Cold Mountain – Soğuk Dağ (2003)

Cold Mountain – Soğuk Dağ (2003)

Oyuncular; Nicole Kidman (Ada), Jude Law ( Inman), Renee Zellweger, Natalie Portman, Cillian Murphy. Zengin Kadro ve Anthony Minghella yönetmenliğinde…

“Sevgili Bay Inman,

Günleri sayarak başlamıştım. Sonra da ayları. Artık döneceğiniz umudundan başka hiçbir şeye güvenmiyorum. Birbirimizi gördüğümüzden beri geçen yıllarda, bu korkunç savaşın her ikimizi de artık birbirimizi tanıyamayacağımız denli değiştirmiş olmasından duyduğum bu sessiz korku…”

Evet filmin girişi bu şeklide. Amerika iç savaş dönemlerinde birbirine aşık olan iki kişi, Ada ve Inman. Fakat savaşa katılmak zorunda olan Inman ve geride Ada’nın hayatları her geçen gün daha da zor geçmeye başlar. Ne var ki aradan aylar, yıllar geçmiştir artık. Ada Inman’in yaşadığından şüpheli; Inman ise döndüğünde neyle karşılaşacağını bilememektedir. Ama sevgileri içlerindeki umuda sarılır ve perde kapanır..

“Kaybettiklerimizi kimse bize geri veremez. Bu topraklar asla iyileşmeyecek. Çok fazla kan döküldü. Kalplerimizdeki yaralar kapanmayacak. Tek yapabileceğimiz geçmişimiz ile barışmak ve ondan ders almaya çalışmak…”

Soğuk Dağ (2003) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  74 Yorum

 1. Law, Kidman ve Portman gibi oyuncular filmde olur da o film makûs olabilir mi? Olanaksız gibi bir şey bu. Ben çok hoşlandım. Nicole Kidman’ın ve Natalie Portman’ın o eşsiz hoşluklarıyla, Jude Law’ın karizması ve o müthiş oyunculukları ile film sizi çekiyor. İkinci kez izlemeyi düşünüyorum, nasihat ederim.

 2. etkileyici. / 7.5

 3. Evet aşırısıyla uzundu. Bu çöp düşünceyi toprağın altına göm. Belki gübre olurda ağaçlara yararı olur. Şimdi hakikat mevzuya dönelim.Film nasıldı? Bir Kefaret kadar içinize işlemeyeceğini belirtmem gerek. Filmin yarısında ne gerçekleşeceğini kavrıyorsunuz. Buda sizi sona hazırlıyor. Üzerinizde oluşacak tesiri eksiltiyor. Katkısı olanlar bize yalnızca birkaç kere birbirinin suratını görmüş ve bir kere öpüşmüş iki insanın umutları tükenmeden tekerrür kavuşma hasretini anlatıyor. Buda bu mevzulara uzak olan bir insaı derinden etkileyebilecek senaryo. Aşırısıyla mücadele yer alıyor. Sonunda minik bir keder kaplarken içinizi, bir anda gülümse etmeye başlıyorsunuz. İzlemenizi nasihat ediyorum.

 4. bu filmi izlerken usuma tarantinonun zincirsiz filmi geldi bazı sahnelerini bu filmden almış olabilir zati dediği gibi izlediğim her filmden çalarım diye :

 5. hiç bunalmadan büyük neşeyle izleyebileceğiniz bir film kesin izleyin zira resmen şaheser 8.5/10

