Cehennem – Inferno (2016)

Cehennem – Inferno (2016)

Cehennem // 2016

Ron Howard yönetmenliği.

Dan Brown’nun aynı adlı eserinden uyarlama.

Başrolde Tom Hanks.

Film bir aksiyon ve gerilim filmi. Aynı kitapta olduğu gibi bol bol flashback sahneleriyle dolu. Bu sahnelerin çoğu esas adamımız Profesor Langdon’ın hafızasını geri kazanmaya çalışmasının ürünleri.

Filmin başından itibaren gerilim ve aksiyon zirvede. Buldukları şifreler ve ipuçlarıyla ana meseleye yani tüm dünyayı tehdit eden bir hastalığa ulaşmaya çalışırlar.

Kitabı da okumuş olmama rağmen, biraz farklılıklar vardı doğrusu. Fakat film kesinlikle baştan sona keyifli bir aksiyon sunuyor size.

En ilgi çekici nokta filmde olayların bitiş noktası Türkiye. Yani bahsedilen salgın yayılması için Türkiye’de, Yerebatan Sarnıcında zamanının gelmesini beklemektedir. Bunu keşfetmek Langdon için zor olacaktır. Bunun için Dante’nin cehennem figürünü ele alacaklardır.

Film de beyni yakan noktalar ise iyi insan ile kötü insan arasındaki ayrım. Bunu keşfetmek o kadar zor ki. En son 15 dakika içerisinde flashback ler son buluyor. Böylece her şey açığa çıkmış oluyor.

İki kez tavsiye ederim bu filmi. Hem kitap açısından hem de film açısından.

Tom Hanks bir efsanedir üstelik, onu bu yaşlı haliyle görmek her geçen gün üzse de, geçen gün işte efendim, durduramıyoruz :).

Cehennem – Inferno (2016) Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  72 Yorum

 1. danteyi hoşlandıran film

 2. Kitaptaki tesiri filmde bulamadım ama yeniden de aksiyon sahneleriyle iyi bir filmdi. Tom Hanks bu filmde öbür filmlerdeki performansın gerisinde kalmış.

 3. Filmin sonunu kitaptan değişik yaptıklarına göre Dan Brown’un devam eden kitaplarına cinematic universe olarak nasıl uyacaklar, kavramıyorum. Zira Dan Brown’ın timelineında virüs dağıldı ve insanlık tarihi için dönüm noktası oluşturabilecek kadar büyük bir şey bu. Dan Brown’ın bu senenin sonunda çıkan kitabı büyük olasılıkla bu noktadan devam edecek. Film uyarlaması olarak ise devam edilebilecek bir nokta yok.

 4. Kitap uyarlamaları her zaman birebir olmaz tamam ama bu kadar da değiştirilmez. En hoş kısımları yoktu, sonu değiştirme sebepleri neydi ki? En azından gümüş saçlı bayan olsaydı dedim. Cehennem efektleri bence tek hoş kısımdı

 5. Kitaplarını okumadan hatta kitapları hakkında en küçük bir fikrim bile olmadığı halde bu filmi de izledim. Kitaba uygun mudur değil midir öğrenemem. Ama şunu söyleyebilirim ki netlikle ilk iki filmi kadar iyi değildi. Sır dolu başlayıp öyle gitti. Yer yer ters köşeler yaptı fakat olmadı olamadı. Evet yeniden bulmacalar gördük çözüldü edildi tarihi ögeler mevcuttu fakat bir şeyler beceriksiz idi. İşte o beceriksiz olan şeyler ilk iki filmde olduğundan bu film fazla fazla yavan kalmış onların yanında. Neyse çok uzatmadan şunu söylemek istiyorum. İlk iki filmi izledim diye bunu da izlemek isteyen olursa güvenin bana çok şey kaybetmezsiniz izlemezseniz. Zira gerçekten öbür filmlerinin yanında bu film fazla sönük 5.5/10 .

 6. Kitaba uymayacaksanız filmini yapmayın!!!
  Başlangıçta fena başlamıyor film kitapla paralel gidiyor gibi tabi ki bir çok yerde kopma var ama o kadar olur diyorsunuz. Filmin yarısından sonrası bütün bir fiyasko. Resmen kitabı, filmde baştan yazmışlar. Ayrıca filmin süresi beceriksizdi diyebilirim zira detaya boğan bir kitabı varken filmde her şeyi bu kadar üstün âmâyı geçeceklerine vakti yarım saat kırk beş dakika daha uzatıp çok daha nitelikli bir film yapabilirlerdi. Tabi bir de orijinal senaryoyu bozmayacaklardı. o nasıl bir sondu ya öyle? okuduğum şeyle hiç ama hiç ilgisi yoktu absürt sapan bağımsız bir şey yapacaksanız gidin başka film çekin. şunu söylemeliyim ki dan brown’un kitapları ne kadar harikaysa sinema uyarlamaları o kadar perişan oluyor. da vinci’nin parolası, melekler ve iblisler ve en son da cehennem. en büyük hayal kırıklığı bu son film ama. öbürleri daha coşkulu daha çekiciydi. bence kitabını okuduysanız yeterli. meraktan illa ki izlemem gerekiyor diyorsanız izleyin ama yoksa hiç gerek yok. Tom Hanks dahi kurtaramıyor filmi…

