Imagine – Hayallerin Ötesinde (2012)

Imagine – Hayallerin Ötesinde (2012)

“Gözlerinle duy, kulaklarınla gör” sözünü işlemiş, şaşırtıcı bir film.İzlerken insanın aslında bir engelinin olmadığı harika yaratılışıyla zorluklarla nasıl başa çıkabileceğini gösteren umut dolu ve  gerçekten şaşırtıcı bir film.

Filmin Konusu: Başrol oyuncumuz Ian, görme engelliler hastanesine eğitmen olarak atanır fakat doktorlardan ve diğer eğitmenlerden çok farklı bir yol izler.Gözleri görmeyen öğrencilere bunun bi eksiklik olmadığını diğer insanlar gibi gezip dolaşmanın ne kadar kolay olduğunu göstermeye çalışır fakat bu sırada başı doktorlarla belaya girer yöntemlerinden dolayı pek hoş karşılanmaz ve öğrencileri, Ian’ın öğrettiği şeylerin yalan olduğu düşüncesine kapılır.Filmin gidişatı konusu çok güzel fakat sonu biraz havada kalmış yarım bırakılmış gibi.

IMDB: 7,4

Hayallerin Ötesinde (2012) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  24 Yorum

 1. görmeyen gözler, gören kalpler… bana nedense big fish’i andırdırdı. yaşama her gün aynı yerden bakıyoruz, dünyayı aynı gözlerle izliyoruz fakat sezemiyoruz. en azından ben bu filmden sonra kendim için bunu söyleyebilirim. yaşadığımız yaşamı hoşlaştırmak, değişikleştirmek gerek belkide. limanda bekleyen büyük gemilere inanmak gerek. ayrıca o kamera o boş caddeye döndüğünde benim de içimde bir şeyler kırıldı.

 2. 10/7.30 evet film iyiydi ama bana azıcık mübalağa geldifilmin bi sahnesinde kadının inci kundura giydiğini kavramıştı bi kısmında kaptanın tıraş olduğunu üstelik bisiklet sahnesinde muhakkak bi seviyede dinleyebiliyorum demişti aynı adam bu surattan mübalağa ama yinede öneririm oyunculukları sadeliği ve âmâlar hakkında azıcıkta olsa bilinçlendiren bi film :

 3. onlar görme manili evet ama biz de hiçbir manimiz olmamasına karşın sağırız. hemde aşırısıyla. hiçbir şeyi dinlemiyor dinlemiyoruz. yaşamın ritmini kaçırdığımız içinde koca bir hengamenin içinde bodoslama yaşıyoruz. onlar mı manili biz mi? bunları düşünmeden edemedim filmin sonunda.

 4. Filmi soğukkanlı bir pazar günü seyrettim.Çok yavaş ilerleyen bir öykü olmasına karşın etkileyici.Görme özürlülerin olduğu bir bakım evine gelen yeniden kendisi de görme özürlü olan bir hocanın oradaki insanlara önsezi ve hislerini kullanmayı öğretme çabası.Filmde gerçekten görme özürlü oyuncular oynamış.Bir an kendimi onların yerine koyup görememenin ne güç bir şey olduğunu hissettim diyebilirim.Holywood sinemasından bunalanlara seçenek bir yapım.10/8

 5. film için dostumdan çok iyi yorumlar aldım, burda bir yorum olmamasına üzüldüm. En kısa zamanda izleyip size bilgi vereceğim.

 6. istanbul film festivali’ndeki gösterimine yetişemediğim güzide film. Rejisörün, görme manili insanların hayatlarına dair bir kesiti ustalıkla ve seyir sevinciyle izleyicilere eriştirmesini çok takdir ettim. Öyle ki bu seyir zevkini bazı sahnelerde gözlerinizle değil kulaklarınızla ve hislerinizle yaşıyor ve böyle bir ustalığa şapka çıkarıyorsunuz.

