Ben X (2007)

Ben X (2007)

Merhabalar… Bugün izledikten sonra, bunca zaman nasıl ben bu filmi izlememişim dediğim Ben X filmi ile karşınızdayım. Film  Asperger sendromlu bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Asperger sendromlu insanlar sosyal etkileşimde sıkıntı yaşar. Film de bunu odak noktasına alıp, asosyal bir yaşamı olan Ben’in hikayesini anlatıyor.

Konusundan bahsedecek olursam; Ben vaktinin büyük çoğunluğunu bilgisayar oyunu oynayarak geçiren biridir. Oynadığı oyunda güçlü ve saygın bir seviyededir, ancak gerçek hayatta ise bunun tam tersi bir durumdadır. Güçsüz ve saygı görmeyen biridir.Çevresinde ki insanlar tarafından sürekli  aşağılanır ve hor görülür.Tüm bunların yanında oyunda tanıştığı Scarlite ona çevresinde ki insanlardan çok daha farklı davranır. Ancak ben için herkesin kolaylıkla yaptığı şeyler,hala çok zordur.

Belçika yapımı olan bu film, güzel bir toplumsal eleştiri getirmiştir.Hayata birde Asperger sendromlu ve Asosyel birinin gözünden bakın efenim.. İyi seyirler.

IMDb Puanı: 7,5

Ben X (2007) Filmin Fragmanı

Etiketler:

Bir Cevap Yaz

  75 Yorum

 1. Böyle bir filme izin verilmemeliydi. Otistik bir yakını olan varsa netlikle izlememeli. Bu gidişatın içinde olmayanlar için yalnızca garip bir film gibi görünebilir ama bu gidişatı yaşayan binlerce anne baba ve yakınlarında ki insanlar için; böyle bir film, zati muntazam olmayan psikolojilerini daha da bozmalarına neden olur.

 2. ” Otistik insanların hakikatinde en büyük problemi, cemiyete ayak uyduramamalarından çok, cemiyeti oluşturan fertlerin onlara gereken hoşgörüyü göstermemesinden kaynaklanıyor. Cemiyetsel baskı yaşamın her alanında kendini gösteriyor ve insanları tekeli altına almaya çalışıyor. Kendi gibi olmayanları dışlayan, dünyaya bir at gözlüğü takmışçasına bakan, değişikliklere hürmeti olmayan ve her şeyden ehemmiyetlisi eylemlerinin ileride ne neticeler doğuracağına aldırmayan kalabalıkları içinde eriten cemiyet, hakikatinde Ben ve onun gibiler için en büyük problemi oluşturuyor. Bu noktada Ben, oynadığı frp stili Archlord oyunuyla kendi iç dünyası ve dışarıdaki hakikat dünya arasında bir bağ kurarak, bu bağ üzerinden cemiyetsel yaşama kendini geçimlendirmeye çalışıyor. ”
  Asap kat rakamı + üzüntü = kaç eder ? Ne otizmli olmak kabahat ne de otizmin ne anlama geldiğini öğrenmemek kabahat . Duyarsız parazit şuursuz insanların anne baba sıfatıyla yetiştirdiği çocuklardır kabahat ..Mekteplerde izlettirilmesi gereken ibretlik bir filmdir.

 3. Bu film Otizmli şahıslar veya klasik bir insandan beceriksizi olanları kavramamız için iletiler içeriyor.Davranışlarınızı denetlemenize yol açıyor ufkumuzu genişletiyor.İzlenmesi gereken bir film.Sonu çok kolay tamamlanmış bir film olmasına karşılık izlemenizi şiddetle öneririm kaybetmezsiniz birşeyler alırsınız bu filmden emin olun ;