 6. netlikle izlenilmesi gereken bir film

 7. İzlenilmesi gereken daha önceki hoş filmlerden…

 8. Evet filmin süresi azıcık uzun fakat başlarda azıcık sabırlı olursanız şayet sonrasında sizi şahane bir film bekliyor.N.Kidman ve J.Law mükemmel geçim sağlamışlar.Filmde aşk, dram, savaş, arkadaşlık, umut, sabır, dirayet, azim, keder ve mutluluk başka bir deyişle yaşama dair her şey var.İzlemeden evvel yorumlara şöyle bir bakınca izleyip izlememek arasında azıcık kararsız yaşadım.Fakat şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki filmi hiç kararsız etmeden izleyebilirsiniz.Zati filmi kadrosu deyimi caizse şampiyonlar ligi gibi.N.Portman, J.Law, N.Kidman R.Zellweger, C.Murphy gibi tek başına başrol oynaması olası oyuncular bir araya gelmiş.Ayrıca yarıyılın atmosferi çok iyi yansıtılmış.Son haftalarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi.Bu kadar zaman nasıl gözden kaçırdığıma donakaldım doğrusu.Vakit kaybetmeden izlenilmesi gereken bir film.Puanım 8.1/10

 9. İzlerken çok sıkıldım.Nasihat etmem.

 10. Söyleyecek laf vazgeçmez ya bir gidişat ancak böyle anlatılabilirdi sanırım.

 11. mükemmel ötesi film…o kadar çok ağladım ki. acil alkol gereksinimim doğdu

 12. İzlenecek nitelikli bir film

 13. amerikan iç savaşı hakkında çok siyasi durulmamış, tamamen aşk odaklı bir film. fazla samimiyetsiz geldi öyküsü. filmin yakışıklısı, hoşuna kavuşmak için herşeyi göze alıp firar etmesi, yolda başına geçen binbir bela… sonunda romantik sevişme sahnesi vs… finali haricinde pozitif bir şey söylemek güç doğrusu. yinede benim gibi ayrıntılara takılmayan mükemmelliyetçi biriyseniz seveceksinizdir.

 14. Romantik dram filmleri kapsama alanım dışında kalmakla beraber hoşlanarak izlediğim ve duygulandığım arşivlik filmlerden. Nicole Kidman iyiydi. Masal gibi filmdi.

 15. şahane bir film. kesinlikle izlemelisiniz. özellikle aşk filmi beğeniyorsanız. 10/8.5

 16. Çok hoş film dogrusu.Uzun olmasına karşın bitmesini hiç istemedim.

 17. sevenlerin birbirini bekleyebileceğini göstermesi ve kidman çok hoştu..10/7

 18. Amerikan iç savaşını fon alan film zaferli oyunculukları ve müzikleri ile öne çıkıyor, gerçeğinde senaryo çok normal ve olanları varsayım edebiliyorsunuz. Romantik-Dram ağırlıklı film arka tasarıdaki savaş şartlarını ve savaşın getirdiklerini zaferli bir biçimde yansıtmayı muvaffak olmuştu, benim oyum her zaman takdir ettiğim Rene Zellweger’e bence çok zaferli bir performans sergilemişti

 19. mübalağa etildiği kadar temenniyi karşılamayan bir film

 20. Bütün 5 senelik bir aşk. Zamane aşklarıda keşke bu kadar bekleseler birbilerini. Parça parça izlemesem filmden daha büyük bir sevinç alabilirdim ama yeniden de kuzey-güney yarıyılını anlatan amerikan filmlerini hoşlanmam hasebiyle güzelime gitti. Başka Bir Deyişle mevzu bütün olarak şöyle savaş yarıyılında kavuşamayan iki aşığın öyküsü. azıcık köleliğe de vurgu var tabi. neyse iyi seyirler kadınlar baylar.

 21. Repliklerine en hayran olduğum filmlerin başında kazanç. Ya da uyanırsın ve birisini o kadar çok düşünmüşsündür ki kemiklerin sızlar. Buna ne dersin? Umutla, hasretle geçen bir aşk öyküsü ama filhakika da kemiklerine işleyen bir sancı. Nitelikli bir kadro ve mekan tercihleri çok hoş tabiatın bin bir hali. 10/8

 22. Nicole’e aşık olduğum film.

 23. mübalağa etildiği kadar iyi değil oyuncular için izledim ama izlenmese de olur. hangi cinse yoğunlaşacağını öğrenememiş bir film. Savaş, romantik, dram en azından biri ağır basmalıydı ki seni içine çekebilsin

 24. Bu filmde Natalie Portman oynamıyor. Neden ismini yazmışlar ki?