Er İst Wieder Da (2015)

Er İst Wieder Da (2015)

Alman siyasi tarihinin 1 numaralı ismi olan Adolf Hitler 2015 Almanyasın da kendini bulursa ne olur? Çocukların büyükleri takmadığı, herkesin cep telefonları ile dolaştığı, kısacası artık diktatörlüğün geçmediği bu dünya da Hitler’in işi hiç de kolay olmayacaktır.. Tarih sayfalarının gördüğü en kanlı faşist liderlerden Adolf Hitler, günümüze geri dönse neler olabilir? Hâlâ iktidarı ele geçirmek için şansı var mıdır, yoksa o tüm dünyanın nefret ettiği bir cani midir? Çıkış noktasını bu hayli ilginç fikre bağlayan Er Ist Wieder Da (Look, Who’s Back), içinde fantastik öğeleri barındırsa da esasen,  harika bir kara mizah ve oldukça sağlam bir taşlama örneği olarak önümüzde gelmektedir.

Genel hatlarıyla baktığımızda, filmin var olanı yüzümüze vurma gibi bir misyonu var. Almanya’nın özelinden tüm dünyaya yayılan hikâye, birçoğumuzun içinde saklı tuttuğu kötü tarafı adeta su yüzüne çıkarıyor. Hitler’e nefret söylemleri güden, işlediği ırkçı cinayetlerin her daim karşısında durduğunu belirten birçok insanın aslında, hâlâ o faşist düşünceleri zihninde barındırdığını, maalesef film vesilesiyle apaçık bir şekilde görebiliyoruz.

Filmin insanları düşünmeye sevk ettiği yerler ise, günümüz dünyası ile ilgili birçok çıkarımı da beraberinde getiriyor. Şu an çoğu toplum için birincil derecede eğlence aracı olarak görülen; gereksiz programlarla insanların beynini uyuşturan, amiyane tabirle aptal kutusu olarak adlandırılan televizyonu Hitler’in ilk gördüğü an, akıllara bu ileri teknolojiyi kullanımımızla ilgili birçok soruyu da beraberinde geliyor. Biraz beyin jimnastiği yapalım ve olaya bir de şu gözden bakalım. Televizyon, 1940’ların başlarında bu denli yaygınlaşan bir teknoloji olsaydı, Hitler’in neler yapabileceğini, insanlar üzerinde ne denli daha fazla etki kurabileceğini düşünebiliyor musunuz? Nitekim Hitler’in propaganda bakanı olarak bilinen Joseph Goebbels’in, bu konu ile ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalardan biri de bu tezi destekler nitelikte. “Bana vicdansız bir medya verin, size bilinçsiz bir halk sunayım”

Hitler’in konuşma yeteneğinden ve insanlar üzerindeki manipülatif etkilerinden bahsetmeye gerek dahi yoktur. Ancak filmin en çarpıcı yanı ise, onun aslında insanları kandırmaya gerek duymamasında yatıyor. Hitler, günümüze geldiğinde de öncesinde de hep insanların içinde saklı tuttukları duyguları dışarı çıkarmanın baki olduğundan bahsediyor ve buna göre de hareket ediyor.

Özellikle filmin finalinde, Hitler’in yaptığı konuşma günümüz dünyasını, daha da öte yaşadığımız coğrafyanın acı gerçeğini gözler önüne sermekte.

Siz bir canisiniz.

-Öyle miyim? O zaman bu caniye oy verenleri de suçlamanız gerekli. Hepsi de cani miydi? Gayet de sıradan insanlardı. Yalnızca, vatanlarını sıra dışı olan birine emanet etmek istediler. Ne yapacaksınız, seçimleri mi yasaklayacaksınız? Hiç oturup, insanların neden benim peşimden geldiğini sorguladınız mı? Aslında onlar da özünde tıpkı benim gibiler. Aynı değerlerin peşindeler.

Er İst Wieder Da (2015) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz