Avatar (2009)

Avatar (2009)

 

Avatar fantastik film severlerin kaçırmaması gereken hatta her türlü izleyici kitlesine hitap edebilen,gerçekten çok iyi bir kurgu ve alt yapıya sahip bir film.Mutlaka izleyen çoktur ancak yinede belki izlememiş olan olabilir diye paylaşmak istedim.

Avatar ünlü yönetmen James Cameron imzalı bir yapım.Hikayesine gelicek olursak insanoğlu yaşanabilecek yeni bir gezegen bulmuş hatta bulmakla kalmayıp yer altı kaynaklarını bile kullanmaya başlamıştır.Ancak gezegende ilkel fakat birbirine ve canlılara saygılı ,onurlu ve savaşçı bir halk yaşamakta, insanoğlu ise bu gezegeni kullanabilmek için bu halkı katletmesi gerekiyo.

Bu iki ırkın arasındaki savaşı çok çarpıcı ve sürükleyici bir şekilde anlatan avatar 7.9 imdb puanına sahip kesinlikle şiddetle tavsiye ettiğim filmlerin başında gelen bir film.Şimdiden iyi seyirler…

Avatar (2009)  Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  92 Yorum

 1. İzlediğim yarıyıl oldukça güzelime giden bir filmdi. Bence içeriği oldukça anlamlı ve manidardı. Efektleri ve senaryosu da son derece galibiyetliydi. İzlemek isteyenlere önerilir.

 2. Avatar Efsane 10/10 Avatar 2 Bekliyoruz :

 3. Geçen zamanla beraber kıymetinden ve izleyiciye sezdirdiklerinden hiçbir şey kaybetmeyen, aksine kıymeti ve tadı daha da çoğalan cinste filmlerden biridir. Emin bir kesime değil, HERKESe izlemesini öneririm; herkese katabileceği bir şeyler, yaşatacağı duygular var filmin, o stil bir film.

 4. Overrated üretimlerden biri yaptığı sistem tenkidi dışında bir özelliği olmayan klişelerle ve mana kusurlarıyla dolu sıradan bir imal 7/10

 5. görüntü filan filan 10 numara ama işte… aması var. çözüm ve final kasveti var. eleştriler fazla yüzeysel ve az muhtelif. kendini bakire duyuru eden yaşam bayanları gibi. sömürgecilerin yoksullara yaptığı emperyal tenkit… bu film işte bu.

 6. Yaklaşık 10 senelik bir emek Ellerinize sıhhat smile ifade sembolü Turok Makto Sizlerle smile ifade sembolü NeytiriZoe Saldana Omaktikaya Klanının Prensesi seni unutamam. Jake Sully Sen üstat Sam Worthington Yarı felçli savaş gazisi .İkiz kardeşi can verdiği için Pandoraya misyona geliyor.

 7. 10/9

 8. Küçük tefek anlamsal yanılgılar haricinde yapıldığı yarıyıla göre teknolojinin faydalarını seyirciye galibiyetli bir biçimde sunan nadide filmlerden olmuş. Süresi her ne kadar uzun olursa olsun, son dakikakasına kadar kendini seyrettirmesini öğreniyor. İnsanoğlunun enerji kaynakları için nice canlıları hiçe saydığını gösteren bir film ortaya çıkarmışlar. Ben hoşlandım, umarım devamı da gelir.

 9. Çok beğendim hoş bir film okadar film seyretmeme karşın nedense şimdi izlemek kısmet oldu. geçimsiz world war z gibi filmlerle birlikte beklediğim bir film daha oldu bilim kurgu olarak.9/10

 10. Önyargılarla şimdiye kadar izlemediğim bir filmdi.Sonunda izledim ve gerçekten filmin 2009 yılında gösterime girdiğinde neden bu kadar mübalağa etildiğini kavramadım.Film hoş miydi hoştu serinin öbür filmleri gösterime girdiğinde gider miyim giderim muhtemelen ama haddinden fazla mübalağa etildiğini düşünüyorum.

 11. Yalnızca bu yorumu yapmak için aza oldum. Ahkam kesmek hedefinde değilim haddime de değil lakin bütün anlamıyla Emperyalizm dayatması ve bize ‘şahane film’ dedirttikleri fazla sıradan bir film. Sinema ile teknolojinin iç içe olmasından haz alan dostlar bıbı bıdılayabilirler. Yalnızca tek odada çekilen ve neredeyse sıfır bütçeyle hazırlanan 2007 imali The Man from Earth misali dururken bıdı bıdılamak ki kendisi benim ilk 20 filmim içindedir ağzınıza kürekle vurmak için bir mazeret sanki. İlla teknoloji diyorsanız ‘1985’ Back to the Future der susarım. Sevgi ve hürmetlerimle.

 12. Abartılmış hoş bir film

 13. Mükemmel bir film bence. Bir çok şahıs makûs yorumlar yapmış ama onların aksine filmin mevzu olarak çok ders verdiği görüşündeyim. İnsanların dünyadaki kaynakları tamamen harcayıp dersini almayıp başka seyyarelerdeki kaynaklar için canlı cansız hoş çirkin her şeyi katletmesini mevzu alıyor.