 4. Bu film içinde milyonlarca anlam barındıran bir mevzu var hakikatinde. Yalnızca otizmli bir çocuğu anlatmıyor bu film. Birileri ölmedende birşeylerin farkına varmamamız gerektiğini söylüyor bize. Elbetteki bunu bir otizmli bir çocuk üzerinden anlatması çok çok yaratıcı ve galibiyetli bir şaheser olmuş. Ancak dikkatle izlenmesi gereken bir psikoloji filmi. Mevzu otizmli bir çocuğun eziyete maruz kalması değil. Çevresinin bununla alakalı hiçbir tedbir almamış olması. Nihayet annesi birşeylerin farkına varıyor . Sonu hiç beklenmedik bir biçimde bitti ve filmde bir çok duygu metamorfozu yaşadım. Netlikle herkes izlemeli. Artık birileri can vermeden birşeyler için tedbir alınmalı.

 5. İntihar Odası2011 filmine benziyor. Ondan daha dramatik bi öyküye sahip. Ben şahsiyeti Greg Timmermans tarafından üstün performansla canlandırılmış. Alaycılık ve gaddarlık üzerine ilk akla gelebilecek bi film biçiminde belleğe kazanıyor. İntiharla verilen ders çok iyi bi ders olmuş, sürprizi banada sürpriz oldu. Sıkmadan izlettiriyor. İntihar Odası’nı sevenler kuşkusuz bunuda beğenecektir.

 6. Kızın hayal mi asıl mı olduğu mevzusu filmin sonuna gelmeden de seyirciye gösteriliyor hakikatinde bir iki yerde..Mesela hakikatte kızın giydiği bluz ile hayali kızın giydiği bluz değişik renkte..Cafede Ben ile kız otururken masada yalnızca bir kadeh var..Gemide,masada oturan 5 şahıs var iken 4 bireyin meşrubatı var ve aileden kimse de kız ile hiç konuşmadılar hatta göz teması dahi kurmadılar

 7. Fazla temenniye girmeden izleyin tenim. Tamam anlamlı bir film otizmi iyi anlatmış;ama azıcıkta izlenilen şeyden sevinç almak gerekir. Ben buna umursarım 6.75/10

 8. etkileyici bir film , izlenmeli , 10/7,8

 9. etkileyici, izlenmeli..10/7

 10. ”Kokusu yeterliydi,henüz yaşanmamış bir mevsimin kokusu,henüz keşfedilmemiş bir kıtada.” Bu replikle usumda kalıyor film, çok etkileyici ve anlatmak istediğini anlatıyor. 10/9 sonuna kadar hak ediyor.

 11. Otizmli bir ferdin gözünden dünyaya bakış, yaşanılan onca güçlükle çaba etme eforluğu. Bu filmi hakikatinde her fert izlemeli ki onların hayatını daha da güçleştirmemelerini tokat gibi anlatan bir film film olmuş. Onlar hatalı değil değişikler. Ve bunun cezası olamaz. Ama ne yazık ki hep ceza sürüklüyorlar. :

 12. film ilk 30 dk hoşlanarak izledim ama sonra filmde bi uysallık başladı film saçmalamaya başladı hele süpriz finalini hiç sevmedim uzun sözün kısası tırttttt

 13. Değişik yaratılmış olmanın zorlugunu, hakikat bir öyküden alınmış olduğunu öğrenerek izlemek insanı daha bir derinden etkiliyor.
  Makûsluğa, zorbalığa, elindeki belkide tek avuntu olan sanal dünyasindan aldığı eforla saglam bir ders veriyor Ben.
  Film kapsadığı anlamli, acıklı iletiler ile de hepimizin alması gereken dersler olduğunu andırdırıyor bize .. yalnızlık ve naçarlık içine itilmisligin verdiği acıyı seziyoruz an be an. Mülakatlarda sonunda ne olacağının kestirilememesi ile kurgunun zekice hazırlanmış olduğunu görüyoruz. İzlenmesi gereken, otistik bir çocuğun iç dünyasına dikkat sürükleyerek hepimizi hassasiyete davet eden etkileyici bir film.
  “insanlar hoş bir at gördüklerinde hemen binmek istiyorlar ama atın ne düşündüğünü hiç önem vermiyorlar” tümcesi ile son darbeyi vuruyor yureklere..

