İlginizi Çekebilir!
Dökme Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Dökme Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Okuma süresi: 2 dk, 36 sn

Günümüzde bakır eşya kullanımı son derece azaldı. Bakır kazanlar ve güğümler eskide kalan bir anıya dönüşürken halen daha birkaç parça dökme bakır tencere ya da tabak bulabileceğiniz evler var. Dolayısıyla dökme bakırlar nasıl temizlenir konusuna değinmeden geçmek istemiyoruz. Zira dökme demir tencerelerin temizlik aşamalarını anlatmadan evvel bakırı pas geçmek olmazdı.

 

Dökme bakır temizliği için kullanabileceğiniz malzemeler bir hayli kısıtlı. Tuz ve sirke karışımının en iyi sonucu verdiğini ve bu yüzden herkesin kullandığını belirtmeliyiz. Karışımı tamamıyla hazırladıktan sonra ilk yapmamız gereken şey zemindir. Zemini bu karışımla güzelce ovmak gerekir. Çok yoğun bir karışıma maruz tutulduğunda bakırların kararabilme ihtimali vardır. Dolayısıyla dökme bakır temizliği az malzemeyle hafif ovalama yöntemiyle gerçekleştirilir.

 

Dökme Demir Eşyalar Nasıl Temizlenir?

 

Dökme demir mutfak eşyaları çok daha sık kullanılır. Bilhassa kızartma tavaları, tencereler ve birçok mutfak gereci dökme demirden imal edilir. Aslında tüm kadınların uyguladığı pratik bir temizlik biçimi var. Dökme demir eşyaların temizliği için uygulanmakta olan fırın temizleyiciler gerçekten pratiklik yönünden ciddi bir zaman kazandırıyor. Ancak bunun zararlı olan yönlerinin olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Örnek vermek gerekirse fırın temizleyiciler yalnızca dökme demir eşyaların dış yüzeyleri için kullanılabilir. Eğer demir mutfak gereçlerinin iç, yani kullandığınız ve içerisine bir şey koyduğunuz kısmına aynı temizleme seçeneğini uygularsanız bu size zarar verebilir.

 

Buna ek olarak fırın temizleyicisi uyguladığınız dökme demir kapların dış kısımlarının tekrardan bol su ve bulaşık deterjanıyla arındırılması gerekir. Yalnızca bu temizlik formunun ardından kullanıma hazır olduğunu düşünenler fazlasıyla yanılıyorlar.

 

Genellikle dökme demirlerin iç temizliği sabunla yapılır. Ancak sabundan ziyade kirlerin kurumadan uygulanabilecek tuzlama yönteminin daha sağlıklı olacağına hemfikiriz. Yalnızca kullandıktan hemen sonra yapmanız gereken şey tuz dökerek bu sayede arınmasını sağlamaktır. Ardından bol suyla durulamanız yeterli olacaktır.

 

Tuzun dökme demirde temizlik aşamalarında kullanılması buna ek olarak paslanmayı önler. Zaten bu tip mutfak gereçlerinde en çok yaşanan sorun pastır. Paslanmaların sonradan giderilmesi mümkün olsa da önlenmesi oldukça güçtür. Bu nedenle tuz kullanımı bunu engeller ve yapışma durumunu ortadan kaldırır. Yemeklerinizin, kızartmaların gerek besin açısından gerekse yağ kalıntıları açısından yapışmaması sağlanır. Daha temiz ve temizlenmesi daha kolay bir mutfak gerecine sahip olursunuz.

Şuna da göz atabilirsiniz: Fotoğraf Lekelenmeleri Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)