçalar yerine tam oturdu fazlasıyla zevk aldım izlerken. Sizde film izlerken kafa yormayı seviyorsanız parçaları birleştirmede iyiyim diyorsanız bu filmi hatta David Lynch’ in bir diğer filmi Mulholland Drive’ ı sizlere öneriyorum.

Filmin konusuna biraz değinecek olursak Fred Maddison gece klubünde saksafon çalan bir sanatçıdır. Fred karısının kendisini aldattığını düşünen bu paranoyayla yaşayan birisidir. Birgün evine bir kaset gelir bu kasetin içinde de evinin dışarıdan çekilmiş görüntüleri vardır. Daha sonra evinin içeriden çekilmiş görüntülerinin olduğu bir kaset en son da karısıyla yatak odasında ki görüntülerinin olduğu bir kaset gelir. Bu ve bunun gibi bir kaç garip olaydan sonra karısı gizemli bir şekilde ölür. Şüpheli duruma düşen adamın daha sonra hapse girmesi ve enteresan bir şekilde çıkmasıyla ilgili olayları izleriz.

Kayıp Otoban (1997) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  66 Yorum

 1. Filmin cinsi yazıyordu ama silinmiş. Anlamadım, neden acaba:

 2. Kafa yormaya gerek yok. Bütün bir karmaşa.

 3. Karmaşa filan değildir kavrayana çok anlamlı bir filmdir. Bence o iblis adam medyayı temsil ediyor son sahnede adamın idam edilmesi neresini kavramadınız şaşırdım.

 4. zira ben David Lynch’e aşığım!! 8.5

 5. Filmi tamamladıktan sonra, belleğimde yer eden karanlık bir antre. Filmi kezlerce izlediğimizde aynı mesele üzerinden farklı yorumlara bağlayabileceksek şayet ; ya rejisör çok zaferli yada biz çok yaratıcıyız.. dememiz muhtemel :

 6. Çok karışık

 7. 7.7/10 her modda Lynch izlenmez

 8. Daha evvel David Lunch ‘ın’Mulhand Çıkmazı filmini izledim. Mulhand Çıkmazı’ nda rastgele bir araştırma yapmadan filmin son sahnesinde ki kesitten film hakkında vede rejisörün stili hakkında anca bilgi sahibi olabildim. Kayıp Otoban filmi Mulhand Çıkmazı gibi sezdirip filmin ortasında birşeyler kavramayı vazgeçip filmi kendi halinde vazgeçerek izlemeye çalıştım. İzlerken kolay hissi verdiğini düşündüğüm film, dizi film hakkında yapılan çıktıkları baktığımda sonrasında insanda insanda kendinden geçme hissi bırakıyor. İki filmde de rejisör hakkında – ister stili isterse hayat felsefesi olarak kabul edin – profil oluşturdum kendimce : Yönetmeni, düz bir ovada yaşayan ve bu düz ovada yalnızca tek olan bulunan bir tepede yaşayıp altta hayat sürerken bu müddet zarfında yaşadıkları ve yaşamak isteyip yapamadıklarını ayna tutarak bizlere sunması olarak değerlendirebiliriz. Filmleri hakkında onlarca hat on binlerce çıkarım yapılabilir. Bana da bu çıkarım düşer.
  “Sizinle konuşmak bir zevkti”
  İyi seyirler…

 9. er gazinosunda izletseler tahminen bazı malaskerlerden de aynı yorumlar kazançtı. yok izlemeyin yok boşuna kafa yormayın kavrayamazsınız vsvsvs. çok da hoş anlarsınız. film bütün bir lynch filmi işte. düşler, bilinçaltları, varsanılar, eksantrik kareler. biz size aksiyondan başka bir şeyler de izleyin demiyoruz. aksiyonunuzu uzakta izleyin, o zevkle donanıp , bu stil filmlere atıp yakalamayın diyoruz.

