İlginizi Çekebilir!
Kedinizin İstemediğiniz Yerde Yatmasını Engelleyin

Kedinizin İstemediğiniz Yerde Yatmasını Engelleyin

Okuma süresi: 2 dk, 47 sn

 

Kediler rahatına düşkün hayvanlardır. Genellikle bu özelliklerinden ötürüde sevinirler. Hatta birçok hayvanın göstermediği kadar miskinlikleri vardır. Bu yönleriyle size sempatik geldiği dönemler geçtikten sonra ise alıştırmadığınız zamanlar için kafanızı duvara vuracağınız bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin kedinizin alelade bir biçimde istediği yerde uyuma alışkanlığı canınızı sıkabilir. Çünkü onlar için bir sınır yoktur. Televizyonun üzerinde, yatağınızın altında, yastığınızın üstünde, gardırobun içerisinde uykuya dalabilirler.

 

Bunu engellemenin yolu yavruyken vereceğinizi uyku eğitiminden geçiyor. Özellikle üretilen kedi sepetleri bu aşamada işinize yarayacaktır. İçerisine puf bir minder almanız ve onun rahat edeceğini hissettirmeniz kendisine de cazip gelecektir. Hatta rahatına bu kadar düşkün bir hayvan için daha iyisi olamazdı.

 

Fakat her kedinin buna adapte olması mümkün olmuyor. Yavruyken hiçbir şekilde bu eğitimi almamış olması istediği yerde yatmaya devam etmesi anlamına gelebilir. Yinede umudunuzu kaybetmeden farklı yöntemler deneyerek kedinizi doğru noktaya yönlendirmeye devam edin. Eğer siz pes etmezseniz, kediniz mutlaka bir gün pes edecektir.

 

Kedinizi İstediğiniz Yerde Yatırmanın Yolları

 

Misal olarak kedinizin sürekli kapı önüne yattığını düşünün. Bu durum hem onun için tehlikeli, hem de hasta olması için gayet müsaittir. Dolayısıyla bu durumu düzeltebilmeniz için uygulanacak iki farklı seçeneğiniz vardır. Ancak üzerine tekrardan baskı yaparak söylemekte fayda gördüğümüz bir inat durumu söz konusu olabilir. Eğitimini yavruyken almadığı için siz istediğiniz şeyi yapsanız dahi, o yine istediği yere yatmaya devam edebilir.

 • Naylon ve Plastik
 • Kediler plastik oyuncaklarla oynarlar. Hatta ses çıkardıkları için bunlarla oynamaya bayılırlar. Örneğin bir şişeyi buruşturup attığınızda saatlerce tek başına onu yakalamaya çalışabilir. Fakat aynı şey bazı alternatifler için geçerli değildir. Naylon ve plastikten yapılan torbalar tam manasıyla sevdikleri bir şey değildir. Her ne kadar ses çıkarsalar da ilgisini bir noktadan sonra çekmeyip rahatsızlık vermeye başlayacaktır.

   

  Kedinizin devamlı yattığı yere bu naylon torbaları yerleştirin ve onun orada yatmamasını sağlayın. Fakat burada şöyle bir handikap olabiliyor. Kapının önüne koyduğunuz naylonun üzerine yatmasa dahi, gidip hemen yan tarafına yatabiliyor.

  • Naftalin

  Kediler naftalin kokusundan kati suretle nefret ederler. Bu durumu lehinize çevirerek kesinlikle kedinizin yattığı yeri değiştirmeniz mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla naftalin kokusunu alabileceği bir noktaya koyarak değil yattığı yere, yattığı yerin yakınında bile bulunmamasını sağlamak mümkündür.

   

  Kullanabileceğiniz en iyi form şu şekildedir. Naftalini her zaman yattığı bölgeye yakın bir noktaya koyun. Ardından naftalin kokusunun gelmediği bir başka kısma kedi sepetini pufuyla beraber yerleştirin. Naftalin kokusundan rahatsız olduktan sonra kendisine yatacak yer arıyorken onu alıp sepetine bırakın. Birkaç gün bu bırakma işlemi sürse dahi, sonrasında kendi kendine yatacak yerini bulmaya başlayacaktır.

  Bir Cevap Yaz