İlginizi Çekebilir!
Epilasyon Lekelerinde Ne Kullanılır?

Epilasyon Lekelerinde Ne Kullanılır?

Okuma süresi: 3 dk, 32 sn

 

Vücudunuzda istemediğiniz kıl ya da tüyler varsa bunlardan kati suretle kurtulmak için epilasyona başvurabilirsiniz. Artık lazer epilasyon yöntemi o kadar yaygınlaştı ki hemen her kadın için çözüm yolu olarak görülmeye başlandı. Doğal olarak epilasyon sonrasında oluşan sorunlara yönelik merak duygusu fazlasıyla kabardı. Bilhassa erkeklerin kıllarından kurtulmak için başvurduğu epilasyon seansları cilt lekelerini beraberinde getirdi.

 

Cilt lekelerine ne iyi gelir sorusuna baktığımızda uygulanabilecek yöntemler arasında çoğunlukla ilaçlar karşımıza çıktı. Örneğin epilasyon sonrası cilt lekeleri oluşumu önlenmediği takdirde büyük bir problem haline dönüşebiliyor. Günümüzde yaşanan cilt lekelerinin giderilmesinde en büyük başarı ilaç endüstrisi sayesinde sağlanıyor. Aslında dermatoloji uzmanları mevcut lazer epilasyon yöntemlerinin lekelenmeye sebep olmadığını doğruluyor.

 

Ancak hassas bir hal alan derinin uygulanan lazerin ardından güneş ışınlarının zararlı UV ışıklarından korunmasını ön görüyor. Eğer bu koruma aşamasını sorun yaşamadan uygularsanız hiçbir problem yaşamamanız mümkün oluyor. İlk bir ay çok önemli bir süreç olarak kabul ediliyorken epilasyonda cilt lekeleri nasıl geçer sorusu bir türlü gündemden düşmüyor.

 

Epilasyon Sonrası Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

 

Epilasyon yaptırdıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalırsanız ilk bir ay boyunca cildinizde geniş lekeler oluşabilir. Bunlar çoğunlukla güneş ışığını doğrudan gören yüz ve kollarda gözlemlenir. Ancak yaz aylarında epilasyon yaptırmanız bacaklarınızda aynı izlerin çoğalmasına sebep olabilir. Genelde uzmanların ortak görüşüne baktığımızda ise epilasyon tarihinin kış aylarına denk getirilmesi önemlidir. Böylece zararlı UV ışınlarından korunmak sandığınızdan daha kolay olur.

  • Epilasyon Lekelerine Karşı Bepanthen Kullanımı
Yanık, dermatolojik sorunlar ve cilt rahatsızlıkları için kullanılan kremlerin başında yer alan Bepanthen epilasyon lekeleri içinde en sık tercih edilen üründür. Doğal karışımlar içermesi ve buna ek olarak en etkin cilt kremi olması epilasyon sonrasında yaşanan lekelenmeleri önlüyor. Uzmanların tavsiyesi Bepanthen Plus krem kullanımı olurken normal kremin etkilerinin de olumlu sonuçlar doğuracağını vurguluyor.

 

Bu tip cilt kremlerini doktorların tavsiyesiyle beraber kullanmanız oldukça önemlidir. Hatta genel anlamda herkesin dikkatini çeken bir kullanım oranı söz konusu olsa da reçetesiz olarak kullanmamanız önerilmektedir. Birçok benzer cilt kreminin aynı işe yaradığını, fakat sizin cilt sorununuza göre farklı bir ürün tercih edilebileceğini unutmayın.

  • Epilasyon Lekelerine Karşı Advantan Kullanımı

Advantan bir nevi Bepanthen muadili olarak düşünülebilir. Yine cilt üzerinde onarıcı etkileriyle bilinen krem epilasyon sonrası cilt lekelenmelerinde etkili bir çözüm yolu olarak görünmektedir. Kullanımlarının yanı sıra yaz aylarında epilasyon yaptırıldıktan sonra bu lekelerle boğuşmanın son derece muhtemel olduğunu her doktorun vurguladığını söylemek istiyoruz.

 

Düşününce epilasyon lekelerinin geçmesini sağlamak amacıyla Advantan kullansanız dahi önceliği kış aylarında lazer epilasyon olmaya vermelisiniz. Buna ek olarak epilasyon sonrası bir ay kadar güneş ışınlarına direk maruz kalmamak en önemli koşullardan birisi olmaktadır.

  • Epilasyon Lekelerine Karşı Zeytinyağı Kullanımı

Eğer epilasyondan kaynaklanan cilt lekesi için doğal bir yöntem arıyorsanız zeytinyağı kullanabilirsiniz. Günümüzde zeytinyağının besleyici etkisini düşündükçe cildimiz için ne kadar faydalı olabileceğini biraz daha iyi anlayabiliyoruz. Doğal olarak zeytinyağını düzenli olarak cildimize hafifçe uygulamamız cilt lekelerinin oluşumunu geciktireceği gibi mevcut lekelenmeleri silecektir.

 

Hem lekelerin arınması hem de mevcut epilasyon sorunlarının tekrar yaşanmaması için güneş ışığından korunmak amacıyla güneş yağıyla birlikte kullanılabilir. Bu tip koruyucu ürünler size zararlı ışınların vereceği dermatolojik etkileri en aza indirecektir.

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)