Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)

Film Forrest Gump adlı karakterin aslında biografisidir ancak gerçekete olmayan bir karakterdir. Forrest hayata bazı engeller ile gelir ancak zaman içersinde bu engelli onun en değerli şeyi olacaktır ve yeri geldiğinde hayatta kalmasını, yeri geldiğinde okul okumasını ve yeri geldiğinde de bir kahraman olmasını sağlar. Gump çokta akıllı bir insan olmamasına rağmen yanlışlıkla da olsa bir çok tarihi olay içersinde bulunur. Filmin en güzel yani filme başlayıp on , on beş dakika sonra filmin konusunu ve bahsettiği şeyleri anladıktan sonra bitirene kadar zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız. Açıkcası ben bir arkadaş ortamında isteksizce izlemeye başladım ve yarısında kapatmak zorunda kaldık , eve gelir gelmez yaptıgım ilk şey kalan yarısını izlemek oldu. İzlerken kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki izlediğinizin bir film olduğunu unutuyorsunuz.

Filmi izlerken arkadaşlarımın bilgilendirmesi ve izledikten sonra yaptığım araştırmalar gerçekten gösteriyor ki filmde çok fazla anlam taşıyan öğe var ki; hepsi farklı anlamlara geliyor ancak “tüy” için getirilen açıklamalar beni gerçekten etkiledi…

Filmin ilginç yanlarından biri ise filmde geçen “Bubba Gump Shrimp” adlı şirketin gerçektede olması ancak bu şirket filmin çıkışından iki sene sonra yani 1996 yılında kurulmuştur…

Aynı zamanda filmin 6 adet Oscar ödülü olup , 7 tane de Oscar adaylığı bulunmakta.

 

Açıkcası anlatılmayacak kadar anlamlı ve cidden odaklanarak izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum 142 dakikalık süresi cidden dolu dolu ve farklı olaylarla geçiyor… İzlemenizi tavsiye ederim :).

IMBd: 8,8/10

Forrest Gump (1994) Filmin Fragmanı

Etiketler:

Bir Cevap Yaz

    87 Yorum

  1. bence cok nitelikli cok hoş bi film di öneri ediyorum

  2. muhteşem bir film seyredin

  3. Bu stil filmleri pek beğenmememe karşın 9/10 puanlık film. Senaryo ve Tom Hanks’ın performansı şahane.

  4. Tamam çok iyi oyunculuk, iyi senaryo, iyi rejisörlük filan filan… Fakat “Forrest Gump” ı benim için özel kılan herkesin geliştikçe ruhunun bir biçimde kirlendiği, saflığını yitirdiği bir dünyada her şeye karşın pak kalabilmiş bir insanın öyküsü olması.

  5. Hoş öneri ederim :

  6. Run forest run! 10/10