Dangal (2016) 3

Dangal (2016)

Aamir Khan’dan sinemaya uyarlanan, gerçek bir hikaye… İzlememdeki en büyük etken hayatta birilerinin bunu gerçekten başarması oldu. Konusu hakkında bilgi verdiğimde anlayacaksınız ve izlediğinizde kesinlikle ayakta alkışlayacaksınız. Önerim henüz vizyondan kalkmamışken sinemaya gidip izlemeniz.

Filmde Aamir Khan, güreşçi Mahavir Singh’i canlandırır, Mahavir bölgesel bazda güreşte birincilikleri kazanmış ve başarısını şampiyonluğa taşımış milli duyguları önde olan biridir. Mahavir’in tek hayali ülkesini uluslararası temsil ederek madalya kazanmaktır. Parasal anlamda yeterli imkanları olmadığı, ülkesinden de destek görmez, evlilik hayatının verdiği sorumluluklar nedeniyle güreşi bırakıp düzenli bir işe giren Mahavir, erkek evlat sahibi olup hayalini artık oğluyla gerçekleştirmeyi kafasına koyar. Hevesi ilk çocuğunun kız olmasıyla sarsılır ama yine de vazgeçmez, ta ki 4. çocukta kız olunca artık hayallerini rafa kaldırır. Mahavir’in hayallerini gerçekleştirmek için illa çocuğunun erkek olması gerekmediğini, kızlarının kendilerini korurken karıştıkları sokak kavgasında ortaya çıkar. Kızlarının potansiyelini görür ve  güreş müsabakaları için hazırlamaya başlar. Kızlar için bu durum ceza olarak görülürken Mahavir’in güreşin karakterden geldiğine olan inancı sağlamlaşır. Kızlar okul bir yandan, babalarının güreş merakı bir yandan derken kimlik bunalımına girerler. Uzun saçları ve küpeleri hayallerinde kalır ve gelişim sürecindeki yaşadıkları krizi gittikleri bir düğünde kazandıkları bilinç sayesinde atlatırlar.

Hikaye Hindistan’da geçse de yaygın bir inanış vardır: Kızlar yemek yapar, evlerinin düzeni ve temizliğinden sorumludur, çocuk doğurarak soylarını devam ettirmeleri gerekir, vs… Babalarının aslında kendilerinin hayatını ne kadar önemsediği anlarlar. Sıkı çalışmalar sayesinde babaları gibi birincilikler kazanırlar, artık ulusal düzeyde ülkelerini temsil edebileceklerdir. Büyük kız Geeta spor akademisine katılarak hayallerini gerçekleştirme yoluna gider. Öğrendiği her şeyi geride bırakması gereken Geeta, antrenörünün kalıplaşmış tekniklerine alışır. Aile ziyaretine gittiğinde okulun “daha ileride” olduğuna inanarak babasını – Geeta ve Babita için yaptığı kum alanda – karşısına alır. Tecrübe ile teknik arasındaki yarışı teknik alır. Geeta babasını yenerek güçlü hissetsede ulusal şampiyona elemelerindeki başarısızlığı onu kopma noktasına getirir. Görüşmeyen baba-kızın arasını, Geeta’nın arkasından spor akademisine giren Babita yapar. Kırgınlıkları kenara atarak babasının dediklerini dikkate alarak durumu toparlar. İlk üçe kalan Geeta antrenörünü dinlemeden güreşir, başarısı ise tüm Hindistan halkı tarafından gururla izlenir. Son rakibinin zorlu olması, yarışlar esnasında babasının orada olamaması yenilgiye götürürken babasıyla anısı sayesinde 5lik puanı alarak ülkesine altın madalya kazandırır, Babita ise ülkesine gümüş madalya kazandırır ve Mahavir ile kızlarının hayali gerçek olur.

Hikaye ne kadar onların başarısı gibi gözükse de onların başarısı ile tüm kadınlar kazanır. Vakit kaybetmeden izleyin çünkü insana bir ışık yeter.