  Şunu da anekdot düşelim İstanbul’u gösterdikleri ilk sahnelerde kentin en eğri en makûs mimarisini gösteriyor ama sonra düzeliyor bence. Sonrasında gayet hoş denizi de bir çok şeyi de gösteriyorlar ama dediğim gibi en başta minik bir likeni işlemi yapmadan geçmiyorlar yeniden bizi ;

 7. da vinci sifresi ve melekler ve seytanlarin ardindan cehennem bir turlu istenilen seviyeye ulasamayan bir film olmus..
  ingiliz yonetmenlerin en onde gelenlerinden olan ron howard bu filmde cizgisinin cok altinda kalmis..tom hanks gibi bir sinema efsanesi dahi filmi yukariya tasimayi basaramamis…
  amerikan sinemasinin herzaman uyguladigi algi işlemi bu filmdede mevcut ve turkiye cagdisi bir ulke olarak gozler onune seriliyor resmen..
  olmamis..kitaplari ve ilk filmiyle kendini hoşlandıran seri ucumcu filmde ici bos bir balon misalii fossss diye sonuyor ve bumuydu başka bir deyişle diyosunuz..
  yinede tom hanks efsanesinin hatirina temenniye girmemek sartiyla izlenebilir..

 8. Pek hoşlandığımı söyleyemeyeceğim. İmalden ziyade Türkiye’nin bir Afganiastan gibi gösterilmesine takıldım…

 9. çok iyi bir film sırlı ve ipucu kapsayan filmler her zaman dikkatime sürüklemiştir izlerken merak içinde kalıp çekim yerleri ve görselliğiyle çok iyi bir film herkese iyi seyirler

 10. Film bana çok sahte geldi bir cinsli odaklanamadım

 11. şu hollywoodun turizm sahtekarlığını ne zaman kavrayacak bizim kültür bakanlığı.. istanbulu ortadoğu ülkesi gibi gösteriyorlar, bayanların örtünmesi gerekli gibi yansıtıyorlar, kapalı çarşıdan başka yer de çekim yapmıyorlar vs.. yabancı film imalcilerine koşul koyun kardeşim bunlar olmasın, ülkemizi doğru yansıtın diye, ülkemizi tanıtacaklar diye ses çıkarmıyorsunuz ama adamlar tanıtmaktan çok gömüyorlar, ülkemizi niteliksiz gösteriyorlar. Ne zaman farkedeceksiniz bu absürtlükleri kavrayamıyorum başka bir deyişle

 12. dan brown un hemen hemen tam kitaplarını severek okurum.. genelde de evvel kitabını okuyup, sonra filmini izlerdim.. ama cehennem kitabını almama karşın okuma fırsatım olmadı konutta öyle duruyor en yakın zamanda da okuyacağım kitabı.. onun için kitabının nasıl olduğunu öğrenmediğim için filmi ile kıyaslayamayacağım.. da vincinin parolasının kitabı çok hoştu filmide bir o kadar hoştu.. melekler ve iblislerin kitabı çok hoştu filmide bir o kadar hoştu.. belirlim ki cehenneminde kitabı hoştur ve filmide müthişti.. bu filmi öbür serideki filmlerle mukayese etmek ablavutluktur,, onların mevzuları değişikti bunun mevzusu işleyişi değişik başka bir deyişle kitaptaki mevzu ne ise filmdeki mevzu işleyişte o dur.. filmi beğenmeyenleride kavramıyorum, kitaptan çok farkı olacağını da düşünmüyorum.. filmi hoşlanmayan gitsin recep ivedik izlesin.. tom hanks robert london rolüne çok yakışıyor sanki onunla bütünleşmiş bir rol başka birinin olmasını düşünmek dahi istemiyorum ve çok galibiyetli.. son olarak tekerrür belirteyim muh te şem bir film.. puanım : 8.0

 13. Pek tatmin etmeyen bir filmdi.Yer yer sıkıldım.Sondaki İstanbul sahneleri hoştu.Ama dikkatimi sürükleyen şey şu oldu kurgu dahi olsa dünyayı etkileyecek,çoğu insanı öldürecek bir virüsü getirip İstanbul’a koyuyorlar.Evvel türkler can versin istiyorlar heralde.

