Disctrit 9 – Yasak Bölge 9 (2009)

Disctrit 9 – Yasak Bölge 9 (2009)

district9, district, yasak, bölge 9, yasak bölge 9

Disctrit 9 genel geçer uzaylı filmlerinin aksine olaya başka açıdan bakarak sıradan bir uzaylı filmi olmaktan kurtuluyor. Otuz yıl önce Dünya’ya devasa boyutta bir uzay mekiği yanaşıyor ve günlerce olduğu yerde kalıyor. İnsanlık uzaylılardan saldırı ya da çok gelişmiş bir teknoloji beklerken hiç umulmadık bir şeyle karşılaşıyor.

Film bu noktadan sonra farkını ortaya koyuyor. Bütün uzaylı filmlerinde gördüğümüz uzaylı üstünlüğü bu filmde gerçekleşmiyor aksine insanlar uzaylıları kontrol altında tutuyor. Bütün Dünya ülkelerinin katkılarıyla Güney Afrika’da uzaylılara Disctrit 9 adında bir bölge inşa edilerek o bölgeden ayrılmalarına izin verilmiyor.

   Uzaylıları kontrol altında tutan büyük devletlerin ve büyük şirketlerin artık tek amaçları uzaylı silahlarının kopyalarının yapilabilmesidir.

Ancak bir sorun vardır. Uzaylı silahları sadece onların DNA kodları ile aktif hale gelmekte. Bu sorunu çözebilmek için Multi-National United (MNU) adlı şirket çalışmalarını sürdürmektedir ve bu şirketin başında başrolde oynayan Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) bulunmaktadır. Artık onun hikayesiyle baş başasınız.

   Filmde anlayamadığım ve üzerine düşündüğüm bir nokta var. Galaksiler arası ulaşımı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip uzaylılar nasıl olur da bu kadar ilkel davranışlar sergileyebilir?

Bu durum bana ne kadar garip gelsede böyle filmlerden daha fazla zevk alabilmek için bazen mantığı kapatmak daha yararlı. Eğer uzaylı filmlerini seviyorsanız ve farklı bir senaryo arıyorsanız, bence hiç durmadan yapımcılığını efsane yönetmen Peter Jackson’nın yaptığı Disctrit 9’u izlemeye başlayın…

Yasak Bölge 9 (2009) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  76 Yorum

 1. Bence çok iyi… 10/10

 2. başları azıcık sıkıcı olsa da film ilerledikçe o sıkıcılığı ortadan kalkıyor.ancak devamı gelmeliydi yarıda vazgeçilmiş oldu.

 3. iyi kurgulanmış, baştan soğukkanlı gidip sonradan coşkuyu çoğalan çok hoş bir uzaylı filmi. bir çok filmde uzaylılar ya az görünür yada filmin sonunda ortaya çıkarken bu filmin başından itibaren uzaylı – insan ilişkileri değişik bir biçimde ve uzaylıları sığınmacı gibi ele alınmış. sevinçle izledim bilim kurgu hoşlanan kesinlikle izlesin…

 4. izlerken bir çok şeyi denetledim. biz ne kadar insanız. ayrımcılık mevzulu çok iyi bir film. sahneler harikulade. peki bide şöyle düşünelim filmde uzaylılara yapılanla sığınmacılara yapılanların farkı var mı. insanlık sınan müessese hala yaşıyor mu merak ediyorum.

 5. Filmi hoşlanmadım sarihçesi. Adam durduk yere uzaylıya dönüşüyor. Ayrıca Ameriika’nın doğudaki savaşlarından izler taşıdığını düşünüyorum filmin.

 6. Film başından sonuna kadar çekici .Puanım : 9/10

 7. Yüksek tempolu, aksiyonu bol ve uzaylılara baya acıdığım hoş bir bilimkurgu. 8.0/10

 8. Nitelikli bir bilim-kurgu filmi ile absürt bir aksiyon filmi arasında çok ince bir çizgi vardır. O kadar ince bir çizgidir ki bazı filmlerde film bittiğini kavrayamazsınız. District 9 filmi de beni çok çelişkide vazgeçti. Film süresince dokümansal tadında sahnelerin varlığı ve senelerce mucizevi bir öge olarak sunulmuş uzaylı kavramını gayet hoş bir şekilde filmin içine dahil etmek güzel olmuş. Fakat filmin sonlarına doğru hiç gerek olmayan aksiyon sahneleri ve filmin içinde fark edebileceğiniz küçük mana dışı sahneler beni filmden azıcık soğuttu. Çok daha sağlam bir esasa oturtularak çekilebilirdi . Ayrıca filmin finali müthiş bir bilmece. Tamamen ortada kaldı film. 7/10

 9. kamerası dokümansal çekimi tadında hoş bir film. zaman kaybetmeyin izleyin .