 14. Çok Para Tüketildi Bu Filme Reel Sual Dokundu Mi?
  7/10

 15. Tamam Avatar’a çok para tüketildi tamam çok reklam yapıldı bla bla bla.
  ama bazı sahnelerini sırf görüntü niteliğinden sırf manzaraları izlemek için açtığım ender filmlerdendir. bütün bir görsel show ve Avatar gözde filmlerinden çıkmayacak bir filmdir.

 16. Benim için nitelikli bir filmdir.Mevzusu itibariyle eksik kalsa da görüntü açısından göz doldurucuydu ayrıca sıkmayan bir filmdi.O kadar aşağılamaya gerek olduğunu sanmıyorum.

 17. 3 ebatlı filmlerın yenı cıktıgı donemde bı tutkuyla sınemaya gıdıp ızledıgım daha da yuzune bakmadıgım imal. Tamam görsellık guzeldı ama ınanılmaz sıkılmıstım. Bomboş ve klişelerle dolu bır ıcerık. Vasat oglu vasat bı fılm. Puanım 5/10

 18. Şu filmi iftirayanları kavramıyorum dev bir bütçeyle çekilen bir film mevzusu iyiydi akıcılık iyiydi daha ne bekliyorsunuz filmden kavramıyorum boş insanları boş yorumlarını aldırmadan açın izleyin müddet geçirin devasa bir imal olmasada boş bir film değil

 19. izlediğim ilk 3D filmdir hep hatırası var bende

 20. yukarda filmin cins kısmında yazan her cinsinin sonuna hatta dibine kadar hakkını veren ve böyleliklede bunu muvaffak olan çok az filmden biri olma özelliğini taşıyan bence oraya birde görsellik diye yeni bir cinsin yazılmasını gerektirecek kadar şahane bir göz zevki sunan büyük ekran tv de bluray ve 3d olarak izleyin nedemek istediğimi ozaman anlarsınız kime böyle izlettiysem ağzı sarih kaldı bütün bir şaheser
  10/9.7

 21. Avatar 2009 imali olan bir bilim kurgu filmi. Filmin senaryosunu dünyaca şöhretli ve vizyoner bir kişilik olan, sinema dünyasına Terminatör,Mahlukat,Titanik gibi filmleri kazandıran rejisör James Caeron yazmış ve yönetmiştir.Üç ebatlı başka bir deyişle 3D sinema tekniği ile çekilmiş olan bu filmle beraber sinema sektörüne yeni bir çığır açmayı muvaffak oldu. Bu eserle beraber 3D sinema perdeleri ve IMAX 3D sinemaları mantar gibi piyasaya çıkmaya başlamış. Böylece sinema sektörüne yeni hasılat kapısını da aralamış oldu. Oscar mükâfatlarını kazanan ve en iyi film dalında aday olan ilk üç ebatlı kamera ile çekilen ilk film olma özelliğini de taşıyor bu arada.
  Rejisörümüz bu filmi 1999 yılından beri çevirmek için mücadele sarf ederken teknolojinin eksik ve pahalıya mülk olacağını hesaba katmasıyla projeyi 2009 yılına kadar erteledi. 2009 yılında Avatar filmi için 237 milyon dolar gibi bir sayıyı imalcilerden koparmayı muvaffak olmuş ama bir çok dedikodulara göre film 280 ile 310 milyon dolar gibi bir sayıya patlamış . Tabi bir de buna 150 milyon dolarlık bir tanıtım maliyeti ilave etmek gerekir. Ne kadara mülk olmuş olsun bütün bütününe 2 milyar 185 milyon dolarlık bir hasılatla tüm zamanların gişe hasılatı rekorunu elde etmeyi muvaffak oldu.
  Film en son teknoloji ile çekilmesine, görsel efektlerin şahane olmasına karşın, filmi izlerken senaryonun gerçeğinde çok sıradan olduğunu kabul etmek zorundayım. Kurtlarla Dans, Son Mohikan gibi filmlerin senaryosuna eşlik gözlerden kaçmıyor. Avatar için müthiş bir film dememe karşın filmde geçen Na’vi ulusunu Kızılderililere benzetiyor ve bir zamanlar Amerika’nın yerli ulusuna yapılmış olan vahşet ve koloniciliği gözlerimin önüne geliyor. Yinede sinema tarihinde çığır açan bir eser olarak yerini almayı muvaffak oluyor.
  Bu arada Jake Sully rolü için üretimcilerin ilk seçimleri arasında Matt Damon ve Jake Gyllenhaal gibi şöhretli adlar vardı, ancak rejisörümüz James Cameron o yarıyıl tanınmamış olan Sam Worthington’u başrol olarak seçti. Bu sayede sinema dünyası yeni bir yıldızın doğuşunu izleme fırsatı bulmuş oldu. Sigourney Weaver ise daha evvel rejisörümüz ile beraber Yaratılar filinde beraber çalışmıştı. Ama benim gözümde öne çıkan Colonel Miles Quaritch rolü ile Stephen Lang oldu. Garip karizmatik duruyor rolü makûs bir şahsiyet kapsasa de.

