8 Saniye – 2015

8 Saniye – 2015

Son zamanlarda izlediğim en güzel Türk filmi 8 Saniye.. Yönetmen Ömer Faruk Sorak uzun bir senaryo ve prodüksiyon çalışması sonrası çekmiş bu filmi. Maalesef ki görsellik açısından biz Türklerin tek başına yapamayacağı kadar başarılı, yabancı ortaklı bir film olmasının avantajı burada devreye giriyor bence. Görüntüler, oyunculuklar harika ve çok gerçekçi. Başrolde, filmde de hikayesi anlatılan Esra İnal’ın bizzat kendisinin oynaması da bunun başlıca sebeplerinden olabilir.

Ben fragmanı izlediğimde filmi tam olarak anlayamadım, hatta “tuhaf sahneler vardı korku filmi falansa izlemem” dedim. Birkaç yerde filmin konusunu da okudum ama hayır bu filmi anlamak için izlemeniz lazım. Ne konu tanımları ne de fragman yeterli değil. Küçüklüğünden beri çok gerçekçi rüyalar gören ve çoğunun da gerçekleştiğini gören Esra’nın bu rüyalarla başa çıkma, bir yandan da hayatla, ailesiyle, hayatına giren erkeklerle başa çıkma hikayesi desem belki biraz toparlamış olurum. Gerçek Esra İnal’ın birebir hayatı değilmiş, eklemeler, değişimler de yapmış Ömer Faruk Sorak.

Müzikleri, muhteşem görsel öğeleri (özellikle rüya sahneleri, beni en çok etkileyen küvet sahnesi oldu) ve başrolde tüm hikayeyi gerçekten yaşamış olan Esra İnal’ın dolu dolu performansı ile 2016’da Oscar aday adayı olur muyuz diye düşünmedim değil. Umarım hakettiği ilgiyi görür film, final sahneleri umarım filmin amacı doğrultusunda hepimize bir mesaj verir ve umarım böyle güzel filmleri kendi bütçemizle, kendi yapım şirketlerimizle de çekebiliriz.

8 Saniye – 2015 Filmin Fragmanı

Bir Cevap Yaz

  76 Yorum

 1. Hakikatinde ismini ilk dinlediğimde klişe bir aşk öyküsü sanmıştım. Vizyonda olduğu müddet süresince gitsem mi gitmesem mi diye düşünürken Beyaz Show’da denk geldim ve gitmeye karar verdim. Sinemadan çıkarken suratımda iri bir tebessümme vardı ve bu film sayesinde bağışlamanın ne kadar büyük bir lütuf ve mutluluk olduğunu kavramış oldum. Düş kısmına gelince ise aynı yorumumu yapamam, Mustafa Ceceli – Hüsran klibi tadında olmuş başka bir deyişle bana azıcık mübalağa etilmiş gibi geldi. Bunun haricinde oldukça hakikatçi ve tek karakter bir filmdi…

 2. Filmler kıymetli taş gibidir. Herkes fikrini ortaya koyar ancak hakikat bedelini ancak ve ancak bu mevzuda akıllı kimseler görür.
  Bende kendim film eleştirmeni değilim ancak bir hayli ülke sinemasını takip ederek azıcık olsun film kültürü sahibi olabildiğime inanıyorum
  Filme kazançsak;
  Ömer faruk niteliği yeniden belirgin ortada, zati film hem görsel hem işitsel anlamda çok güzel. Müzikler cuk oturmuş. Bunun yanında kahramanın kendisinin oynaması ve ilk oyunculuk tecrübesine karşın bunu hiç fark ettirmemesi takdire şayan. Senaryo ve mevzu zati muazzam hoşlukta. Netice olarak bir çok sahnesiyle beraber baya etkileyici bir film, özlediğimiz nitelikte.
  Filmle alakalı bir çok negatif yorum okudum. Her fikre hürmetim var ancak bir müddettir sinemamızda ”film” ismi altında çekilen gülünç olmayan komediler ve her zamanki performansıyla, yapış yapış aşk öykülerinden sonra bu film çok değişik bir mevkide benim için. Filmin bir saniyesini dahi kaçırmamaya çalışın, ya dvd sini alın yada fiyatlı platformlardan izleyin ki altyazılar yanlış olmasın. Dili bildiğimden yanlış çevrilmiş olan altyazılar ırgalamadı beni ancak öğrenmeyen için kopukluklar olması mümkün. Bir de filmi izlerken empati kurun, duyguyu yaşayın.
  Öyle ruhsuz izle ondan sonra bu film niçin bu kadar absürt.

 3. yaşama dair hoş iletiler kapsayan klişelerden uzak bir film. her kim olursa olsun iyi bölmüş olmak,bağışlamak ve yola devam etmek..
  mutlu ömrün gizemi hakikatinde bu kadar. çok sevdim 10 /9

 4. Netlikle Türk imali olarak baktığımızda çok sıradışı bir film diyebilirim, filmi izlerken başından beri kendimi bir an olsun filmden çıkarmadan izledim etkileyici bir film ve verdiği ileti çok sarih İYİ İNSANLAR OLUN zira İYİLER KESİNLİKLE KAZANIR…10/10

 5. Güneş galaksinin merkezi çevresindeki dönüşünü 255 milyon senede yapıyormuş. Güneşin bir senesine oranla vasati insan ömrü 8 saniye denk geliyormuş?????

 6. oyunculuklar fena olmasa da senaryosu iyi olmayan,kendini izletemeyen filmlerden biri.imdb puanı aşırıca şişirilmiş.

