İlginizi Çekebilir!
Evde Kedinizin Diğer Evcil Hayvanlarla Adaptasyonu

Evde Kedinizin Diğer Evcil Hayvanlarla Adaptasyonu

Okuma süresi: 3 dk, 9 sn

 

Hayvan sever olmak herkesin harcı olmasa da son dönemlerde artış gösteren bir ivmeyle karşımıza örnekleri çıkıyor. Evinde kedi ya da köpek bakan çok sayıda insana rastlayabiliyoruz. Bu hayvanların ise her zaman tek ve evde bakılan ilk hayvan olmadığı aşikârdır. Tam bu esnada akıllara bazı sorular takılmıyor değil. Örnek vermek gerekirse, evine ikinci kedisini alan bir ailenin diğer evcil hayvanlarla olan adaptasyonu nasıl sağladığı merak ediliyor.

 

Yeni gelen kedinin evdeki diğer kedilerle olan ilişkisi, ya da farklı bir evcil hayvanla olan münasebeti nasıl oluyor? Ettikleri kavgalar, anlaştıkları konular, ne kadar zamanda farklı evcil hayvanların kaynaştığı sürekli olarak soru kalıplarıyla bizlere sunuluyor. Baktığımız zaman ikinci bir evcil hayvanın eve kısa sürede adapte olmasında bazı etkin kurallar mevcut. Buna geçmeden evvel ise mutlak suretle hayvanların sağlığını düşünerek davranmanız gerektiğini hatırlatalım.

 

Evcil hayvan bakımında onların sağlığı en önemli husustur. Dolayısıyla yeni aldığınız evcil hayvanınızı kesinlikle ilk olarak veterinere kontrole götürmelisiniz. Bu öncelikle onun sağlığı, sonrasında diğer evcil hayvanlarınızın sağlığı, son olarak ise sizin sağlığınız için yararlı olacaktır. Veterinerin sağlık kontrolünden geçtikten sonra ise onu hemen diğerlerinin yanına almanızı tavsiye etmiyoruz.

 

İlk olarak ayrı bir oda ya da evin ayrı bir bölümü kullanılabilir. Yeni kedinizin birkaç gün kendini ait hissetmesi adına evin ayrı bir bölümünde kalması işinize yarayacaktır. Bu esnada onu aksatmadan ilgilenmeniz ve sık sık yanında bulunmanız önemlidir. Sonrasında ise diğer hayvanlarınızla tanıştırma vakti gelecektir.

 

Yeni Evcil Hayvanın Diğer Evcil Hayvanlarla Tanışma Evresi

 

Tanışma evresi kendiliğinden gelişen, daha çok aynı türler arasında daha kolay oluşan bir elektrikle vuku bulur. Bir kediniz varken, yeni bir kedi aldıysanız bu onların iyi anlaşma sürecinin kısa olacağının göstergesidir. Fakat bir köpeğin yanına kedi aldıysanız, bir kuş besliyorken evinize kedi aldıysanız anlaşmaları çok daha uzun sürecektir.

 

Yinede anlaşamaz diye bir algı olmadığını belirtmek istiyoruz. Burada birbirleriyle kavga etmeden, ilk andan itibaren kolektif oyunlara yönlendirmeniz hepsi için en iyi sonucu doğuracaktır. Oyunlara kendinizi dahil etmeniz ise doğrudan kaynaşma süresini hızlandıran bir etken olacaktır.

 

Eski evcil hayvanlarınız zaten sizi tanıyor ve sizi benimsemişlerdir. Bu aşamada yeni evcil hayvanınız ise yalnızca size güvenmektedir. İçerisinde sizin ortak paydada olduğunuz her organizasyon onların güvenli şekilde birbirini tanımasını sağlayacaktır. Ortak oyunların kendi sağlıkları içinde çok yararlı olduğunu zaten biliyoruz. Kaynaşma evresinin 2-3 gün ile başlayıp, 2-3 haftayı kadar bulabildiğini belirtelim. Süreç tamamlayıncaya kadar arada bir şeyi paylaşamamak, sorunlar yaşamaları ve kavga etmeleri olasıdır.

 

Zarar vermemeleri için her an yanlarında olmanız ise önerilir. Yemeklerini aynı kaptan vermek yerine, hepsi için ayrı saat dilimi ve ayrı yerler seçmeniz temel eğitimleri ve birlikte yaşama içgüdüleri için daha önemli olacaktır. Oysa tam tersine aynı kapla beslemek çok daha yaygın bir düşüncedir. Bu durumda kimin ne kadar yediğini ve sağlıklı beslenip beslenmediğini takip etmeniz oldukça güç olacaktır.

Bir Cevap Yaz