 14. Greg Timmermans nasıl bu kadar az üretimde yer almış kavrayamıyorum. Film ise bütün bir tokat kalitesinde

 15. greg timmermans ın oyunculuğuna hayran kaldım. öylesine duygulandırdı ki film süresince kişiliğin içine kapanıklığı anlatamam. böylesine hoş oyunculuk yapan bir adamın filmografisinde 3 tane film görmekte ayrı bir afallattı beni. filme gelecek olursak reyin sahneleri ile harmanlanmış olmasını çok sevdim. filmi izlemeyi uzun zamandır düşünüyordum ama bir vakittir sebepsiz bir biçimde ertelemiştim. keşke o bir istif absürt film seyredeceğime bu filmi daha evvel izleseydim 8/10 .

 16. 6/10

 17. filmin en hoş karesi ata sarıldığı an en hoş lafı” her son bir başlangıçtır”..mektepteki gençlere tokat atasım geldi gaddarlık ve azabın karşısında suskun kalamıyorum hakikat hayattada böyleyim bu film olduğu için malesef yutkunmakla ve söylenmekle geçirdim …gaddarlık ve eziyet karşısında kim olursa olsun hiddet hakimiyetim yoktur…benim adım khan’dan sonra izlediğim ikinci iyi filmdi….

 18. Başta Greg Timmermans’ın oyunculuğunun gözlerden kaçmadığını belirtmek isterim. Bu denli güç bir rolü üstlenmek ve galibiyetle bitirebilmek güç iş. Greg Bey bizi inandırdı ve etkileyebildi. Film akışı çok iyidi, afaki sahne ve sıkıcı kısımlar yoktu. Acayip bir anlatım stili seçilmiş ve otistik bir ferdi bir reyin şahsiyeti ile aynılaştırmak çok orjinal bir anlatım olmuş. İyi bir filmdi, ses getirmesi gereken filmlerden.. İzlenmesi emin olan..

 19. Orjinal film diye buna denir.Seneler evvel izlememe karşın hala tesirinden çıkamadım.Gerçek yaşamında hastalığı suratından mutlu olamayan Ben’in kendine sanal etraf da kurduğu dünyaya siz de onunla beraber giriyorsunuz.Ben bu etraf da kendini hem mutlu hem de eforlu hissediyor.Ayrıca insanların değişik olana karşı ne kadar tahammülsüz ve acımasız olabileceğini bir tokat gibi sert bir biçimde suratımıza vuruyor film.

 20. Güzel bir film bunalmadan izlecenek birşey…

 21. Otistik birini canlandırmak çok güçtür ama oyuncu çok galibiyetli bir biçimde canlandırmış ve filmi beğenmemize katkısı büyük olmuştur. Ben şahsiyetinin çok hoş yazılmış ve canlandırılmış olması filme yakınlık dinlememizi sağlamış, bunun yanında senaryo da hoş yazılmış garip bir film olmuş. Değişik insanlara tahammül gösterdikten sonra yaşam daha da hoş olur bence. Unutmayın karşıdaki şahsa göre de sizde değişiksiniz. Belki onların yaşamlarına dahil olamayız veya yaşantıları bize farklı gelebilir ama en azından hayata haklarına hürmet göstermemiz gerekiyor

 22. Kısa ve net.İzlemeden geçme !

 23. greg timmermensi tobeye benzeten tek benmiyim 😀

 24. sonu donakaltmalı; mevzusu aktüel yaşama uygun;ileti içerikli ;sürekliyici kısaca nitelikli bir film olmuş…nasihat ederim…

 25. Online reyin ve hakikat hayatı iç içe geçiren X şahsı. Böylesi çok var etrafta. Film iyiydi.