İlginizi Çekebilir!
Aseton Lekesi Nasıl Temizlenir?

Aseton Lekesi Nasıl Temizlenir?

Okuma süresi: 2 dk, 44 sn

 

 

Oje sürdükten sonra temizlemek için kullanılan aseton aslında çok sık karşımıza çıkan bir üründür. Yalnızca oje ve cila sökücü olarak değil, aynı zamanda leke sökücü özelliğiyle tanınır. Birçok çıkmayan inatçı lekeyi aseton yardımıyla kolayca çıkarabiliriz. Bu hem bizim efor harcamamamızı, hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlar. Lekeleri aseton yardımıyla kolayca çıkarabilir ve sonrasında temizliği sabit kılabiliriz.

 

Peki ya aseton lekesi nasıl çıkar diye hiç düşündünüz mü? Bu durum aslında genelde birçok kişinin aklına dahi gelmez. Birçok lekenin çıkmasını sağlayan bir çözücünün leke çıkarma ihtimali düşünce dahilinde değildir. Oysa asetonun leke çıkarırken bir yüzeye birkaç dakikadan fazla temas ettirilmemesindeki asıl amaç budur. Aseton lekesinin temizlenmesi için öncelikle lekenin nasıl bir şekle sahip olduğunu görmeniz gerekir.

 

Aseton çözücüler arasında bulunur ve tiner benzeri bir üründür. Keskin bir kokusu olmasının haricinde güçlü bir çözücü olmasından ötürü boyalı zeminlerin boyasını dahi sökebilir. Tıpkı tırnak gibi sert bir zeminden cilayı söküp attığı gibi aynı etkileri görebiliriz. Eğer leke çıkarırken bir süre sabit olarak asetona maruz bırakırsak lekeden ziyade yüzeydeki dokuyu sökmeye başlayacaktır.

 

Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Aseton lekesini çıkaran madde desek bile böyle bir ürünün henüz piyasada bulunmadığını söylemeliyiz. Uçucu bir madde olan aseton içeriğindeki kimyasallar gereği temizliği acele yapılması gereken bir üründür. Eğer bir noktaya aseton döküldüyse çok fazla vaktiniz yoktur. Örneğin zemine dökülen bir asetonu gördünüz. Eğer onu oradan hemen silerseniz pek bir etkisini görmezsiniz. Ancak gözünüzden kaçan bir dökülme söz konusuysa ya da müdahale etmediyseniz çok daha kötü sonuçlar sizi bekliyor demektir.

 

Hele ki aseton temizliği yaparken uçucu maddelerin tamamen arındığına şahit olursanız pek fazla çaba sarf etmemenizi öneririz. O aşamadan sonra aseton lekesi bulunduğu yüzeye tamamıyla yer etmiştir. Uçucularından ayrıldığı içinde temizlenmesi ve izin çıkması imkânsızdır.

 

Aseton Lekesi Çıkar Mı?

 

Aslında piyasada bulunan güçlü leke sökücü kimyasallar aseton kokusunu ve lekesini çıkarabilmektedir. Burada anında müdahale etmek ve uçucularından ayrılmaması önem taşırken mevcut lekenin şekli değişkenlik gösterebilir. Örneğin aseton döküldüğü zeminde renk açılmasına sebep olur. Bu rengin kaybolması ise anlık bir olaydır. Bir kerede rengin açıldığına şahit olduğunuz için buna müdahale etmek mümkün olmayabilir.

 

Ancak leke sökücü temizlik malzemeleri arasında, güçlü kimyasal içeriğiyle çözücü lekelerini sökebilenlere rastlanabiliyor. Bu tip bir ürün temin ederek aseton lekesini çıkarabilirsiniz. Yine de bunların yüzeye zarar verebilme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirmek gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

Ömer Ulusoy

Sizlere en azından sitemizde keyifli anlar yaşatmak için, doğru zamanda doğru bilgiler paylaşmaya çalışan sıradan bir insanım :)