 22. Yav dostlar beğenmedim demek istiyorum ama yok sen ne kavrarsın yok film izleme gibi tepkilerden çekiniyorum. Çok iyi kavradığımı iddia etmiyorum ama Hitchcock’un filmlerini izliyorum mesela bu aralar ve adamın en makûs filmi dahi bu filmden daha hoş. Gerçekten beğenmedim. Hatta özür dilerim ama bu film ‘bence’ bütün bir saçmalık.

 23. görsellik olarak şahane film olarak bayağı ahım şahım bulamadım…ama görsellik ve olağanüstü olarak çok çok iyiydi….

 24. Türkiye’de 2009 itibariyle iyice sezilen küresel ekonomik kriz yarıyılında, sinema salonlarında gösterime giren çok yüksek bütçeli bu film, kendi cinsinin hakkını veriyor.

 25. Devam filmi gelene kadar herkes ihtiyarlayacak anlaşılan.

 26. 8.2/10

 27. filminde önune geçen na vi ler gerçeğinde türktür bizdeki sazan tarih profösörleri demişti
  filmin senaryocuyu söyleme yapmıştı na vi ler hayel mahsulüdür dıye 😀

 28. en hoş filmlerden biriydi devamı çok geç kaldı.

 29. şu filme nasıl makûs yorum yapabiliyorsunuz kavramıyorum. 2000 li senelerde çekilip de şaheser diyebileceğim ender filmlerden biri. Nasıl bir film zevkim olduğunu kavramanız açısından söylüyorum: Yaşamımda izlediğim en iyi film Inception’dur ve bu film 10/9’u hakediyor.

 30. fılmı daha yenı ızledım : evet bıraz gec kaldım

 31. 10/10 Şahane…

 32. Film birden çok yoruma müsaitpozitif anlamda. Film hem tabiat ana felsefesini hemde bir çok eğitici bilgiyi içinde barındırıyor. Tabiat, tabiat, yeşillik, âlem olarak biz fütüristik, mekanikleşen, robotlaşan insanı tatlı bir dille tenkit etiyor. Bizi biz yapan bedelleri andırdırıyor. Sevgiyi, aşkı, özlemi, vefayı. Bir öbür yorum ise Neytiri bir tercih yapıyor aşk ve sevgi şansına bir çok şeyden vazgeçiyor.Filmde herkesin kendince kapabileceği bir çok ileti ve anlam var. Zati mükâfat merasimlerinde devamlı anlatılıyor tüm iletiler ben hoşlanıyorum. Nokta.

 33. Bu nasıl bir hayal eforudur 10 seneye yakın bir proje ve saplantılı bir hayal perest James Cameron OLAĞANÜSTÜ

 34. İlk filmi izlediğim de orta mektebe gidiyordum. İkinci film çıkana kadar üniversiteyi tamamlayacağım. Artık üçüncü filmi de nasipse emekliliğim de izlerim :

 35. cinsinin en basarılısıymıs gercekten aksıyon fantastık serüven bilimkurgu izlemekte ertelemıstım.keske daha evvel izleseydım dedıgım ve ertelemekle pişmanlık duydugum mükemmel bi film.izlemeyen varsa hemen izlesin gercekten hakkını veriyo.

 36. Son 30 senenin en iyi filmlerinden biri…

 37. Insanoglu cennet bulsa orayi cehenneme cevirmek icin elinden geleni yapar.Biz bukadar kotu varliklariz iste.Izleyene muhtesem bir gorsel haz yasatan sayili filmlerden biri;muthis bir hayal gucu…10/10

 38. Avatar ikiyi allahın izniyle çıkar çıkmaz sinemada izleyeceğim ama bu kadar mı hoş olur bı film en hoşlandığım ozelligide yapılan apayrı bir mahlukat ama duyguyu bı o kadar da verebilmisler bazı filmlere misal olmus bı film sırf aksiyon dan oluşmaz duygusal olmalı

 39. Bu filme yalnızca hoş demek yetmez! Dünyanın dahi en çok izlediği ve sevdiği filmler arasında. Ve yeniden dünyanın en hoş Bilim Kurgu-Serüven-Olağanüstü filmlerinden biridir bence. Temennilerim çok yüksekti ama bu kadar da değil. Sam ve Zoe rolünü müthiş oynamış adama hayran kaldım bu filmden sonra. James Cameron’a teşekkürlerimi sunuyorum böyle hatasız bir imal taahhüt ettiği için bizlere. 10/10

 40. Bir film bu kadar niteliğiyle konuşabilir…10/10

 41. 8/10

 42. Avatar bilim kurgu alanında sinema sektöründe bir devrim yarattı bana kalırsa. Çıktığı yarıyılda ses getirdiği kadar günümüzde iş görmüyor olsa da, bu üretimin liderliğinde bir hayli galibiyetli filme şahit olduk.