 7. Kurgusu ve öyküsü şahaneydi. Türk filmleri arasında kurgusu en iyi birkaç filmden biri. Sonuna kadar merakla izlettiren bir film olmuş. Ayrıca Esra İnal ilk oyunculuk tecrübeyi olmasına rağman şahane bir oyunculuk sergilemiş.

 8. enterasan bir türk filmi. son zamanlarda izlediğim cekimleriyle , müzikleriyle , oyuncularıyla sıradışı bir film olmuş. kesinlikle izleyin . farkı göreceksiniz.10/8

 9. Türk filmi denilince usunuzda oluşan sıradan kavrayışın ötesinde bir film. İzlenmesi gerekir… 10/7.0

 10. Bence on numara siradisi film arayanlar icin iyi gelebilecek bir film,izleyin derim…

 11. Mevzu ve işleyiş olarak öbür yerli üretimlerden azıcık değişik olmuş.Fena değildi

 12. yoruma gerek yok kesinlikle izleyin

 13. Türk imali film seyretmeyi hoşlanmıyorum ama filmlere göz dolaştırırken bir nedenle bu filmi aldım. Belki de ‘hissettim’. Filmi açarken çok gönülsüzdüm ama sonra daha ilk sahnesinden dikkatimi sürüklemeyi muvaffak oldu. Özellikle reel öykülere olan alakam da beni filme odaklanmaya yöneltti. Tek kelime ile fantastikti. Bir Türk üretiminden beklenmeyecek kadar sıradışı ve değişik bir mevzu işlemiş. Gerek kapsadığı iletiler gerekse oyuncuların performansları olsun her sahnesi ayrı coşkulu ve hoştu. Bayanları ezen, onların hakları, serbestlikleri olmadığını düşünen herkesin izlemesi gereken bir film. Bize yaşamın ehemmiyetini, yaşamanın, hoşlanmanın, evvel kendinle sonra öbür herkesle barışık olmanın ehemmiyetini andırdırıyor. Zira tüm bunlar için çok kısa bir zamanımız var. Keşke absürt sapan üretimler yerine böyle filmler yapılsa ülkemizde. Çok çok galibiyetliydi. İzlerken bunalmayacağınızı garanti edebilirim.

 14. “bu filmin çıkışında birini affedin, sonra da kendinizi affedin”

 15. farklı bir yapısı var izlerken bunalmıyorsunuz ama almancanız iyi değilse bazı sahnelerde neler dönüp bittiğini kavramayabilirsiniz yaşama farklı bir açıdan bakan kişiliğimizin kendine göre doğruları ve yanlışlarıyla yasadığı yaşamdan bir kesit iyi seyirler

 16. Vizyonda olduğu zamanlar izlemek için yanıp alevlendiğim ama bir cinsli izlememin kısmet olmadığı film. Nihayet dün itibariyle izlemiş bulunmaktayım. Yaşam öyküsünden çok düşlerle olan irtibatı ilgime sürüklemişti şahsiyetin, kendi adıma bende fazla düş gören ve düşlerinden etkilenen bir tipim. Düşlar, 6.his, dinler kısaca mistik vakalar ilgime sürüklüyor. Bu dünyadan bağımsız bir dünyanın kapılarını aralamak gibi ilginç bir haz. Filme dönersek gözümde geliştirdiğim kadar sevmedim. Esra İnal’ı film bittikten sonra inceledim mi? Evet inceledim ama filmden etkilenmedim. Mevzuyu azıcık daha hoşlaştırma yoluna gidebilirlerdi. Reel ile hayal arasında hududu zorlayıp, donakaltabilirlerdi. Reel yaşanmış olması sinema için bir artı olabilir fakat reeller sıkıcıdırda… Esra İnal’ın tecrübelediği vakalar afallatıcı, yalnızca filmin azıcık daha ziynete gereksinimi varmış. Umut aşılayan tarafını beğenmeme karşın arada kaldım diyebilirim.Ne sevdim ne sevmedim.

 17. İzlediğim en iyi türk filmi müthiş

 18. Esra İnal’in uzaktan yakından kenarından kıyısından ucun köşesinden oyunculuk yapamadığı film. Ha efektler hoş.

 19. Aliül ala fevkalade.netlikle izleyin

 20. Gerçekten sıradışı bi filmdi. Yaşanmış olması ayrıca etkiledi ve Esra’nın şahsiyetine hayran kaldım. Filmden ziyade yaşanılan şeyler çok etkileyiciydi. Oyunculuk açısından evet Esra İnal şahane bi performans sergilemedi fakat oyuncu olmadığı göz önünde bulundurulursa sergilediği performans galibiyetliydi. Netlikle öneri ettiğim bir film ben etkilendim..

 21. uyum meseleyi yaşayan almancı bayan mevzusu değişik senaryolarla işlenmiştir bu filmde başka bir perspektiften bakmış düşler sır katmış görsel efektler çok iyi filmi sonu daha farklı bişeye bağlanmış fena bişey çıkmanış ortaya

 22. Reel olması ve başrol oyuncusunun reel yaşam öyküsünü anlatması itibariyle gayet garip bir film. Sevinçle izlenir.

 23. Yerli film diye izledik yarısı Almanca çıktı :

 24. Başrol oyuncusunun reel yaşamını anlatması beni izlemeye itti. Fazla temenni içinde olunmassa sevinç alınarak izlenebilir.

 25. Oldukça etkileyici ve değişikti. Yaşanmış bir öyküden/yaşamdan aktarılmış olması, başrol oyuncusunun bizzat tüm bunları yaşayan şahıs olması da daha cazip kılıyor filmi. İzlemek için ne kadar geç kaldığımı farkettim.

 26. Hoş filmdi,öneri ederim.Özgür ruhlu bir kadının öyküsü.Düşündürdü,güldürdü ve sonunda verdiği iletiler hoştu.