  Film, Varşova Beynelmilel Film Festivali’nde alakayla karşılanmış ve Seyirci Ödülü’ne layık görülmüş, aynı şenlikte rejisörü Andrzej Jakimowski de En İyi Rejisör mükâfatını kazanmıştır.
  Asla boşa zaman tüketmeyeceğiniz aksine .ok şey kazanacağınız bir film, “görmek hoş şey, değerini öğrenmek gerek” dedirten, ebedi kere şükür etmenize neden olacak film. İyi seyirler ..

 7. kendini baştan sona izleten sevinçli bir yapım.oyunculuklar,senaryo oldukça iyi.müstehcenlikten uzak bir film.izlemenizi önerdiğim bir yapım.10/7

 8. çok etkileyiciydi.duygu sömürüsüne girmeden hayal faktörün duyguları nasıl değiştireceğini anlatmış film.biz gördüğümüz halde hayal edemezken göremeden hayal etmek…izlenilesi

 9. Gerçekçilik meselesini bağrında taşıyan, hayalci ama sevimli sıcak bir film… 60/100

 10. Bizi görme manililerin dünyasına sokan, özgüven ve hayalgücü ile bir hayli maninin aşılacağına dair umut veren, oyunculukların da çok iyi olduğu bir film.Çok sevdim.

 11. Çok etkileyici ve bir o kadar da hoş bir film. İzlenmeye ve zaman ayırmaya netlikle değecektir.

 12. Azıcık cümbüşlü, azıcık tuhaf ama en çok da derinden etkileyici. Dili çok sade ve sansasyonel. Tek yanılgıyı bana azıcık ağır geldi ama etkileyiciliğini pekiştirdiği dahi söylenebilir. Bir de sonu pek tatmin edici değil, sarih kalmış gibi gibi.

 13. Filmi bugün izledim.. azıcık durağan olsa da etkileyici ve hoştu.. Özellikle oyunculuklar muhteşemdi.. Beni en çok etkileyen ufak görme manili çocuktu : Ama sonu azıcık yarım bitti başka bir deyişle bütün olmamıştı sanki :/

 14. fragmanı gördükten sonra bu film kesinlikle izlenmeli dedim. sinemalarda hep gişe filmi değil ‘umut’ filmi de olması gerek..

 15. Çok hoş bir sanat filmiydi. Dram ve tebessümme birbiriyle iyi harmanlanmış, umut verme ve umutlu olmanın, cesaretli olmayı teşfik faktörün vurgulandığı nefis bir filmdi. İzlenir. Oynadığı sinemayı bulun ve gösterimi bitmeden emin izleyin derim.

 16. Netlikle çok yalın, çok duru bir dille işlnemiş bir film. Filmlerde müzik hoşlanmayanların dahi müziklerini naif ve etkileyici bulacağını düşünüyorum. Ayrıca filmde “ses” ve “akustik” başka bir deyişle, “dinlemek” ana noktalardan olduğu için ses sistemiyle ya da sinemada izlenmesinin konutta dvdye seçim edilmesi gerek. Burdan sinemacılara ileti olsun, görsel aksiyonu olmasada ses aksiyonu var başka bir deyişle;

 17. Doğumgünümde izlemek için seçtiğim film. Neden mi seçtim hiçbir fikrim yok yaşlanmamnın getirdiği kederden olsa gerek:P Fragmanı çok etkileyici, gel beni izle diyor. Bakalım izledikten sonra fikrim nasıl olacak??

 18. İsmi güzel ama filmi izlemediğim için öğrenmiyorum izlemek istiyor myum?
  -Evet.
  İzleyecek miyim ?
  -Filmi bulursam evet !

 19. Gerçekten hoş dram filmi yapmışlar

 20. görme meseleli öğrenmem ne diye başlayan filmlerde hep bir sömürü duygusu seziyorum ama bu filmin fragmanına baktım etkileyiciydi.

 21. ben de bunu izlicem de nasıl izlicem öğrenemedim bir türlü

 22. puanı çok yüksek kesinlikle izliycem

 23. hoş izlenmeli kesinlikle…

 24. malesef Türkiyede rakamlı hatta belki hiçbir sinemaya gelmeyeceği için ordan burdan bulmak zorunda kalacağımız oldukça iyi olduğunu düşündüğüm bir film!