 10. temposu cok iyi ve amerikan milliyetciliginin gomuldugu bilim kurgu-aksiyon filmi. 8.5/10

 11. Azıcık sabırla izlenilmesi gereken bu filmi, nasihat ederim.

 12. Bilim-kurgu gibi gözükse de, derinlerde dram uyumakta bu filmin. Varoluşsal olguların düşünsel veya tavırsal doğrultudan inceleme edildiği, film akışında negatif istikametlerin gözümüze sokulurcasına dramatize edilmesini bizlere izlettirmişler.

 13. christopher sen bütün bir bilim uzaylısısın arkadaşım!

 14. Mevzu çok farklı ama sevemedim. Görüntüler ,ikili ilişkiler ,mekan içimi sıktı. yer yer kabus gibi, gerilim filmi gibi. film bitti kabustan uyandım sanki. nasihat etmem. 6,8

 15. bu filmin ilk fragmanın izlediğimde buney dedim nasıl bir film belgeselmi filimmi belirli değil dedim ve film yokluğu sürüklüyordum ve açtım izledim gerçekten yanılmışım bunalmadan heycanla sonuna kadar merakla izledim önyargılı olanlar hiç düşünmeden izleyin vazgeçin sevmeyi gözde filminiz olucak.

 16. “Three years, I promise.”

 17. District 10’i bekliyoruz..

 18. bu ne aga böyle..filmin ilk yarım saati resmen saçmalık.yok uzaylılara tahliye kağıdı imza attırmaya çalışmak fala..zamanınız çok bedelsizse açın izleyin derim

 19. 10/5

 20. Silah , efor ve yok etme ! Çıkar ve acımasızlık bahtına kendi jenerasyonunu gözünü kırpmadan tüketebilen …… bu boşluğu dolduramıyorum : Uzaylılar temalı çok şey anlatan ve sezdiren , ilk etapta dokümansal izliyormuşuz tadı veren , sonrası bitimine kadar coşkuyla ve düşünceyle dolu dolu bir film.. Çok hoş bir nasihatti, teşekkürlerimle ..

 21. çok değişik temalarda bilik kurgusal uzaylı filmi mevcut. genel anlamda klişeleşmiş bir kalıp olageldi. uzaylı saldırır dünyaya, dünya kendini korunur uzaylılar hep üstündür. bu imal hem muadillerinden bu doğrultusuyla değişik hemde senaryosal olarak anlatımı değişik. bazı dostlar evraksalımsı dedilerse de gerçeğinde reel yaşamdan uyarlama filmler olur ya hani ilk başta bazı hadiseyi yaşamış kimseler vakaya dahil olup ayrıntılar verirler o stil olmuş başka bir deyişle bir an haberimiz olmadan birileri mi geldi dünyaya demeden edemedim. ilk başta hadiseyi anlatanlar kısmında az bunalmıyor değil insan ama anlatanlar merak duygunuzu aralıksız yeni şeyler söyleyerek körüklüyorlar da ayrıca filmden kopmanıza müsade etmiyorlar. rejisörün stili kendisini belirli ettiriyor gerçeğinde daha evvel izlediğim fakat dikkat etmediğim filmlerin de rejisörü ayrıca elysıum yeni cennet ve chappie filmlerini de aynı rejisör idaremiş. genel anlamda aynı sıkıntılı ve cool havaya sahipler. neyse genel anlamda iyi bir film ve zamanında bunu en iyi film gibi dört oscar adaylığı ile süslemiş bir imal.
  iyi seyirler.

 22. çok makûs. bilim kurgudan çok uzak çok sığı bir film. uzaylıya kağıt imza attırmak nedir ya?

 23. Çok eksantrik ve farklı bir imal. Basit basit uzaylı filmlerini izlemem, lakin bu filmi bayadır izlemek istiyordum ve her seferinde erteliyordum. Film bittiğini kavradım ki izlemeye kıymet bir imal. Zamanınız da izleyin.

 24. Değişik bir film olmuş baya hoştu zevkli cümbüşlü 8.4/10

 25. bukadar hoş mevzuyla yapılabilecek en boktan film netlikle rejisörlüğünü cristopher nolan ın olması gereken kadar hoş mevzusu var ama en boktan biçimde tüketmişler bittiğinde ne izledim ben dememek için izlemeyin

 26. notum 5/10 daha fazla etmez