İlginizi Çekebilir!
Kaz Tüyü Gibi Narin Çamaşırların Temizliği

Kaz Tüyü Gibi Narin Çamaşırların Temizliği

Okuma süresi: 3 dk, 22 sn

 

Birçok çamaşırımız normal çamaşırlarla kıyaslandığında özel bir bakım isteyebilir. Örneğin kaz tüyü ceket, kravatlar ve ince iç çamaşırları bunlardan yalnızca bazılarıdır. Günümüz şartlarında özel deterjanlar, buna has makine programları çıkmış olsa da bazı sonuçlar asla değişmez.

 

Narin çamaşırların yıkanması özen isteyen bir durumdur ve her an yapılmaması gerekir. Kaz tüyü ceketinizin tüm tüylerinin parça parça dökülmesini istemiyorsanız yüksek devirlerde normal bir çamaşırmış gibi yıkamamanız gerekir. Mümkün mertebe elde yıkanması gerekecek kadar narin olduklarını söylemeliyiz.

 

Eğer uygun şartları ve yöntemleri bir araya getirirseniz tüm narin çamaşırlarınızı sorunsuz ve zarar vermeden yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Narin Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

 

Narin çamaşırlar arasında birçok farklı ürün bulunur. Bunlar genelde erkekler için kravatlar iken kadınlar için ince iç çamaşırlarıdır. Aynı zamanda kaz tüyü ceket, danteller, pileli etekler sayılabilir. Tümü için birbirinden farklı yıkama ölçütleri vardır.

  • Kravat Nasıl Yıkanır?

Kravat yıkamak yapacağınız en büyük hatalardan birisidir. Dokusu gereği kesinlikle yapılmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Günümüzde kravat nasıl temizlenir sorusuna verilecek cevaplar ikiye ayrılır. Kuru temizleme ile bunu yapabilir, ya da evde kendi imkânlarınızla silebilirsiniz. Silme işlemini bastırmadan ve kesinlikle kravatın üzerini sert biçimde ovmadan yapmanız gerekmektedir.

  • Pileli Etek Nasıl Yıkanır?

Pileli etek doğrudan makineye atılırsa çıktığında iyi bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu sebeple pileleri birbirine tutturmak suretiyle birleştirmelisiniz. Haliyle bunun sonucunda pileli etek daha temiz bir biçimde yıkanır ve çıkarıldığında ütülenerek kısa sürede kurutulmalıdır.

  • Kaz Tüyü Ceket Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü ceket makinede yıkanması tavsiye edilmeyen bir çamaşırdır. Yine de makineye atmak isteyenler için ters çevrilerek, yanında ise birkaç tane tenis topu atılarak konulması gerekir. Önemli olan nokta ise 400 devirin üzerinde yıkanmaması gerektiğidir. Soğuk suyla yıkanarak 30 dakikalık ya da daha kısa programlara atılmalıdır. 30 derecelik su idealken farklı tür çamaşırlarla aynı makinede yıkamak önerilmez.

 

Elde yıkarken yine soğuk suyla ve kaz tüyü eşyalar için özel deterjan kullanarak yapmalısınız. Uzun süre suda tutmayıp fazla hırpalamadan çıkararak eşyayı düz bir biçimde asıp kurumasını sağlayın.

  • Dantelli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Danteller makinede yıkanmaması gereken, elde yıkanması tavsiye edilen eşyalardır. Bunların makinede yıkanırken çok dolu bir makineyle birlikte atılmaması gerektiğini söylemeliyiz. Ortalama 5-6 parçayı bir seferde atarak suyun tamamıyla eşyalar üzerinde etkin olmasını sağlayabilirsiniz. Elde soğuk suyla yıkamak ise en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır. Yanına ekstradan farklı çamaşırlar eklememeniz önerilir.

  • Narin İç Çamaşırları Nasıl Yıkanır?

Aslında narin iç çamaşırlarının yıpranması ve deforme olması çamaşır makineleriyle son derece mümkündür. Bu sebeple elde yıkanmaları tavsiye ediliyor. Yıkamanın en kolay yolunu ise şu şekilde açıklayabiliriz. Derince ve kapaklı bir kap ya da kavanoz bularak içerisine soğuk su ile deterjan ekleyin. Ardından bunu güzelce karıştırarak yıkamak için uygun hale getirin. Kavanozun içerisine son olarak çamaşırlarınızı koyarak kapağı kapatın.
Ortalama olarak 5 dakika devamlı çalkaladıktan sonra temiz su ile değiştirip durulama işlemi için çalkalayın. 3-4 kez duruladıktan sonra narin iç çamaşırlarınız zarar görmeden temizlenmiş olacaklar.

 

Şuna da göz atabilirsiniz: Fotoğraf Lekelenmeleri Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)