Dangal (2016) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  43 Yorum

 1. niye bu kadar beklettim üzüldüm şahane bir film son maçta soluksuz izledim reel olması ayrı bir haz veriyor aamir sen ihtiyarlama bu sektöre daha çoooook gereklisin

 2. iyi iyi film ama azıcık uzun oluyor. Aamir Khan iyi film yapıyor, marka neticede. mevzuyu ve hissi kısa müddette verebilen film daha tesirli bence. çok uzun olmasaydı 8.9 verirdim ama o kadar uzun bir film olunca bence 8.3

 3. Aamir’den yeniden şahane bir film

 4. Hint filmi pek seçim etmediğim için sarihçesi azıcık ön yargıyla başladım filme ama siz öyle yapmayın: öyküsü,oyunculuğu gerçekten süper bir film olmuş netlikle izlenmeli

 5. aamir khan, gerçekten hürmet dinlenmesi gereken bir film sanatçısı, oynadığı rollerin hakkını veren bir oyuncu. Filmleriyle alakalı; ülkesinde tenkit ettiği yanlar, ülkesinden yola çıkarak reelinde tüm ülkelerdeki mevcut yetersizlikleri, sinema argümanıyla çok iyi veren bir dünya insanı… Her filmi ağızda ayrı bir tat vazgeçer. Ayrıntılara önemser. Fİlmle alakalı gereken söylenmiş,. Benim özellikle dikkatimi sürükleyen; film başındaki fit adaleli bedeni filmin ilerleyen dakikalarında rol gereği yağlı bedene dönüştürmesi, oyunculuğun ne kadar hakkını verdiğini gösteriyor.

 6. adamlar ne hoş film yapmışlar. İzledikten sonra “işte budur” dedirttiriyor.

 7. Gerçekten daha iyisini izleyene kadar en iyisi bu.Tek kelime “Şahane”.10/10

 8. hiperaktif olan bendenizi 2 saat 49 dakika koltuğa çivilemiş, göz doldurmuş, tüy diken diken etmiştir. senaryo, oyuncu tercihi, müzikler… hatasızdı.
  aamir khan’ın evvelki filmlerinde olduğu gibi sistem tenkidi. reel bir öyküden uyarlama. cemiyetler bu kadar aynıyken başka bir deyişle anlatılacak bu kadar tasa, analiz etilecek bu kadar mesele varken neden bizden bir aamir khan çıkmaz? üzülmekteyim. çünkü mesele hicivse bizde bu kaderde başını vermiş üstatları vardır.
  adam ülkem harikulade demiyor. 14 yaşındaki kızını yaşlı bir adamla evlendiren baba iğrencini de gösteriyor, limon kadar memesi olan çocuk güreşeceği zaman salyalarını akıtarak “allahın izniyle tişörtü yırtılır da bir yerleri açılır.” diyen pedofili de, bu anlayışı yasallaştıran cemiyeti da.
  “sizin gibi idareyiciler bu koltuklarda oturduğu için hindistan beynelmilel zafer elde edemiyor.” dediği adamın pişkince “kalktım o zaman, hadi yemeğe gidelim.” deyip odadan çıkması tanıdığımız, bildiğimiz bir davranış değil mi? bilindiği üzere, bizde de koltuğa oturan kalkmaz, ölüsü kazınır.
  o kaypak alıştırmanın benzersi kaç yol göstericimiz olmuştur bir şey muvaffak olmaya çalışırken, galibiyetimizden nemalanmaya çalışan.
  son sahnenin alt metni türkiye’de gelişen kızlar için apayrıdır zira evet, böyle cemiyetlerde “her kız babasını yüceltmek ister”.
  başka bir deyişle kısaca aamir adamsın

 9. Müthiş bir filmdi.????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 10. Harikulade..

 11. Ben böylesine muhteşem , mucizevi , fevkaladenin de üstünde sıfat koymaya bulamadığım bir film seyretmedim . Bu sitede hiçbir filme 10/10 demedim ama bu film için 10/10 diyorum . Sonuna kadar helal olsun .