  9.9/10

 10. David Lynch’in en iyi filmi. 9/10

 11. hakkaten her kesime hitap etmeyen filmmiş filmi yorumlardan kavradım bazı şeyler o zaman anlam kazandı. düz kafayla izleyince pek anlaşılmıyor ama derinlemesine izlemek gerekliymiş neyse farklı filmdi 10/7

 12. “Vakit Kaybı”

  İnternette ters köşe filmler diye arattığınızda elbet ki karşınıza çıkıcaktır bu imal.Mevzusu itibariyle sizde merak uyandırabilir.Daha Önceki bir film olduğundan , başlarsınız Türkçe dublajını araştırmaya.Bulduğunuz anda vaktine bakmadan izlemeye başlarsınız.İşte ben bütün olarakta bunu yaptım.2 Saat 14 dk süren , absürt sapan alt metinlerle beyin yoran ama bunun yanında hiçbir anlam taşımayan , gaye olarak emeli ne o dahi bilinmeyen bir film seyrettim.Yani filmden netice çıkarmak istesen o dahi yok.Afaki uzatmalarmı desem , afaki sahnelermi desem , afaki repliklermi desem… Uzar gider.Şu film 90 dk’da rahat anlaşılıp biticekken 134 dk’ya uzatmak izleyiciye hakarettir , zamanını boşa harcatmaktır.David Lynch sınan zaat belliki böyle absürt filmler yapan bir senaryocu ve rejisör arkadaşımız.Anlaşılması kolay bir mevzuyu daha ne kadar karman çorman yapabilirim kafasında yazıp bizlere sunmuş.İzleyicinin kavramasını güçleştiren alt metinlerde tamamen zırvalıktan ibaret.Herhalde şöyle düşünmüş olmalı ; İzleyici filmi kavramadıysa demek ki senaryocunun göremediği birşeyler olmalı müthiş şaheser bravo tebrik ederim denmesini istemesinden kaynaklı.Bırakın Allah aşkına sanatsal anlam dahi taşımıyor.Azıcık paradoks , azıcık bilim kurgu , azıcık gerilim , bolca afaki sex harmanlanıp karıştırılıp önümüze sunulmuş.Replikler/Diyaloglar rezalet.Bir adam düşünün yalnızca bakıyor ya yalnızca.Konuşma içinde adam yanıtı vermek için bekliyor resmen.Uzatmak için ellerinden geleni yapmışlar.Mantık yanılgılarından ise hiç bahsetmesem daha iyi.Şöyle bir misal yeterli olur sanırsam.As personelimiz kafasında genç bir şahsiyet kurguluyor.Bu karakteriyle karısının gizlediği geçmişini biliyor.Daha sonra karısıyla alakalı adamı öldürüyor.Yahu kimsede bahsetmemiş ki bu adam kafasından kurguluyorsa aslı nasıl biliyor.Vay anam vay.Neyse oyunculuklar çok iyi olmasına karşın filmi kurtarmaya yetmemiş.Müziklerini hoşlandım.Atmosfer ve gerilim havasınıda sevdim.Fakat iyi istikametleri yalnızca bu kadar.Beni dinleyin ve bu filmden uzak durun.

  Puanım 2.7/10

 13. çok ağır bir flim bana pek hitap etmeyen bir yapımdı…

 14. bu filmi ya çok hoşlanırsınız, ya hiç beğenmezsiniz.ortası yok.

 15. Beyin yanması akabinde beyin erimesiyle sonuçlanan gerçekten güç anlaşılan bir film. Hatta bazıları için dayanılması güç ve yarıda kapatılmasıyla sonuçlanan bir imal olabilir. Film anlatmak istediği şeyi çok üstü kapalı anlatıyor, iletiyi dolaysız olarak vermiyor ve izleyici tarafından anlaşılmasını bekliyor. Benim için intikam ve sır dolu bir film oldu. Üzerine düşündükçe yeni şeyler keşfediyorum.
  İzleyici olarak bizler hadiselerin bütün olarak nasıl asıllaştığını hiç kavrayamayacağız sanırım. Yalnızca kafamızın içine kurguladıklarımıza kanaat eteceğiz. ; Katlanılması güç filmleri beğenmiyorsanız izlemeyin netlikle. 7/10

 16. Ne izledim ulan ben ? Tamam mindfuck filmleri beğenirim ama bu filmin mindfuck ile alakası yok. Predestination filan bunun yanında halt etmiş.Bu filmi zati kavrayabilsem belki mindfuck yaşardım ama tam film hadi olacak ha mücadele şimdi derken hele ki sonunda farklı görüntüler silsilesi biçiminde bitti.Netlikle izlediğim en esrarengiz filmdi ne puan vereceğimi dahi öğrenmiyorum.