İlginizi Çekebilir!
İshal Neden Olur?

İshal Neden Olur?

17 Kas, 2017
Bitki Böcekleri İçin Sprey Yapımı

Bitki Böcekleri İçin Sprey Yapımı

Okuma süresi: 2 dk, 52 sn

 

Bitkiler kimileri için çok önemlidir. Alınmış bir gerçek çiçeğin saksı içerisinde büyümesi için fazlasıyla efor sarf edebilirler. Ancak buna karşılık beklenmedik durumlar gün yüzüne çıkabilir. Örneğin bitki böcekleri siz bitkinize gereken ilgiyi verseniz dahi sağlıklı büyümesini önleyebilen unsurlardır. Genellikle bu tip durumlar için bitki böceklerine karşı ilaç kullanımı önerilir. İlaçların ise hemen hepsinde kimyasal içerikler vardır.

 

Tabi ki tarım ilaçları gibi böcekleri ve zararlıları ortadan kaldırırlar. Ancak bir domatesin tadını kestikleri gibi çiçeğinizin ya da bitkinizin yapraklarını dökebilirler, kökünün ölmesini sağlayabilirler ve daha nice zararla karşınıza çıkabilirler. Bunu ise hiçbir bitki sever kaldıramaz. Dolayısıyla bitki böceklerine ev yapımı ilaç tarifi sizin tüm sorunlarınıza çare olabilir.

 

Çiçek böceklerini doğal yollarla yok etmek sandığınızdan kolay olabilir. Yalnızca hazır bir sprey almak yerine kendi spreyinizi evdeki malzemelerle yapmanız gerekiyor. Bu bitkinizin gerçekten gerektiği şekilde büyümesine ve böcekler tarafından zayıflatılmamasına sebep olacaktır. Siz ise bitkinizin büyüdüğü her an keyif alarak bunu gözlemleyebileceksiniz.

 

Çiçek Böceklerine Karşı Sprey Tarifi

 

Çiçeklerinizin üzerindeki böceklerle mücadele etmek tabi ki oldukça doğaldır. Günümüzde farklı doğal malzemeleri karıştırarak çiçek ve bitkilerdeki böceklerden kurtulmayı başarabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 Diş Sarımsak
 • 1 Yemek Kaşığı Yağ
 • 1 Litre Su
 • Acı Biber

Hazırlanışı

 • Bitki böceklerinden korunmak için ilk etapta 2 diş sarımsağı havanda döverek ezmemiz gerekiyor. Bu işlemi dilerseniz bıçakla ufak parçalara ayırarak yapabilirsiniz.
 • Suyu bir kaba alın ve bu kabın içerisine sarımsakları atarak karıştırın.
 • Sıvı yağ kullanmanız suyun kıvamı ve daha etkili bir sonuç vermesi için önemlidir.
 • Sıvı yağınızı ekledikten sonra bu üç malzemeyi karıştırarak devam edin.
 • Acı biber ekleyip eklememek tamamen sizin inisiyatifinize kalmış. Ancak böcekler acı biberi hiç sevmez.
 • Bu malzemeyi de eklediyseniz bekleme sürecine geçebilir ve 24 saat boyunca karışımı bekletebilirsiniz.
 •  

  24 saat boyunca hiç dokunmadan beklettiğiniz bu sıvıyı sprey başlığı olan bir şişeye alın. Sprey başlıklı şişeden uygulamaya başlayabilir ve bitkinizde gördüğünüz böceklerden kurtulabilirsiniz. Zaman içerisinde bitki böcekleri bitkinizin yapraklarını yemeye ve buradan beslenmeye başlar.

   

  Bazı böcek ilaçları yalnızca çiçeğinizin toprağına eklenerek kullanılır. Oysa hazırlayacağınız bu ev yapımı bitki böceği spreyi sayesinde yaprakları tam koruma altına alabilirsiniz. Yaprakların üzerine sıktıktan sonra zarar vermeden silerek yaydırabilirsiniz.

   

  Acı biberin ve sarımsağın kokusu zaten böceklerin çiçeğinize yaklaşmamanızı sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak bitkinin gövdesine, yapraklarına ve toprağına bu spreyden birkaç kez püskürtebilirsiniz. Kullanımınızı düzenli forma getirdiğinizde gerçek anlamda olumlu sonuçlar almaya başlamış olursunuz. Çiçeğinize böcekler gelmediği için daha sağlıklı kök ve yaprak yapısına sahip olur.

  Bir Cevap Yaz