 12. Dün,Ghajini filmi hakkında çok negatif yorum yaptım ve artta duruyorum.Fakat bugün bu film hakkında ne diyeceğimi bilemedim.O kadar hoş ki.Resmen gözyaşı döktüm.Kadınların güreşini bu kadar alakayla ve coşkuyla izleyeceğimi söyleselerdi inanmazdım.Kısacası her kare harikulade,anlatılan ve anlatılmak istenenler şahane.Özellikle kız çocukları…..

 13. Harikulade ????????????

 14. Tek kelime ile şahane.tek eksi bulduğum yanı kızkardeşlerden ufak olan yan rol gibi kalmış büyük kardeşten çok geri tasarıya düşmüş oysa yaşam verilen ufak kız kardeş de madalya almış zaferli bir pehlivan, iki kardeşte ana kişilik olarak denk ağırlığı olabilrdi filmde. Amir khan sayesinde hint filmlerini sevdim

 15. Tek sözcükle harikulade… 10/10

 16. Tek kelime ile Şahane . 2 saat 40 dakika nasıl geçti kavramadım dahi tek bir saniyesinde dahi bunalmadım. Mevzu, oyunculuklar, verilmek istenen ileti herşey çok zaferli. Kesinlikle izlenmeli 10/10

 17. filme önyargı ile başladığım için kendime kızdım. azim ve inançla neler yapılabildiğinin reel bir hikayesi. 10/9

 18. Son filmi Secret Superstar’dan sonra Dangal’ ı Pehlivan izledim yeniden çok hoş bir filmdi, kalıpları deviren iletileri azmi, atmoseri ve oyunculuklarıyla çok zaferli,ayrıca oyunculuk yalnızca rol kesmek değil aynı zamanda rolün gerektirdiği fiziksel metamorfozu da yansıtabilmektir, filmde Aamir Khan’ın fiziksel başkalaşımına CGİ teknolojisiz vs. hayret ediyor insan, bu beceriye nadide oyuncular sahip.

 19. insanın her filmi mi cemiyetsel ileti kapsar? Aamir yeniden yapmış yapacağını.. tek sözcükle muhteşemdi

 20. Aamir khan nasıl iğreti durmadan hem genç hem yaşlı olabiliyor bu adama cidden inanamıyorum..

 21. 1,5 saatlik absürt sapan ve size hiçbirşey katmayan bir film seyretmektense 2:40 dakikalık ömür boyu izlediğim en iyi filmlerden biriydi diyeceğiniz bir Amir Khan şaheseri . Yeri geldi güldük yeri geldi onlarla ağladık hala tesirindeyiz ????

 22. Bu kadar uzunluktaki filmi bu kadar rahat izlete öğreniyorsa burada zafer mevzubahisidir bence. Yeniden hoş bir imale imzalaymışlar , reel bir hadiseden esinlenen üretim yer yer boğazda düğümler oluşturuyor . Bir zafer öyküsünün yanında hoş sistem tenkitleri de mevcut . Çok basit değildir bence bu kadar özveri ile çalışmak eli öpülesi babaya çok büyük hürmet gerektirir.

 23. Sinemada neşeyle izledik. Bir babanın kızları için neler yapabildiğini anlatan bir film olmuş. 7.8

 24. Bu filmi anlatmaya kelime,tümce yok.Başyapıt. 10/10

 25. sıkılmadan izlenebilecek bir film

 26. beni hüngür hüngür ağlatmışm efsane film. bu film için söylenecek laf bulamıyorum. yalnızca izleyin izlettirin..

 27. Çok hoş bir film netlikle izlenmesi gerekiyor,verdiği ileti çok hoş.

