İlginizi Çekebilir!
Dondurucu Temizliği

Dondurucu Temizliği

Okuma süresi: 2 dk, 52 sn

 

Dondurucular hayat kurtarıcı bir buzdolabı bölmesidir. Aynı zamanda ayrı bir beyaz eşya olarak temin edilebilir. Bu eşyalarda kışlık erzakların tutulduğunu düşünürsek bakteri ve mikrobun uzak durması gerektiğini söylemeliyiz. En büyük sorunlardan bir tanesi elektrik kesintileri olurken, normal şartlarda belirli bir soğukluğun altına düşmeyen bu alanlarda mikrop üremez.

 

Yine de işinizi sağlama alarak dondurucu temizliği yaparken bazı özel yöntemleri uygulamak isteyebilirsiniz. Genelde bu tip uygulamaların net sonuçlar doğurduğunu hepimiz biliyoruz. Dondurucu nasıl temizlenir diye merak edenler içinse bir kılavuz niteliğinde olan bilgiler hemen aşağıda yer almaktadır. Sizde kışlık donmuş gıdalarınızı temiz bir dondurucunun içerisinde muhafaza etmek istiyorsanız bunları uygulayabilirsiniz.

 

Dondurucu Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Dondurucu temizliği birçok kişi tarafından yanlış yapılmaktadır. Yılda bir kez kışlıklar hazırlanmadan yapılan temizlik dondurucular için yeterli olmaz. Keza daha sık temizlenmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Buzdolabı poşetlerinin içerisinde yer alan besinlerin daha sağlıklı bir ortamda bulunması için temizliğinin aksatılmaması gerekmektedir.

  • Dondurucu Temizleme Aralığı

Dondurucuların temizlik süresi için ortalama öneri yılda 3 kezdir. Bu 4 ayda bire tekabül ettiğinden yaz ayında, kışa girmeden ve bahar ayında yapılabilecek bir döngüye oturtulabilir. Minimum ise yılda 2 kez doldurmadan önce ve doldurduktan sonra temizlenmesi gerektiğini söylemek gerekiyor.

 

Eğer yılda yalnızca bir kez temizliyorsanız soğuk ortamına rağmen dondurucularda mikrop ve bakteri oluşumlarına rastlanabileceğini söylemek gerekiyor. Hatta yiyeceklerin taze ve ideal formlarda korunmasını önleyecek düzeyde bir koku oluşumuna şahit olabilirsiniz.

  • Dondurucu Temizliği

Dondurucu temizliği esnasında genelde sirke kullanılır. Mikropları doğrudan engellemesi ve üremelerini önlemesi bu aşamada önemlidir. Fakat burada ayrım yapılması gereken iki farklı tür dondurucu vardır. Bunlar arasında birinci olanı buz yapmayan donduruculardır. Yalnızca sirke temizliğiyle bu tip eşyaların temizliği yapılabilir.

 

Fakat buz yapan bir dondurucunun temizliği için önceliği buzların erimesine vermelisiniz. Bazı ürünlerde temizlik için buz eritme fonksiyonu yer alır. Düğmeye basarak buzluktaki tüm buzların erimesini ve su haznesine dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bunun ötesinde eğer böyle bir özelliğe sahip değilse yapacağınız şey gliserin kullanmaktır.

  • Dondurucu Buzları Nasıl Temizlenir?

Eğer dondurucunuzda çözülmeyen buzlar varsa ve bunlardan kurtulmanın yolu da basittir. Örneğin dondurucu buzlarını eşyanızda yer alan çözücü özelliği olmadan çözmeyi düşünüyorsanız gliserin kullanımını dikkatli bir biçimde uygulayabilirsiniz. Çok az miktarda gliserinle ıslatılan bezi buzların üzerine sürerek erimelerini sağlayabilirsiniz. Sonrasında iç yüzeyi sirkeli suyla temizlemek daha da kolay olacaktır.

  • Dondurucuların Dış Temizliği

Dondurucuların dış temizliği için herhangi bir kaide bulunmamaktadır. Tıpkı buzdolabının dış yüzeyini temizler gibi rahatlıkla silebilirsiniz. Sirkeli su kullanmak, limon yağı gibi parlatıcıları tercih etmek size kalmış. Aynı zamanda farklı temizlik ürünlerine başvurabilir ve onlarla sorunsuz bir biçimde hijyen sağlayabilirsiniz.

 

 

Şuna da göz atabilirsiniz: Fotoğraf Lekelenmeleri Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)