 14. Film çok süratli ve karışık başladı ancak ortalarına doğru filme ısınabildim serinin öbür filmleri gibi sarmadı beni ama yeniden fena değildi 6.5/10

 15. Kitabını okuyan biri olarak, bu filme “Muhteşemdi”, “Çok hoş bir kurguydu”, “Galibiyetliydi” gibi yorumları yapanları kavrayamadım. Herhalde bu dostlar kitabı okumayan tayfa.

  İlk başladığında gayet galibiyetli olacağını düşündüm zira görsel efektleriyle Dante’nin Cehennemi’ni yaşattılar bize. Ancak daha sonra izlediğim film tamamen bir düş kırıklığı.

  Filmdeki kısım geçişlerini konuşmak dahi istemiyorum. Zati her film kitabının birebir kopyası olamaz ve olmuyor da. Ama sonunu niçin değiştiriyorsunuz be kardeşim! Film tamamen değişik bir son ile bitti.

  Burası spoiler kapsamaktadır…

  Kitapta Sienna Brooks yaşıyor bir kere. Onu da geçtim, virüsü yaymaya çalışan tarafta değil, durdurmaya çalışan tarafta yer alıyor Langdon ile birlikte.

  Yeniden kitapta Langdon ile Sienna Brooks arasında bir romantizm yaşanırken, burada apayrı öyküler dönüyor.

  Bunların ötesinde veba hastalığını yaymaya çalışmıyorlar. Hakikat tesiri, bireylerin kimilerinde tesirli olacak, Deoksirübo Nükleik Asit yapısına katılarak üremesini önleyecek, böylece dünya popülasyonunu eksiltecek bir aerosol. Ayrıca filmin sonundaki gibi dağılması önlenemiyor. Dünya’ya dağılıyor.

  Başka Bir Deyişle sarihçesi;

  Bayan Sienna Brooks terörist gösterildi.
  Türkiye’deki birinden destek aldı ki kitapta hiç öyle bir şey yok
  DSÖ Dünya Sağlık Teşkilatı ve Langdon Amerika muvaffak oldu.
  Geri kalanlar ise teröristliğine doyamadı.
  Sıradan Amerikan filmi bitişi ve kitapla ilgisi olmayan farklılıklar, eklentiler…

 16. Kitabını okuyan çoğu şahsı tatmin etmeyen bir film ve bende bu insanlardan birisiyim. Ancak izleme fırsatı buldum ve izler izlemez gelip taze taze yazmak istedim. Tom Hanks Langdon için o kadar iyi olmuş ki, üzerine “cuk” diye oturmuş diyebilirim. Ancak başta da yazdığım gibi okuyanları hayal kırıklığına uğratan ve tekerrüre düşen bir film olmuş. Yeniden de görsel efektler ve teknik ayrıntılar tarafından gayet muntazam bir üretim. Zamanınız varsa, Tom Hanks hoşlanıyorsanız veya sır-gerilim cinsi filmleri takip ediyorsanız izleyin. 6/10

 17. gram seyir zevki alamadım 5.0/10

 18. çekici ve farklı bir mevzusu var galibiyetli buldum

 19. Serinin ilk iki filmiyle mukayese etilemeyecek olması doğru,ama bunun filmin makûs olduğunu düşündürmesi yanlış…En azından finalin İstanbul da geçmesi,her ne kadar beni mutlu etse de,hala dışarıdan bizi “Arap” tiplemeleriyle yansıtmaları da bir o kadar üzücü…

 20. tom hanks arastırmacı rolune cok yakısıo o yapsın ben her turlu ızlerım yanı kesınlıkle vakıt kaybı deil hıc suphesiz acın izleyin

 21. yönetmenin kitaptan haberi yok 😀

 22. Tom Hanks mükemmel bir oyuncu. Bunun tekerrür tekerrür söylemek istiyorum. Film ise The Da Vinci Code ve Angels and Demons ‘ın yanında çok sönük kalıyor. Kurgunun galibiyetli olduğunu söyleyebilirim. Fakat bence bu filmdeki mesele Dante’ye herkes dominantmışçasına bir ilerleyiş mevzubahisi. Bu nedenle, kitabı okumamış biri için mevzunun havada kalacağını söyleyebilirim. Ama her şeye karşın zamanın nasıl geçtiğini kavrayamayacağını bir 2 saat var önünüzde. En azından Tom Hanks’in oyunculuğu için izlemeye kıymet. İyi seyirler.