 28. Aamir Khan’ın her filmini izledikden sonra bundan daha iyisini yapamaz herhalde diyorum ama her keresinde de yeni bir mevzu buluyor ve daha iyisini yapıyor. Hazini, heycanı, aksiyonu bütün kıvamında ilerliyor. Her filminde olduğu gibi izleyiciyi filmin içine sürüklemeyi cok iyi muvaffak oluyor. İzleyin.

 29. Film efsane , vermek istediği ileti ve işleyişi zati yaşama bakış açınızı denetletir her Aamir Khan filminde bunu gördük.

  Takribî 3 saatlik zamanıyla Bollywood sanayisinde sıkmadan izlettiriyor.Çok ender de olsa bazı yerlerinde bunaldığım olmuştu o da olsun o kadar. Kadın ve erkeğin cemiyette denk olma zorunluluğundan tutun spordaki kanunsuzluklara kadar bir hayli ileti var.

  Oyunculuklara kazançsak tüm takım efsane bir de sıçramadan geçilmemeli cast takımı itinayla seçilmiş kızların seneler sonraki metamorfozları ve Aamir Khan metamorfoz aşamaları çok iyi yansıtılmış. İyi ki varsın Aamir Khan ..

 30. mucizevi,mevzusu anlatımı oyunculuğu bu filmde herşeye yer var.Fazla bişey yazmak bu filme haksızlık olur bi kere daha izlerim izletirim.

 31. Aamir olunca iş değişiyor. Yeniden efsane bir film olmuş

 32. Sağlam filmdi.

 33. Aamir Khan’ın zaferli eserlerinden bir tanesi Dangal filmini çok hoşlandım. Filmin öyküsü reel bir hadiseden oluşuyor. Film her istikametiyle hatasız. Herkesin izlemesini nasihat ederim. Yerli ablavut komedi filmlerine gideceğinize bu cins filmleri izleyin tenim.

 34. Mevzusu filan çok sıradan gelebilir ama Yaşam Öykü olması filmi kıymetli kılıyor ve tabi ki Aamir Khan imzası herşeyin önünde daha iyi filmleri olduğunu düşünüyorum Aamir Khan hayranıysanız her türlü izlerken sevinç alacaksınız…7,5/10

 35. duygu yoğunluğu hat düzeyde çok irdeledim 4-5 kere izledim tek kusur bulamadım aamir khan gerçekten bir efsane filmleri yalnızca film değil

 36. Çok hoş bir filmdi netlikle izleyin.

 37. çok etkilendim hikaye samimi

 38. MUHHTEEESEMMMMM!!!

 39. Yeniden bir mucizevi Aamir Khan filmi. Sıcacık bir hikaye, mükemmel oyunculuklar, şahane bir senaryo. Film her şeyden öte ders verir kalitede. Hindistan, ülke olarak bu bakış açısını korur ve ilerletebilirse, modern bir ülke olma yolunda süratli adımlara yolunu alacaktır. Aamir Khan’a söylenecek reelinde fazla bir kelime yok. Yalnızca Bollywood değil tüm dünyada yaşayan en iyi oyuncular arasında. Film her anlamda takdire şayan edilecek bir üretim ve reel yaşamdan uyarlama olması da filmi ayrı bir yere sahip oluyor. Netlikle nasihat ediyorum.
  Puanım: 8.9

 40. efsaneydi…netlikle izlenmeli

 41. Senaryo hoş, Aamir Khan zati oyuncunun tasviri… Nasihat ederim

 42. Aamir Khan ve süper bir film daha hiç tereddüt etmeden izleyin.

 43. Tek başına herkese karşı dik duruş poziyonunu inatla ve inandığı bildiği doğrularıyla ayakta duran bir adamın değiştirdiği onlarca suratlarca yaşamın değişmesine neden oluşunu izleyeceksiniz. bir kıvılcımın harlanması ile devasa bir ateşe dönüşmesini izleyeceksiniz.