Falling Down – Sonun Başlangıcı (1993)

Falling Down – Sonun Başlangıcı (1993)

İlk defa film önerisi yazıyorum; ama herkesin izlemesi gerektiğini düşünmesem üşenir yazmazdım. Her sey ve herkes üzerinize geldiğinde bazen aklınızdan çılgınca şeyler geçer ya tam da onları sizin için yapan birini izleyeceksiniz.

Dünyadaki şanssızlığa, kurulu yanlış düzene, adaletsizliğe, sınıf farkına vb. saymakla bitmeyecek global sorunlara eğilen bu film, sizi düşündürecek, belki bir nebze gerecek; ayrıca “Bundan sonra ne olacak?” diye sorgulamanıza sebep olacak. Bu yüzden filmin başından kalkmadan bir solukta izleeyceksiniz. Kesinlikle şiddetle tavsiye ediyorum, ilk sahnesi başladığı anda sizi harika bir sürükleyici hikâye bekliyor olacak. Filmin 93 yapımı olmasına takılmayın, eski filmlerde “efsaneler” arasına adını yazdıran birçok yapım bulunmakta. Bu yüzden şans verin.

Selametle…

Falling Down – Sonun Başlangıcı (1993) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

    55 Yorum

  1. Hepimizin iç sesine selam durun.

  2. içinde yaşadığımız absürt sistemin dışına çıkan bir kişiliği kendine has sinema dili ile anlatmayı muvaffak olabilen bir üretim. Joel Schumacher deri beklenen sertlikte…Ama filmin sonu azıcık kafa karıştırıcı….Karakterimizin sonunda can vermesi filmsel biçiminde de yorumlanabilir.Şayet sistemin dışına çıkarsanız sonunuz belirlidir der gibi.Bunun hakkında değişik okumalar yapılabilir ben uzatmayıp kısaca gerilimli seyirler der ve giderim.

  3. Falling Down : Süre bakımından oldukça nizami insanı çeken bir yapıya sahip tamamı ile sisteme yollamaları oldukça bol olan bir film seyrettim dostlar. Michael Douglas filmde resmen döktürmüş dostlar tabi takviyeci oyuncu rolünde Robert Duvall ustayı da es geçmemek gerekli. Filme gelecek olursak filmde bazı sahnelerde öyle can akdikeni replikler var ki resmen sistem tenkitsin kralını yapan replikler film bu nalmada da beni benden alan bir eser oldu. Netice olarak ben çok hoşlandım sistem tenkidi beğenen kardeşlerime netlikle öneri eder şimdiden iyi seyirler dilerim.

  4. İyi film olduğunu söyleyebilirim.Michael Douglas ve Robert Duvall için dahi izlemeye bedel.Üstelik Douglas’ın D-fens kişiliği süperdi.Film akıcı olup mevzu olarak da düşündürücü iletilere açıktı.

  5. Falling Down ,izlemeyi düşündüğüm ama hep ertelediğim bir filmdi. Muhteşem oyunculukları sade kurgusunun yanında köklü bir kapitalizm tenkidi kapsıyor ,bunu ilk kola sahnesinden tutunda o sonlara doğru olan estetik cerrahi sahnesine kadar da devam ettiriyor. Kapitalizmi ve şiddeti aynı kavramlarla tenkit etiyor bir bakıma ama bunu o kadar muhteşem işliyor ki hayran kalmamak elde değil. Tüm bu hadiselerin içindeki kişiliğimiz de gerçeğinde bizden biri Yalnızca yapmak istediklerini mübalağa eterek reelleştiriyor yaşamın sevincini sistemin getirdiği kavramlardan biri olan ”muhteşemlik” vakasından dolayı çıkaramamış ve hep zafersiz olmuş biri ,ve bir yerde öyle bir patlıyor ki kendisi dahi durduramıyor yaptıklarını…Bir öbür tarafta da sırf eşi istediği için yaşamından bırakan bir polis memuru var, son iş gününde dahi kıymetli bir şey yapmak için kendi yaşamını riske atacak bir polis…İki kişilikte de kendinizden bir şeyler bulacağınıza belirlimBenim en çok dikkatimi sürükleyen sahne ise tanınmış hamburgerci sahnesi oldu Bill şahsiyetinin her şeye karşın hiç bir şey yokmuş gibi davranışları, kasiyerle girdiği diyaloglar ve en son direnmeyip sorduğu sual, tek sözcükle şahane hazırlanmış.

    İzlenip de sindirilmesi gereken filmlerden muhteşem bir kara espri kısacası Metacritic vs. gibi sitelerdeki puanları düşük kalmış nedense, Michael Douglas ise oscar’lık bir performans çıkarmış puanım 7.9