İlginizi Çekebilir!
Ödem Neden Olur?

Ödem Neden Olur?

17 Kas, 2017
Kuş Kafesi Temizliği ve Bakımı

Kuş Kafesi Temizliği ve Bakımı

Okuma süresi: 2 dk, 55 sn

 

Kuşların ömürleri ortalama olarak her zaman aynı olmaktadır. Bu aşamada kullandığımız yemlerin kalitesi, ona gösterdiğimiz ilgi, ilaçlarını ve vitaminlerini zamanında vermemiz oldukça büyük önem taşır. En azından öyle olduğunu zannederiz. Peki ama kuşlarımız neden zamansız bir biçimde, beklenmedik anda hastalanırlar ve ölürler? Sorunun cevabını kısmen temizlik ve bakım detayıyla vermek mümkündür. Günümüz şartlarında buna özen gösterilmemesi en büyük hastalıkların ve kısa sürede ölümlerin kaynağı olmaktadır.

 

Kuş kafesi temizliği çok önemsenmese de kuşunuzun sağlığına etki eden en önemli unsurdur. Haliyle kuşunuzun temizliği için kafesin bakımlı olması şarttır. Genellikle bu tip durumlarda kafes temizliğinin nasıl yapılacağını, kafesin hijyen koşullarının nasıl sağlanacağını bilmeniz gerekir.

 

Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir? Nasıl Bir Kafes Alınmalıdır?

 

Kuş kafesi nasıl temizlenir konusunda bildiklerinizin hepsini unutun. Çünkü hiç aklınıza gelmeyecek şeyler dahi kuşunuzun sağlık durumunu etkileyebilmektedir. Onu hasta eden ve öldüren detaylara dikkat etmediğiniz sürece kuşunuz uzun süreli bir yaşama sahip olamayacak. Doğal olarak sizin elinizde olan bu bakım ritüellerinin tamamını belirli periyodik döngülerde tekrarlamanız gerekecek.

 

 • Kafes Kalitesi

Kafesler çoğu zaman ucuz alınarak tercih edilir. Bu kimyasal boyalı, kuşun kemirerek gagasıyla sökeceği malzemelerle üretildiği anlamına geliyor. Dolayısıyla bir süre sonra gagaladığı bu metal ve toksin dolu yüzey kuşunuzun sağlığını hiçe saymaya başlıyor.Kafesin metal olması en doğru seçenek olacaktır.

 • Kafes Boyutu
 • Kafesin boyutu kuşunuzun psikolojisi için en önemli faktördür. Eğer dışarıda olduğu gibi kanatlarını açarak hareket edebileceği bir kafes temin ederseniz psikolojik anlamda huzursuz olmaz ve ömrü uzar. Küçük kafeslerde kapı kısmı haliyle küçük olur. Kuşu içeriden çıkarmanız ve içeriye sokmanız zorlaşır. Kuş içeride hapsolduğunu fark eder ve girmek istemeyebilir.

  • Kafes Telleri

  Kafes tellerinin nitelikli malzemeden olması gerektiğini söylemiştik. Fakat daha hoş görünüyor diye kuşunuzun rahatını düşünmemeniz ona sorun yaratabilir. Örneğin tel aralıkları kesinlikle kafasını ya da kanadını kaptırabileceği büyüklükte olmamalıdır.

  • Kuş Kafesinin Taban Temizliği

  Taban kısmı sürgülü bir mekanizmayla sunulan kafesler en iyi seçenek olacaktır. Bunların alt kısmını çekerken tüm pislikler alt hazneye dökülür. Dolayısıyla altını çıkarıp yıkadığınızda kafesin genel bakımını yapmış olursunuz. Diğer türde ise kafesin alt kısmını tamamıyla çıkardıktan sonra alıp yıkamanız önerilir. Yıkayarak tamamıyla dışkıdan arındırmanız olası mikropları kapma olasılığını en aza indirir.

  • Kuş Kafesinde Yem ve Suluk Temizliği

  Yem ve su koyduğunuz aparatları her hafta mutlaka temizlemeniz gerekir. Bu sayede olası mikrop üremesini en aza indirmeniz mümkün olur. Aksi halde yediği yemde ya da içtiği suda oluşan bakteriler kuşunuzun sağlığını etkileyebilmektedir.

  Bir Cevap Yaz